بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

ارتودنسی لینگوال | جراحی ارتودنسی لینگوال

خانم دکتر ترمه

ارتودنسی لینگوال | جراحی ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست ؟نوعی ارتودنسی پنهان محسوب می شود و برای افرادی مناسب است که تمایلی به دیده شدن بریس هایشان ندارند. از آنجایی که بریس های لینگوال در سطح پشتی دندان ها نصب می شوند، به آنها بریس های داخلی (داخل دهان) هم می گویند. بریس های لینگوال شبیه به بریس های سنتی می باشند با این تفاوت که محل قرارگیری بریس های لینگوال پشت دندان ها بوده و بریس های سنتی در سطح جلویی دندان ها نصب می شوند.

یکی از مهمترین مزیت های بریس های لینگوال برای بزرگسالان این است که آنها می توانند بدون اینکه توجه اطرافیان را جلب کنند به رفع مشکلات ارتودنسی دندان هایشان بپردازند.


این روش ارتودنسی لینگوال یک روش درمانی است که در آن دستگاه ارتودنسی دندان یا بریس (براکت ، سیم و الاستیک) در پشت دندان ها (سمت زبان) قرار می گیرد.

*مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) باید توسط یک متخصص ماهر ارتودنسی انجام گیرد که قادر باشد براکت ها، سیم ها و کش های ارتودنسی را در سطح پشتی دندان ها قرار دهد.

 جلسه اول  دندانپزشک با استفاده از قالبی پلاستیکی از دندان هایتان نمونه می گیرد. سپس این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا براکت های مخصوص هر دندان ساخته شود. برای آنکه براکت ها شکل خود را از دست ندهند، آنها را  به حالت موم می سازند و در محفظه پلاستیکی نگه می دارند. این روند کمی شبیه به درست کردن ژله و سفت شدن آن می باشد.

 جلسه ی دوم به پشت دندان ها چسب مخصوص زده می شود. حالا تصور کنید براکت های ژله مانند بسیار سخت شده اند و به محض چسبانده شدن روی دندان می توان محفظه ی پلاستیکی را دور انداخت. در نهایت دندانپزشک سیم های ارتودنسی (آرچ وایر) را نصب می کند.  این سیم ها فشار ملایمی وارد می کنند تا مکررا دندان ها به سمت جایگاه اصلی شان هدایت شوند.

در واقع مزیت بزرگ بریس های لینگوال نسبت به بریس های پنهان دیگر، مانند بریس های نامرئی، ثابت بودن آن باشد که باعث می شود همیشه و در همه حال روی دندانتان حضور داشته باشند. همچنین بر خلاف بریس های متحرک، لازم نیست نگران گم شدن آنها باشید و یا برای مسواک زدن و یا غذا خوردن آنها را از دهان خارج کنید و یا مجبور نیستید هر چند هفته یکبار بریس های جدید تهیه کنید. این بریس های پشت دندانی همیشه در حال تاثیر گذاری روی دندان هایتان هستند حتی زمانی که در حال غذا خوردن هستید.

بریس های لینگوال قادرند مشکلات بسیاری را حل کنند. ارتودنتیست باید قبل از شروع درمان شرایط خاص بایت هر بیمار را نیز در نظر بگیرد اما به احتمال زیاد بیشتر کودکان و بزرگسالان کاندید خوبی برای بریس های لینگوال تشخیص داده می شوند.

*قیمت بریس های لینگوال

 مهمترین معایب بریس های لینگوال  بالا بودن قیمت آن است. به دلیل اینکه این نوع بریس به صورت سفارشی و در آزمایشگاه ساخته می شوند، نسبت به انواع دیگر بریس از قیمت بالایی برخودارند. البته قیمت ارتودنسی معمولا به دلیل ویزیت های مکرر ارتودنتیست و گذراندن وقت های طولانی در مطب دندانپزشک بالاتر نیز خواهد رفت.

 

* مراحل ارتودنسی لینگوال

مراحل ارتودنسی لینگوال شامل گرفتن قالب دندانها می شود که پس از آن به لابراتوار دند انپزشکی فرستاده می شود تا از روی آن براکت های سفارشی مخصوص دندان بیمار ساخته شود. این مرحله در حدود شش هفته به طول می انجامد و با کامل شدن براکت ها، متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از فرآیند خاصی بریس ها (braces) را در پشت سطح دندانها نصب کند.

مانند ارتودنسی معمولی، این محصول نیز با ایجاد فشاری آرام اما مداوم بر دندان ها کار می کند و به آنها کمک کند تا به آرامی به جای مناسب خود حرکت کنند. درمان ارتودنسی لینگوال می تواند از 18 تا 36 ماه طول بکشد که بستگی به شدت مشکلات بیمار دارد.

 

*مراقبت از ارتودنسی لینگوال

1-مسواک زدن دو بار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه

2-استفاده از مسواکی منحنی شکل نرم برای تمیز کردن  لثه ها و دندان

3-استفاده از نخ دندان به صورت روزانه یا استفاده از مسواک میان دندانی (در صورت وجود فاصله بین دندان ها) برای از میان بردن باکتری ها و باقی مانده غذاها میان دندان

4-استفاده از دستگاه هایی که با فشار آب را به داخل دهان می فرستند تا باقی مانده غذا از میان براکت ها و دندان ها بیرون بیاید.

5-شستن دهان با دهانشویه فلوراید برای افزایش مقاوت دندان ها

 

مزایا ارتودنسی لینگوال

-غیر قابل رویت بودن بریس

-قابلیت بالا

-غیر قابل دید بودن لکه هایی که در اثر براکت بر دندان باقی می ماند

در واقع مزیت اصلی  و مهم استفاده از ارتودنسی لینگوال این است که غیر قابل مشاهده است.

جراحی در این روش قابلیت ارتودنسی لینگوال برای اصلاح مشکلات پیچیده مانند تغییر ارتفاع دندان، چرخش دندان و بستن فضای خالی بین دندان بیشتر است.

هنگامی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند در صورتی که تغییر رنگ ایجاد شود در پشت دندان خواهد بود و قابل مشاهده نیست.

در صورتی که شخص با  دقت به داخل دهانتان نگاه کند ممکن است به صورت اجمالی متوجه دستگاه ارتودنسی شما بشود (به خصوص اگر ارتودنسی لینگوال را روی دندان های پایینی استفاده کنید).

 

 


برچسب ها :

معایب ارتودنسی لینگوال

مزیت های ارتودنسی لینگوال

هزینه جراحی ارتودنسی لینگوال

قیمت ارتودنسی لینگوال

جراحی ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه