بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

ارتودنسی فانکشنال | انواع دستگاه فانکشنال

خانم دکتر ترمه

ارتودنسی فانکشنال | انواع دستگاه فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال نه تنها دندان ها را صاف می کند در واقع باعث می شود که فک بالا و پایین را به جای اصلی خود بازگرداند و ظاهر دندان های فرد را بسیار تغییر دهد.

در بیشتر بیماران داشتن چانه ی ضعیف و یا فک عقب یا جلورفته می تواند باعث افتادگی دهان شود که این امر در نهایت باعث میگرن، درد گردن و شانه ها، سرگیجه، آپنه خواب، مشکلات شنوایی، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ)، انسداد مجاری تنفسی، و ظاهر زشت صورت در افراد می شوند.

اما چرا این عمل انجام میشود زیرا هدف از انجام ارتودنسی فانکشنال صاف کردن دندان به روش های مختلف می باشدبه طور مثل به جای فشار وارد کردن به دندان های روی هم رفته و نامرتب، این فشار به فک وارد می شود تا گسترش پیدا کند و برای دندان ها جا باز گردد. این عمل ارتودنسی فانکشنال روی فک بالایی و پایینی قرار انجام میشود تا فک را گسترش دهد و نیمرخ زیباتری را به بیمار ارائه دهد. در این صورت با انجام ارتودنسی فانکشنال، سینوس ها باز شده و آپنه و مشکلات خواب اصلاح می شوند. با تکنیک عدم خارج سازی (ثابت) که در آن از بریس های گسترش دهنده ی کام استفاده می شود می توان به نتایج بسیار خوبی دست یافت. در واقع این بریس ها متحرک نیستند و باید به صورت ثابت برای زمان مشخصی در دهان قرار داشته باشند. بیشتربیماران با ثابت بودن این بریس ها مشکل دارند اما نتیجه ی حاصل، ارزش این سختی را خواهد داشت.


این دستگاه فانکشنال در واقع به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

*دستگاه فانکشنال ثابت

در این گونه از دستگاه های فانکشنال ثابت مشکل عقب بودن فک پایین و نیز شلوغی و نا مرتب بودن دندان ها را بر طرف می شود. با استفاده از این نوع دستگاه، فکی متناسب با دندان های مرتب را خواهید داشت و همچنین مشکل باز و بسته کردن فک را ندارید.

*دستگاه فانکشنال متحرک

اما در دستگاه های فانکشنال متحرک که خود دارای دو بخش است و مشکل عقب بودن فک پایین را بر طرف می کند. به این دستگاه به دلیل دو تکه بودن و قرار گرفتن مجزای آن ها بر روی فک بالا و فک پایین، تویین بلاک نامیده می شوند.


مزایای ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکرد دارای مزیت های فراوانی است:

-برای درمان که شامل اصلاح ساختار صورت، هماهنگ شدن فک بالا و پایین، فضاسازی برای دندان های نامرتب، اصلاح حالت سرو گردن و همچنین ماهیچه های اطراف می باشد.

-این عمل لبخندی پهن تر، همراه با نیمرخی زیباتر برای بیمار به ارمغان می اورد.

-با وجود این ارتودنسی فانکشنال توازن صورت همراه با رشد بیمار حفظ می شود.

-ارتودنسی فانکشنال باعث کاهش اختلالات مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) می شود.

-نتیجه آن با دوام است.

-فرآیند حذف دندان به ندرت انجام می شود.

-در این روش از ابزار هایی استفاده می شود، که نگهداری و نظافت آنها نسبت به دیگر ارتودنسی ها بسیار آسان تر است.

-امکان برداشتن آسان ارتودنسی فانکشنال برای انجام ورزش یا نواختن آلت موسیقی.

-در این روش درمان می تواند در سنین بسیار پایین (3 تا 8 سال) آغاز شود.

معایب ارتودنسی فانکشنال

بیشتر مواقع ما خود با در اینجام و رعایت بهداشت دهان و دندان بزرگترین دشمن مان خودمان هستیم. ارتودنسی فانکشنال نیازمند منظم بودن بیمار و همکاری وی با پزشک می باشد. در مراحل بعدی ارتودنسی فانکشنال از بریس های متحرک استفاده می شود و درصورتی که فرد به طور منظم و طبق دستور پزشک از این بریس ها استفاده نکند و به ندرت از آن استفاده کند، ارتودنسی اثرگذار نبوده و درصد موفقیت درمان به طرز چشمگیری پایین خواهد آمد.

برایاین عمل انتخاب ارتودنسی فانکشنال تصمیمی بسیار جدی است. برای تشخیص روش درمانی بهتر و موثرتر ( چه کودک و چه بزرگسال) دندانپزشک موظف است تا توصیه ها و نکات مهم هر روش را به شما بگوید و در انتخاب مناسب ترین روش به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که ارتودنسی فانکشنال لبخندی پهن تر و زیباتر را برایتان به ارمغان میآورد.

طول مدت درمان با بریس های فانکشنال چقدر است؟

درمان با بریس های فانکشنال معمولا اولین قسمت از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله معمولا 9 تا 12 ماه به طول می انجامد که این زمان به تعهد بیمار نسبت به قراردادن دائمی بریس ها و حاد یا خفیف بودن ناهنجاری فک بیمار بستگی دارد.


چقدر در شبانه روز نیاز به استفاده از پلاک  های ارتودنسی فانکشنال خواهم داشت؟

تعداد ساعاتی که در شبانه روز نیاز به استفاده پلاک  های فانکشنال خواهید داشت برای شما شرح داده می شود.

برای اینکه درمان شما کارآمد واقع شود می بایست دستورالعمل داده شده را به خوبی دنبال کنید.

با این حال اکثر پلاک  های فانکشنال باید در تمام طول شبانه روز یا مدتی نزدیک به 24 ساعت شبانه روز استفاده  شود.

اگر شما مدت زمان استفاده از پلاک  های فانکشنال را به درستی دنبال کنید ممکن است پس از مدتی تغییری در موقعیت دندان هایتان مشاهده کنید که برایتان چشمگیر خواهد بودبهترین زمان برای ارتودنسی فانکشنال

درمان اختلال کلاس 2 در کودکان و نوجوانان بیشترین کاربرد را دارد. اما دقت داشته باشید که بهترین زمان که بازده خوبی را می دهد یک سال قبل از بلوغ جنسی است. به طور میانگین خانوم ها بین 10 تا 11 سالگی و در آقایان بین 11 تا 12 سالگی بهترین زمان درمان فانکشنال است.

 


برچسب ها :

چگونگی کار دستگاه فانکشنال

قیمت دستگاه فانکشنال

انواع دستگاه فانکشنال

هزینه ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه