بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

معایب و مزایای ایمپلنت دندان | فواید و مضرات ایمپلنت دندان

خانم دکتر ترمه

معایب و مزایای ایمپلنت دندان | فواید و مضرات ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد.

اگر میخواهید جای خالی دندانتان را پر کنید بهتر است ابتدا با معایب و مزایای هر یک از روشهای جایگزین دندان آشنا شوید. در اینجا با تمام معایب و مزایای ایمپلنت دندان آشنا میشوید.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

1-ایمپلنت برای جویدن غذاها استحکام و قدرتی برابر با دندان طبیعی دارد
2-برای کاشت ایمپلنت دندان نیازی نیست از سلامت دندانهای مجاور بکاهید و آنها را در خطر قرار دهید. در بریج بر پایه ایمپلنت و برخی انواع دندان مصنوعی از دندانهای مجاور برای ثابت نگه داشتن دندان استفاده میشود. برای کاشت ایمپلنت هیچ نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور و یا تکیه کردن تاج مصنوعی به آنها وجود ندارد.
3-ترمیمی که روی ایمپلنت قرار میگیرد (روکش) همرنگ و مشابه دندان طبیعی بوده و عملکرد آن نیز مشابه دندان طبیعی است به همین علت نمیتوان تفاوت بین دندان ایمپلنتی و دندان طبیعی را تشخیص داد.
4-ایمپلنت دندان تنها روشی است که میتواند جلوی تحلیل رفتن استخوان فک را بگیرد. ایمپلنت دندان با محافظت از ساختار استخوان زیرین، به ثبات دندانهای طبیعی مجاور نیز کمک میکند و شکل و اندازه فک را نیز حفظ مینماید.
5-روکشی که بر روی ایمپلنت سوار میشود جای خالی دندان را پر کرده و مانع از تجمع پلاک و باکتری در این ناحیه میشود. بنابراین از بروز التهاب و عفونت لثه نیز پیشگیری مینماید.
6-با پر کردن جای خالی دندان با ایمپلنت اجازه نمیدهید دندانهای مجاور و مقابل به سمت جای خالی حرکت کرده و کج و ناهمراستا شوند و مشکلات بایت ایجاد کنند.
7-ایمپلنت دندان بدون نیاز به چسب کاملا محکم سر جای خود قرار میگیرد.
8-در صورت مراقبت درست از ایمپلنت دوام آن میتواند مادام العمر باشد.
9-با ایمپلنت دندان مشکل تکلم که درمانهای دیگر جایگزین دندان ممکن است به دنبال داشته باشند، وجود نخواهد داشت و تکلم کاملا طبیعی خواهد بود.
10-میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسیار بالاست بنابراین نتایج آن بسیار قابل پیش بینی است. همچنین با گذشت زمان نیازی به تعویض ندارد.


معایب کاشت ایمپلنت دندان

1-هزینه بالای ایمپلنت: هزینه اولیه ایمپلنت دندان در مقایسه با روشهای دیگر بسیار بیشتر است. با این حال با توجه به طول عمر بالای ایمپلنت در مقایسه با بریج در بلند مدت ممکن است هزینه آن کمتر شود.
2-کاشت ایمپلنت نیاز به جراحی دارد. پایه ایمپلنت باید در استخوان فک کاشته شود و برای این کار باید جراحی صورت بگیرد. جراحی کاشت ایمپلنت نیز همانند هر جراحی دیگری میتواند خطراتی مانند عفونت، خونریزی، آسیب به بافتهای مجاور، آسیب عصبی و تاخیر در جوش خوردن استخوان در پی داشته باشد. با این حال احتمال این عوارض بسیار کم است به طوری که احتمال عوارض جراحی کاشت ایمپلنت 1 درصد در نظر گرفته میشود. در هر صورت شناسایی عوارض و رسیدگی به موقع میتواند عواقب آن را کاهش داده یا برطرف کند.
3-روکش ایمپلنت همانند بریج ممکن است لب پر شده یا ترک بردارد. معمولا پس از مدتی روکش ایمپلنت باید تعویض شود. با این حال تمام روشهای جایگزین دندان و ترمیمهای دندانی با همین مشکل مواجه هستند.
4-جوش خوردن ایمپلنت طول میکشد. یکی از معایب اصلی ایمپلنت دندان مدت زمانیست که فرایند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک که به آن یکپارچگی استخوان گفته میشود، طول میکشد. با این حال برخی گزینه های فوری ایمپلنت دندان نیز وجود دارند که بسته یه شرایط فرد ممکن است توصیه شوند.
5-ممکن است نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد. در صورتی که استخوان فک از نظر کیفی یا کمی مناسب نباشد باید از پیوند استخوان استفاده کرد. این امر مدت درمان را طولانی تر کرده و هزینه را نیز افزایش میدهد. امروزه برخی انواع کوچکتر ایمپلنت برای اجتناب از پیوند استخوان در برخی شرایط استفاده میشوند.
در هر حال باید قبل از انجام دادن جراحی ایمپلنت دندان با دندان پزشک مشاوره کرده و از همه نکات و مزایای و معایب ایمپلنت دندان اطلاعات داشته باشید.

برای اطلاعات تکمیلی و مشاوره  در رابطه با مزایای معایب ایمپلنت دندان ،با ما تماس بگیرید.
با دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه  در مورد مزایا و معایب ایمپلنت دندان مشاوره کرده و بعد اقدام به عمل جراحی بگیرید.
برای نوبت دهی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.


برچسب ها :

معایب و مزایای ایمپلنت دندان

عوارض و فواید ایمپلنت دندان

خطرات ایمپلنت دندان

معایب کاشت ایمپلنت و عوارض جانبی ایمپلنت دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه