بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

روکش ایمکس | قیمت روکش ایمکس

خانم دکتر ترمه

روکش ایمکس | قیمت روکش ایمکس

سیستم ایمکس چیست؟

ایمکس یک سیستم تمام سرامیک بر پایه شیشه از جنس لیتیوم دیسیلیکات (Lithium disilicate glass) است که از ترکیب کوارتز، دی اکسید لیتیوم، آلومینا و اکسید فسفر و پتاسیم ساخته شده است. محبوبیت پروتزهای تمام-سرامیک بر پایه ایمکس به خاطر استحکام، طول عمر بالا و زیبایی ظاهری به سرعت در دنیا در حال افزایش است. سیستم ایمکس گزینه بسیار مناسبی برای جایگزینی روکش و تاج دندان های قدامی است. این سیستم برای پر کردن فاصله های کوچک بین دندان های جلویی نیز یک انتخاب ایده آل می باشد.

معرفی روکش ایمکس

کسانی که دارای دندان های شکسته یا با استحکام کم هستند ، به دنبال استفاده از روکش هایی هستند که در کنار استحکام بالا ، هم رنگ دندان نیز باشد که یکی از این روکش های روکش ایمکس می باشد

این روکش ها برای دندان های جلویی یا قدامی مناسب هستند اما گزینه مناسبی برای دندان های پشتی یا خلفی نیستند

 این روکش ایمکس از پایه شیشه که دارای جنس لیتیوم دیسیلیکات  است واز ترکیب کوارتز، دی اکسید لیتیوم، آلومینا و اکسید فسفر و پتاسیم ساخته شده است. محبوبیت پروتزهای تمام سرامیک بر پایه ایمکس به خاطر استحکام، طول عمر بالا و زیبایی ظاهری به سرعت در دنیا در حال افزایش است.

 استفاده از روکش های ایمکس

-دندان هایی که دارای ترک یا شکستگی هستند

این روکش به دلیل تمام سرامیک بودنشان دارای استحکام بالا هستند و می تواند محافظ خوبی برای دندانهایی که شکسته اند باشند.

-دندان های آسیب دیده یا عصب کشی شده

هنگامی که دندان ها عصب کشی میشوند ، دارای ضعف و حساسیت خاصی هستند که با روکش های ایمکس می توان آن ها را تقویت بخشید.

-دندان های لکه دار

ایمکس به دلیل اینکه بر پایه شیشه هستند ، هم رنگ دندان و شفافیت بالا هستند برای روکش کردن دندان های لکه دار استفاده می شود.

روکش ایمکس در چه دندان های قابل استفاده نیست

-برای روکش دندان های خلفی

 بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شود و برای دندان های خلفی گزینه مناسبی نیستند.

-دندان هایی با نامرتبی زیاد

-دندان های تیره

این روکش در واقع شفاف بوده  و برای دندان های تیره گزینه مناسبی نیست

روش آماده کردن روکش ایمکس:

روکش های ایمکس به راحتی و در زمان کوتاه در دندانپزشکی قابل انجام است. دندانپزشک در ابتدا با برداشتن یک لایه نازک از ساختار طبیعی دندان آن را برای عملیات روکش کردن آماده می کند. سپس با کمک یک دوربین مخصوص یک تصویر دیجیتال از دندان گرفته می شود. این تصویر به کامپیوتر منتقل می شود تا در ادامه جهت کنترل مرحله به مرحله فرآیند روکش کردن مورد استفاده قرار گیرد.
 دستگاه فرز، بلوک یکپارچه لیتیوم دیسیلیک را برای تولید شکل مورد نیاز پروتز برش می دهد. به همین دلیل است که ما آن را تاج یکپارچه می نامیم. همانطور که تاج از یک بلوک ساخته شده است، واقعا قوی است. سپس، دندانپزشک روکش را روی دندان قرار داده و تنظیمات لازم را انجام می دهد و آن را به دندان شما می چسباند. به این ترتیب مراحل روکش کردن دندان شما در یک جلسه انجام می شود.

مزیت استفاده از روکش ایمکس

 -برای ساخت پروتزهای ثابت در منطقه قدامی

-هماهنگی بسیار خوب با دندان های طبیعی

-هماهنگی با دندان های طبیعی شرط اصلی تامین زیبایی و جذابیت ظاهری دندان برای یک پروتز تمام سرامیک است. روکش ایمکس ترکیبی از شفافیت و ظاهر طبیعی که آن را به گزینه مناسبی برای جایگزینی دندان جلویی تبدیل می کند. این روکش ها از روکش های زیرکونیا نیز شفاف ترند.

-تمام سرامیک بودن جنس پروتز

-پروتزهای بر پایه ایمکس در زیر پورسلین هیچ آلیاژ فلزی ندارند. استفاده نکردن  از آلیاژ فلزی در ساختار پروتز سبب می شود روکش ظاهری کاملا طبیعی به خود بگیرد.

-دوام طولانی و بالا را دارا هستند.

-جنس روکش های ایمکس از لیتیوم دیسیلیکات است که یک سرامیک شیشه ای است و استحکام فوق العاده ای که دارد سبب می شود احتمال ترک خوردگی یا شکستگی در آن ها بسیار ناچیز باشد.

-با آسانی ساخته میشود

این روکش ایمکس را می توان با استفاده از دستگاه های CAD CAM در زمان بسیار کوتاه ساخت. همان طور که پیشتر نیز گفتیم روکش های ایمکس از بلاک های لیتیوم دیسیلیکات ساخته می شوند. همه کاری که یک دندانپزشک باید انجام دهد آماده سازی دندان، گرفتن یک تصویر دیجیتال و انتقال آن به دستگاه است.

-مراقبت از ساختار دندان
استحکام بالا و مقاومت زیاد این روکش ها در مقابل فشار به سازندگان این امکان را می دهد تا بتوانند آماده سازی این روکش ها را در بخش های بسیار باریک انجام دهند.

معایب روکش ایمکس

-قیمت بالا

-برای همه دندان های مناسب نیست.

این روکش ها بسیار باریک هستند. به همین خاطر برای دندان های جلویی مناسب ترند. و اگر شخصی درخواست نصب آن بر روی دندان های خلفی را داشته باشد لازم است بخش بزرگتری از دندان وی تراشیده شود تا روکش ضخامت لازم برای نشستن بر روی دندان را به دست بیاورد.

-از آن جایی که روکش ایمکس شفاف می باشد مناسب برای روکش کردن دندان های تیره نمی باشد.

-فقط برای فواصل کوچک بین دندان ها مناسب است.

-روکش ایمکس فقط برای جایگزینی یک دندان مناسب است و نمی تواند فشارهای وارده برای بیش از یک دندان را تحمل کند.

 

 


برچسب ها :

قیمت روکش ایمکس

مزایای روکش ایمکس

معایب روکش ایمکس

خدمات روکش ایمکس

روکش ایمکس


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه