محل پوسیدگی دندان |ترمیم پوسیدگی دندان

محل پوسیدگی دندان |ترمیم پوسیدگی دندان

خانم دکتر ترمه

محل پوسیدگی دندان |ترمیم پوسیدگی دندان

1– سطح جونده در آسیاهای بزرگ و کوچک که روی این سطوح جونده شیارهای باریک ولی عمیقی وجود دارد که به علت عدم ورود موهای مسواک به داخل آنها محیط مناسبی برای زندگی میکروبها فراهم می‌شود. بنابراین  در محل پوسیدگی دندان و خرابی  ایجادمی گردد که این امر در مورد اولین آسیای بزرگ که در حدود شش سالگی می روید اهمیت بیشتری دارد.

2 – دومین محل لای دندانها یا به عبارت دیگر اطراف ناحیه تماس بین دندانها می باشد، این ناحیه نیز به علت آنکه به وسیله مسواک قابل تمیز کردن نیست یکی دیگراز محل پوسیدگی

دندان  بشمار می آید که معمولا از سنین 20 سالگی به بعد در این نواحی پوسیدگی دیده می‌شود، برای تمیز کردن این نواحی لازم ا ست از نخ دندان استفاده کنیم.

3 – سومین محل ناحیه اتصال لثه با دندان است که این نواحی بیشتر در اثر مسواک زدن غلط بسیار حساس شده و گاهی حتی در اثر زیادی حساسیت مجبور به ترمیم دندان در این نواحی می‌شویم. در مورد بهداشت و نحوه مسواک زدن و نوع مسواک و نخ دندان در قسمت پیشگیری بیشتر صحبت می‌کنیم. اما آنچه که باید متذکر شویم استفاده از دهانشویه می‌باشد بارها شنیده ایم که بسیاری از مردم به جای مسواک زدن از آب نمک رقیق شده استفاده نموده آنرا غرغره می‌نمایند.

 

درمان پوسیدگی دندان

روش اول: فلورایدتراپی

اگر پوسیدگی دندان در مراحل اولیه خود باشد و ما شاهد لکه های سفید رنگ بر روی دندان باشیم، امکان توقف پوسیدگی با استفاده از فلوراید تراپی و روشهای دیگر ممکن است. اما اگر پوسیدگی در مراحل پیشرفته باشد و موجب آسیب مینای دندان شده باشد، برگشت پذیر نیستند.

روش دوم: ترمیم دندان

ترمیم، درمان اصلی پوسیدگی دندان می باشد. دراین روش بعد از برداشتن ناحیه پوسیده شده که معمولاً به رنگ قهوه ای تا سیاه می باشد، از موادی مانند آمالگام که ترکیبی از نقره، قلع، روی، مس و جیوه می باشد و یا مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) استفاده می شود.
آمالگام نسب به کامپوزیت، استحکام بیشتر و هزینه کمتری دارد اما با رنگ دندان‌ها مطابقت ندارند.

روش سوم: روکش دندان

روکش دندان در دو نوع PFM و زیرکونیا (سرامیکی) هستند. روکش دندان زیرکونیا ظاهر طبیعی تر، استحکام و کیفیت بیشتری دارد و توسط لابراتوار بعد از قالب گیری، ساخته شده و بعد از برداشتن پوسیدگی دندان در محل تعیین شده قرار داده می شوند.

روش چهارم: عصب کشی و درمان ریشه‌ها

درصورت عمیق بودن پوسیدگی دندان و تخریب مینا و عاج دندان و نفوذ پوسیدگی دندان بر پالپ دندان نیاز بر عصب کشی دندان می باشد .

روش پنجم: کشیدن دندان پوسیده

درصورتی که عمق پوسیدگی دندان بصورتی باشد که حتی با درمان ریشه و عصب کشی قادر بر حفظ دندان پوسیده نباشیم، دندان پوسیده شده، کشیده می شود.

 

استفاده از آب و نمک یا دهانشویه ها در کل مفید می‌باشند اما اگر این کار مرتب ادامه یابد نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مضر هم می‌باشد، زیرا در دهان باکتریهای مفیدی وجود دارد که با این کار باعث از بین بردن این باکتریهای مفید می‌شویم و در نتیجه دهان مواجه با بیماریهای قارچی می‌شود ویا زمینه رشد باکتریهای مضر فراهم می‌شود پس استفاده از دهانشویه‌ها باید در موارد خاص انجام گیرد یا اگر چنانچه عادت به استفاده از آب و نمک دارید هفته ای یک بار این کار انجام شود.

تنفس دهانی :

مسئله ای که شاید بسیاری از خانواده‌ها به آن توجه نمی‌کنند ولی بسیار با اهمیت است زیرا اگر شخصی دچار تنفس دهانی باشد و نتواند از بینی نفس بکشد سریعتردر این  محل پوسیدگی  دندان ایجاد می شود و  مشکلات ارتودنسی شدیدی نیز عارض می‌شود.

به تمام خانواده ها توصیه می‌شود که حتما به وضعیت تنفس دهانی بچه ها توجه کنند اگر بچه هایشان نمی‌توانند به راحتی از بینی نفس بکشند یا شبها خروپف می‌کنند ، این مسئله را با یک متخصص گوش و حلق و بینی در میان بگذارند زیرا بطوره ثانویه محل  پوسیدگی  دندان و از آن مهمتر مشکلات ارتودنسی می‌شوند.

خشکی دهان :

 سومین محل پوسیدگی دندان در ناحیه لثه ای می‌باشد در حقیقت عامل اصلی پوسیدگی این ناحیه خشکی دهان می‌باشند. خشکی دهان ممکن است در اثر تنفس دهانی استفاده از داروهائی که بطور ثانویه باعث خشکی دهان می‌شوند.

مثل بعضی از داروهای گوارشی یا قلبی یا عصبی ، یا کسانی که دارای بزاق کم می‌باشند و یا افراد عصبی و پر استرس دهان خشکی دارند و این خشکی دهان یکی از عوامل اصلی پوسیدگی در ناحیه لثه ای می‌باشد.

بیماری‌های لثه ای:

افرادی که دارای لثه‌های بیماری می‌باشند ( که البته علت ایجاد بیماری‌های لثه ای خود بحث جداگانه‌ای دارد ) مستعد پوسیدگی می‌باشد چون گاهی تحلیل لثه و تحلیل استخوان باعث می‌شود ریشه دندان از زیر لثه پیدا شود و چون ریشه دندان فاقد مینا می‌باشد به همین دلیل دچار پوسیدگی بیشتر می‌شود و علاوه بر آن بیماری های لثه ای باعث تخریب استخوان و در نهایت منجر به از دست رفتن دندان می‌شود.

داروها :

 بعضی از داروها باعث خشکی دهان می‌شوند که بطور ثانویه باعث خشکی و سپس پوسیدگی دهان می‌شوند بعضی از داروها نیز باعث ایجاد بیماری‌های لثه ای می‌شوند که آن هم بطور ثانویه باعث پوسیدگی می‌شوند.

بیماریها :

بیماریها بطور مستقیم نقشی در ایجاد پوسیدگی ندارند اما بطور ثانویه در اثر استفاده از دارو یا بدون دارو مثلا در بیماری عصبی و… باعث می‌شوند دندانها استعداد بیشتری نسبت به پوسیدگی داشته باشند.

نوبت دهی بیماران در مطب  دندانپزشکی دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه از طریق تلفن با شماره 22862839 صورت می گیرد.

برای درمان و ترمیم پوسیدگی دندان به دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه دندان پزشکان مهار و با تجربه مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و آدرس مطب با ما تماس بگیرید.


برچسب ها :

علل پوسیدگی دندان

درمان محل پوسیدگی دندان

محل پوسیدگی دندان

محل های رایج پوسیدگی دندان

نشانه های پوسیدگی دندان

ترمیم پوسیدگی دندان

هزینه درمان پوسیدگی دندان