در آمدن روکش دندان|علت در آمدن روکش دندان

در آمدن روکش دندان|علت در آمدن روکش دندان

خانم دکتر ترمه

در آمدن روکش دندان|علت در آمدن روکش دندان

دلایل زیادی برای در آمدن روکش دندان وجود دارد. ممکن است به مرور زمان جویدن غذاهای سفت باعث شل شدن روکش شده باشد یا بزاق چسب دندان را حل کرده باشد اما بدترین حالت این است که علت آن پوسیدگی دندان باشد.

هنگام در آمدن روکش دندان  باید مراقب دندان باشید چرا که در حال حاضر دیگر محافظی ندارد و آسیب پذیر شده است. اگر علت آن پوسیدگی باشد، سریعتر مشکل را حل نکنید و دندان را روکش نکنید، ذرات غذا وارد سوراخها و شیارهای دندان میشوند و باعث رشد باکتریها و تسریع پوسیدگی میشود. پوسیدگی منجر به مشکلات دندانی دیگر مانند عفونت لثه و بوی بد دهان میشود.

در هر صورت در آمدن روکش دندان ، باید اقداماتی انجام دهید.

پس از این که متوجه شدید روکشتان شل شده و ممکن است بیفتد، آن را از روی دندان بردارید تا تصادفا آن را نبلعید یا استنشاق نکنید. در صورتی که روکش را قورت دادید نترسید، معمولا بدون مشکل از بدن دفع میشود. اما اگر آن را استنشاق کردید ممکن است منجر به خفگی شود یا در ریه ها گیر کند و مشکلات بعدی ایجاد نماید.


چنانچه در هنگام در آمدن روکش دندان یا بریجی که فضاها را کاملا پر کرده است جدا شود و ما آن را مدتی خارج از دهان نگهداری کنیم و بلافاصله برای چسباندن آن مراجعه نکنیم، دندان های مجاور و یا رو به روی آن ممکن است به فضای لازم برای نصب مجدد روکش یا بریج وارد شوند و امکان قرارگیری آن را بسیار سخت و یا حتی غیرممکن کند.


درمان در آمدن روکش دندان یکی از روشهای ترمیم دندانهای آسیب دیده یا ترک خورده است تا از صدمه بیشتر دندان جلوگیری شود. ولی گاهی خود روکش دندان دچار مشکل می شود.

پیش از چسباندن روکش به دندان، باید ابتدا دندان مقداری تراشیده و آماده سازی شود و سپس روکش که همانند یک کلاهک تمامی سطح دندان را میپوشاند، روی دندان سوار میشود.

روکش دندان در واقع جایگزین تاج دندان بوده و از موادی کاملا همرنگ و مشابه دندان طبیعی برای ساخت آن استفاده میشود.

روکش دندان نیز عمر معینی دارد برطبق آخرین مطالعات،دربهترین شرایط عمرمفید یک روکش حدود8تا 10سال است.پس ازاین مدت لازم است روکش ازجهات مختلف تحت بررسی قرارگرفته ودرصورت لزوم تعویض شود.

پس از در آمدن روکش دندان آن را تمیز کنید و جای مناسبی بگذارید تا همراه خود به دندانپزشکی ببرید.

فورا با دندانپزشک تماس بگیرید.

اقدام بعدی این است که هر چه سریعتر نوبت دندانپزشکی بگیرید وباید بعد از در آمدن روکش دندان آن  را همراه خود ببرید. اگر چند روزی طول میکشد تا نوبتتان برسد، در این مدت باید از دندان بدون محافظ خود مراقبت کنید.

از مواد پر کننده موقتی برای محافظت از دندان استفاده کنید.

نگرانی اصلی تا زمان مراجعه به دندانپزشک، سلامت دندانی است که روکش آن جدا شده. ممکن است دندانپزشک به شما بگوید اگر روکشتان سالم است موقتا آن را با چسب دندان موقتی بچسبانید تا زمانی که نوبتتان برسد.

برای این منظور ابتدا باید روکش را تمیز کنید. سپس بگذارید خشک شود.بعد از در آمدن  روکش دندان آن را با چسب دندان آغشته کنید و آن را روی دندان بگذارید. چسب دندان را از داروخانه میتوانید تهیه کنید. میتوانید به جای آغشته کردن روکش به چسب، دندان را چسب بمالید تا از نفوذ باکتریها به آن جلوگیری شود. علاوه بر این میتوانید مقداری موم دندانپزشکی روی دندان و سوراخهای آن بمالید تا در این مدت از آن محافظت کند. هیچ راه حل دائمی وجود ندارد و فقط این راهکارها برای مدت زمانی است که نوبت تان برسد و به دندانپزشک مراجعه کنید.در هر صورت در هنگام در آمدن روکش دندان سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

پس به طور خلاصه باید بگوییم که:

1-علت افتادن روکش دندان : پوسیدگی ثانویه و فعالیت باکتری های بیهوازی در زیر روکش از مهمترین دلایل افتادن روکش دندان است

2-اگر روکش دندان افتاد چکار کنیم: سعی کنید قبل از بلعیدن روکش دندان آن را از دهان خارج کنید. البته اگر آن را بلعیدید هم جای نگرانی نیست و دفع میشود. برای بررسی وضعیت دندان و چسباندن روشک حتما به دندانپزشک معتمدتان مراجعه کنید

3-چگونه روکش دندان را بچسبانیم: چسب دندانپزشکی مخصوصی است که برای محیط دهان بی ضرر است. پس حتما از دندانپزشک خود بخواهید تا پس از بررسی وضعیت زیر روکش و یافتن علت افتادن روکش دندان  و برطرف کردن علت آن را برای شما بچسباند.

4-چگونه چسب دندان بسازیم: در حقیقت چیزی به نام چسب موقت روکش دندان وجود ندارد تا بتوان آن را ساخت. پس اگر اگر روکش دندان بیفتد باید به دندان پزشک مراجعه کنیم.

5-هزینه چسباندن روکش دندان: در حقیقت دندانپزشک شما ابتدا وضعیت دندان را بررسی میکند تا ببیند آیا روکش قبلی همچنان قابل استفاده هست یا خیر.

 

دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه  در دندان پزشکی مهارت بالایی دارند . این دو دندان پزشک در ترمیم وچسباندن روکش دندان تجربه درخشانی دارند.

در صورت مواجعه با درآمدن روکش دندان با دکتر ابراهیمی و خانم ترمه تماس بگیرید.

برای مراجعه به دندان پزشکی دکتر ابراهیمی و خانم ترمه تماس گرفته و از مشاوره وخدمات آنها بهرمند شوید.

 


برچسب ها :

جدا شدن روکش دندان

لق شدن روکش دندان

درمان در آمدن روکش دندان

افتادن روکش دندان

دلیل در آمدن روکش دندان

در آمدن روکش دندان

هزینه چسباندن روکش دندان