اوپن بایت | جراحی اپن بایت

خانم دکتر ترمه

اوپن بایت | جراحی اپن بایت

این بیماری در واقع اپن بایت، هنگامی که فردی دندان هایش باز است دندان های بالا و پایین هنگام گاز گرفتن و بستن دهان با هم جفت نمیشوند و در نتیجه یک شکاف که هنگام بستن دهان بین ردیف های دندان های بالا و پایین ایجاد می شود.اپن بایت در بزرگسالان به مرور زمان بدتر می‌شود. بهترین حالت این است که پیش از ایجاد مشکلات بزرگتر و عوارض جدی تر، درمان صورت بگیرد.

 درمان اوپن بایت

فقط یک روش درمانی برای اپن بایت،و آن هم عمل جراحی فک و یا براکت ارتودنسی است. درمان اپن بایت با استفاده از لمینت سرامیکی و روکش دندان در واقع درمان‌های زیبایی هستند که مشکل اصلی را برطرف نمی‌کنند. متاسفانه لمینت و روکش  تهاجمی بوده و نیاز به تراشیدن دندان دارند. حداقل 18 ماه طول می‌کشد اما براکت برای درمان اپن بایت در بسیاری از بیماران موفق عمل نمی‌کند. هنگامی که عمل جراحی اپن بایت همراه با براکت لازم باشد، بیمار باید حداقل انتظار سه سال طول دوره درمان را داشته باشد.

عوامل ایجاد اوپن بایت

عوامل اصلی اوپن بایت سه تا هستندعبارتند از: مشکلات دندانی، اسکلتی و یا به علت عادات نامناسب دهانی.

گاهی اوقات علت این وضعیت ژنتیکی بوده و مشکلات ساختار اسکلتی در آن دخیل هستند برخی از عوامل مانند رشد بیش از حد دندانهای آسیاب یا استخوان فک که باعث جلو زدن دندان‌ها می‌شود. به این وضعیت اوپن بایت اسکلتی گفته می‌شود که متداولترین نوع اوپن بایت است.

از انواع  دیگر اپن بایت، اوپن بایت ساده نام دارد که در اثر دندان بندی مختلط کودک ( وجود هم‌زمان برخی دندان‌های شیری و برخی دندان‌های دائمی در دهان) به وجود می‌آید.

 

1- جراحی فک برای اصلاح اوپن بایت

برای اصلاح مشکلات اسکلتی در بسیاری از موارد باید عمل جراحی صورت بگیرد. برای این منظور فک در چند بخش با دقت زیادی بریده می‌شود تا تغییر موقعیت داده شده و به راستا و موقعیت مطلوب جابه‌جا شوند تا بدشکلی اسکلتی منجر به اپن بایت، اصلاح شود. معمولاً سیم‌ کشی دندان‌ها با استفاده از براکت نیز بخشی از این درمان محسوب می‌شود. در روند عمل جراحی فک، فکها تغییر موقعیت داده میشوند تا هنگام بسته بودن دهان، جلوی دهان نیز بسته ‌شود و دندان‌ها به یکدیگر برسند. مهمترین فایده این روش، ماندگاری نتایج و احتمالا مادام العمر بودن آن است.

2- سیم کشی دندانها یا براکت ارتودنسی

در این صورت معمولا پس از جراحی اصلاحی فک، براکت برای حرکت دادن دندان‌ها و تکمیل درمان استفاده می‌شود. گاهی اوقات در مرحله التیام بافت‌ها پس از عمل جراحی، مرحله درمان خوب پیش نمیرود و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بیمار بتواند به زندگی روزمره باز گردد. اصلاح اپن بایت بدون عمل جراحی بسیار کم خطرتر است.

3- اصلاح اوپن بایت با لمینت

اصلاح اپن بایت با لمینت بیشتر جنبه زیبایی دارد. مشکل حل نشده و بنابراین مشکلات ناشی از اپن بایت مانند درد گردن و فک همچنان به قوت خود باقی خواهد بود. ولی از نظر زیبایی تا حد زیادی لبخند بهبود می‌یابد. در این روش دندان اندکی تراشیده می‌شود و پوسته ونیر (لمینت)  بر روی سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود. مهمترین مزیت این روش، فوری بودن آن است.

 

4- اصلاح اوپن بایت بدون عمل جراحی باز جاوترک (JawTrac) و ترمیم ونلی (VENLAY)

این درمان از چگونگی موقعیت فکها در حالت درست و تست فرایند طراحی شده برای تغییر موقعیت فکها و بازسازی بایت برای بهبود زیبایی صورت، دهان و عملکرد آنها و حل مشکل اپن بایت می‌باشد. روش اپن بایت بدون جراحی از فردی به فرد دیگر متفاوت به‌ طور کلی پس از اولین جلسه مراجعه،  سه هفته منتظر می‌مانید تا ترمیم آماده شود سپس برمی‌گردید تا درمان را تکمیل کنید.( این درمان هنوز رایج نشده است.)

عوارض اوپن بایت چیست؟

این بیماری در کودکانی که اوپن بایت آنها خود به خود اصلاح نمی‌شود، ممکن است نیاز به مداخله ارتودنسی داشته باشد.در این صورت دندانهای عقبی ممکن است سریع تر از حد طبیعی ساییده شده و از بین بروند چرا که به علت عدم تماس دندان‌ها در جلوی دهان، دندانهای عقبی بیش از حد با هم تماس داشته و ساییده می‌شوند.

همچنین ممکن است عملکرد جویدن برای کودک دردناک شود.

گاهی اوقات تکلم تحت تاثیر قرار گرفته و دچار اشکال می‌شود.

در بعضی از اوقات بسته به شدت اوپن بایت، جلوگیری از بیرون ریختن مایعات یا غذا در حین جویدن و بلعیدن غذا دشوار یا حتی غیر ممکن می‌شوند و برای جلوگیری از این اتفاق فرد باید از زبان خود برای پوشاندن فاصله بین دندان‌های بالایی و پایینی و جلوگیری از بیرون ریختن غذا استفاده کند. این کار خود مشکل اوپن بایت را تشدید می‌نماید.


برچسب ها :

جراحی اپن بایت

عوارض اپن بایت

اصلاح اپن بایت

روش درمانی اپن بایت

هزینه اپن بایت