عوارض کشیدن دندان عقل

خانم دکتر ترمه و آقای دکتر ابراهیمی

عوارض  کشیدن دندان عقل

مشکلات وجود دندان عقل در دهان

-عفونت لثه؛ لثه پوشاننده دندان نهفته ای که تعدادی از آن به محیط دهان باز شده بطور مکرر دچار عفونت و التهاب شده و دردناک می گردد.
 
-عفونت استخوان
 
-آبسه و سلولیت؛ اگر عفونت لثه درمان نشود به استخوان رسیده و باعث تخریب دندان و استخوان می گردد. اگر عفونت از استخوان بگذرد و به بافتهای نرم گونه، گردن، حلق و زیر زبان سرایت کند ایجاد آبسه و یا تورم منتشر بافت نرم را که سلولیت نامیده می شود می کند که توام با درد، تب، تورم ، قرمزی و مشکل در بازکردن دهان خواهد بود.
صدمه به دندان مجاور؛ دندان نهفته با فشار بر ریشه دندان مجاور ممکن است باعث تحلیل ریشه آن شود.
 
-ایجاد کیست؛ کیسه نازکی تاج دندان رویش نیافته را در استخوان فک در برگرفته است که بعد از رویش دندان به داخل حفره دهان از بین می رود. اگر دندان رویش نیابد ممکن است بزرگ شده و تبدیل به کیست گردد. کیست ها تدریجاً بزرگ شده و سبب تخریب و تضعیف استخوان و مشکلات بعدی می گردند.
 
- درد دندان عقل ؛ یک دندان عقل نهفته می تواند ایجاد دردهای با علت نا مشخص و منتشر به نواحی سر و گردن نماید.
 
-حرکت دندانی؛ اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندانها سبب بی نظمی در ردیف دندانها شود که از نظر علمی ثابت شده نمی باشد.

عوارض کشیدن دندان عقل

از عوارض کشیدن دندان عقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که البته برخی از این موارد در صورتی که به پزشکی با تجربه و متخصص مراجعه کنید کمتر رخ می‌دهند و البته فراموش نکنید که بعد از کشیدن دندان عقل مراقبت‌های شما هم در بهبود سریعتر بدون تاثیر نیست. اما بعد از کشیدن دندان عقل تا 2 هفته کمی درد و خونریزی کاملا طبیعی است.

*یکی از عوارض کشیدن دندان عقل ایجاد یک حفره در جای کشیدگی است.در صورت کشیدن دندان عقل به دلیل عمق زیاد ریشه این دندان، یک حفره نسبتا بزرگ در انتهای لثه ایجاد خواهد شد که به حفره خشک شهرت دارد.
*زمانی که دندان عقل کشیده می‌شود ممکن است در جای خالی آن غذا و باکتری‌ها تجمع کنند که این مورد مشکلاتی از قبیل عفونت را به همراه خواهد داشت.
*کشیدن دندان عقل ممکن است بر روی دندان‌های دیگر هم تاثیر مخربی داشته باشد به این صورت که بر اعصاب دندان‌های مجاور تاثیر می‌گذارد.
*همچنین ممکن است تا مدتی بیمار نتواند به دلیل خشکی حفره ایجاد شده دهان خود را به طور کامل باز کند.
*از دیگر عوارض کشیدن دندان عقل وجود بو و مزه‌ی بد در دهان به دلیل ایجاد حفره‌ی خشک است.


برچسب ها :

کشیدن دندان عقل

جراحی دندان عقل

عوارض کشیدن دندان عقل