بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

خانم دکتر ترمه

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

لمینت دندان 

در روش لمینت دندان که لایه ای بسیار نازک می باشد که بر روی دندان ها قرار می گیرد و هم رنگ دندان ها می باشد. از این لایه جهت اصلاح رنگ و سایز دندان ها استفاده می شود.

در واقع انواع مختلفی از لمینت دندان وجود دارد که با توجه به تشخیص دندانپزشک یکی از آنها مورد استفاده قرار میگیرد.پرکاربردترین این لمینت ها، لمینت سرامیکی می باشد که به آن پرسلن ونیر گفته می شود و از جنس نوعی سرامیک می باشد.

باید بدانید که لمینت دندان از نظر جنس و ساخت متفاوت است و به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود.

لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت ارزان تر و ثبات رنگ کمتری نسبت به نوع دیگر دارد اما مزیت آن نسبت به نوع دیگر این است که در آن دندان تراش کمتری می یابد.

لمینت سرامیکی

این نوع لمینت سرامیکی  نسبت به نوع دیگر با دوام تر و مقاومتر است و ثبات رنگ بیشتری دارد و دارای ظاهر زیباتری هستند.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان ترکیبی از یک ماده زمینه ای است که از آن به منظور ترمیم و درمان های زیبایی دندان استفاده می شود. به کمک این ماده و قراردادن آن بر روی دندان می توان معایب دندان را برطرف کرد و لبخند زیباتر و جذاب تری را به وجود آورد.

اکنون باید بدانیم که ماده کامپوزیت نوعی رزین است که با درجات مختلف از استحکام ، پولیش پذیری و ضریب شکست نوری ساخته می شود.علاوه بر این موارد باید قابلیت بازسازی لایه به لایه را داشته باشند و ضمن داشتن استحکام و قابلیت پولیش در حد عالی، درخشنده و طبیعی جلوه کنند.

پس ونیرها نیز دو نوع هستند.اول اینکه ونیر کامپوزیتی در مطب به طور مستقیم ساخته می شود ولی ونیر سرامیکی در لابراتوارساخته می شود و جنس آنها سرامیکی است.

این را بدانید که هر کامپوزیتی به دلیل داشتن رنگ سفید و استحکام ، قابلیت استفاده در کارهای زیبایی دندان مورد استفاده نیست.

کامپوزیت ونیر ها روکش های دندان از جنس کامپوزیت دندان  و به فرم خمیری و قابل انعطاف هستند که متناسب با دلیل به کارگیری آنها، بر روی دندان چسبانده می شوند.

می توان گفت که با کمک این روکش های دندانی ظریف و در عین حال مقاوم ،درمان زیبایی، سریع، ماندگار، مطمئن و تقریبا بدون ضرر می باشد و به دلیل اینکه در اکثر موارد بدون تراش دندان انجام می شود ، به دندان ها آسیب نمی زند.

اما استفاده از این ماده خمیری بعد از معاینه دندانپزشک ، بدون نیاز به تهیه در لابراتوار به کمک تکنیکی بسیار حساس و با توجه به رنگ دندان بر روی دندان قرار می گیرد، سپس با  تاباندن نور با طول موج مخصوص و مشخص سفت و سخت می شود و بعد از پولیش کردن شبیه بافت و فرم دندان می گردد.

در حقیقت استفاده از کامپوزیت دندان می تواند ضمن داشتن دوام و ماندگاری خوب ، درمان های زیبایی دندان را راحت تر کند و موجب شود که درمان در مدت زمان و با هزینه کمتری انجام شود.


در حقیقت قیمت ، برگشت پذیری روش، طول عمر مفید  (لب پر شدن) و مقاومت در برابر رنگ پذیری تفاوت های این دو روش یعنی کامپوزیت و لمینت دندان است.

یکی دیگراز تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان این است که قیمت کامپوزیت دندان مناسب تر از لمینیت سرامیکی است. با وجود این احتمال شکست و لب پر شدن، در لمینیتهای سرامیکی بسیار کمتر است و این مهمترین تفاوت لمینت و کامپوزیت است.به طور کلی تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

-نوع جنس ماده استفاده شده

-زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته

-مدت زمان برای ساخت کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک

-نیاز به تراش و قالب گیری (لمینت سرلمیکی)

-نیاز ندارد به تراش و قالبگیری (کامپوزیت ونیر)

-عدم نیاز به صاف یا پالیش کردن دندان (لمینت سرامیکی)

-نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر (کامپوزیت ونیر)

-عدم امکان ترمیم و نیاز به تعویض در صورت لب پری (لمینت سرامیکی)

-امکان ترمیم در صورت لب پری (کامپوزیت ونیر)

برای اطلاع بیشتر شما از این دو روش می توانید با ما تماس بگیرید

 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - شریعتی - بالاتر از خواجه عبدالله - روبروی پمپ بنزین - ساختمان کسری - طبقه سوم - واحد 10 - تلفن مطب 22862839


برچسب ها :

لمینت دندان

کامپوزیت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

کامپوزیت و لمینت دندان چه تفاوتی با هم دارند؟

فرق کامپوزیت و لمینت دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه