ارتودنسی فانکشنال

خانم دکتر ترمه و آقای دکتر ابراهیمی

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال نه تنها دندان ها را صاف می کند بلکه قادر است فک بالا و پایین را به جای اصلی خود بازگرداند و ظاهر فرد را بسیار تغییر دهد.

داشتن چانه ی ضعیف و یا فک عقب یا جلورفته می تواند باعث افتادگی دهان شود که در نهایت منجر به میگرن، درد گردن و شانه ها، سرگیجه، آپنه خواب، مشکلات شنوایی، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ)، انسداد مجاری تنفسی، و ظاهر زشت صورت می شوند.

هدف از انجام ارتودنسی فانکشنال صاف کردن دندان به روش های مختلف می باشد مثلا به جای فشار وارد کردن به دندان های روی هم رفته و نامرتب، این فشار به فک وارد می شود تا گسترش پیدا کند و برای دندان ها جا باز گردد. ارتودنسی فانکشنال روی فک بالایی و پایینی قرار می گیرد تا فک را گسترش دهد و نیمرخ زیباتری را به بیمار هدیه کند. همچنین  با انجام ارتودنسی فانکشنال، سینوس ها باز شده و آپنه و مشکلات خواب اصلاح خواهند شد. با تکنیک عدم خارج سازی (ثابت) که در آن از بریس های گسترش دهنده ی کام استفاده می شود می توان به نتایج بسیار خوبی دست یافت. به هر حال این بریس ها متحرک نیستند و باید به صورت ثابت برای زمان مشخصی در دهان قرار داشته باشند. برخی از بیماران با ثابت بودن این بریس ها مشکل دارند اما نتیجه ی حاصل، ارزش این سختی را خواهد داشت.

 

دستگاه فانکشنال به دو گروه ثابت و متحرک دسته بندی می شوند.

*دستگاه فانکشنال ثابت

دستگاه فانکشنال ثابت مشکل عقب بودن فک پایین و نیز شلوغی و نا مرتب بودن دندان ها را بر طرف می سازد. با استفاده از این نوع دستگاه، فکی متناسب با دندان های مرتب را خواهید داشت و همچنین مشکل باز و بسته کردن فک را ندارید.

*دستگاه فانکشنال متحرک

دستگاه فانکشنال متحرک دارای دو بخش است و مشکل عقب بودن فک پایین را بر طرف می سازد. این دستگاه به دلیل دو تکه بودن و قرار گرفتن مجزای آن ها بر روی فک بالا و فک پایین، تویین بلاک نامیده می شوند.

 

مزایای ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکرد دارای مزیت های فراوانی است:

-روند درمان شامل اصلاح ساختار صورت، هماهنگ شدن فک بالا و پایین، فضاسازی برای دندان های نامرتب، اصلاح حالت سرو گردن و همچنین ماهیچه های اطراف می باشد.

-لبخندی پهن تر، همراه با نیمرخی زیباتر برای بیمار به ارمغان می اورد.

-در این روش توازن صورت همراه با رشد بیمار حفظ می شود.

-ارتودنسی فانکشنال باعث کاهش اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) می شود.

-نتایج آن با ثبات است.

-فرآیند حذف دندان به ندرت انجام می شود.

-در این روش از ابزار هایی استفاده می شود، که نگهداری و نظافت آنها نسبت به دیگر ارتودنسی ها بسیار آسان تر است.

-امکان برداشتن آسان ارتودنسی برای انجام ورزش یا نواختن آلت موسیقی.

-در این روش درمان می تواند در سنین بسیار پایین (3 تا 8 سال) آغاز شود.

معایب ارتودنسی فانکشنال

برخی اوقات در مسئله ی رعایت بهداشت دهان و دندان بزرگترین دشمن مان خودمان هستیم. ارتودنسی فانکشنال نیازمند منظم بودن بیمار و همکاری وی با پزشک می باشد. در مراحل بعدی ارتودنسی فانکشنال از بریس های متحرک استفاده می شود و درصورتی که فرد به طور منظم و طبق دستور پزشک از این بریس ها استفاده نکند و به ندرت از آن استفاده کند، ارتودنسی اثرگذار نبوده و درصد موفقیت درمان به طرز چشمگیری پایین خواهد آمد.

 انتخاب ارتودنسی فانکشنال تصمیمی بسیار جدی است. برای تشخیص روش درمانی بهتر و موثرتر ( چه کودک و چه بزرگسال) دندانپزشک موظف است تا توصیه ها و نکات مهم هر روش را به شما بگوید و در انتخاب مناسب ترین روش به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که ارتودنسی فانکشنال لبخندی پهن تر و زیباتر را برایتان به ارمغان میآورد.

طول مدت درمان با بریس های فانکشنال چقدر است؟

درمان با بریس های فانکشنال معمولا اولین قسمت از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله معمولا 9 تا 12 ماه به طول می انجامد که این زمان به تعهد بیمار نسبت به قراردادن دائمی بریس ها و حاد یا خفیف بودن ناهنجاری فک بیمار بستگی دارد.

 

بهترین زمان برای ارتودنسی فانکشنال

درمان اختلال کلاس 2 در کودکان و نوجوانان بیشترین کاربرد را دارد. اما دقت داشته باشید که بهترین زمان که بازده خوبی را می دهد یک سال قبل از بلوغ جنسی است. به طور میانگین خانوم ها بین 10 تا 11 سالگی و در آقایان بین 11 تا 12 سالگی بهترین زمان درمان فانکشنال است.

 


برچسب ها :

انواع دستگاه فانکشنال

قیمت دستگاه فانکشنال

هزینه ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

چگونگی کار دستگاه فانکشنال