عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ | طول عمرایمپلنت دندان

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ | طول عمرایمپلنت دندان

خانم دکتر ترمه و آقای دکتر ابراهیمی

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ | طول عمرایمپلنت دندان

امروزه عوامل زیادی بر طول عمر و دوام ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارد از جمله سبک زندگی بیمار و رعایت بهداشت دهان است.


طول عمر ایمپلنت دندان شدیدا وابسته به تکنیک جراحی ایمپلنت می‌باشد. اگر اصول جراحی ایمپلنت رعایت گردد تحلیل اسخوان دور ایمپلنت دندان کمتر خواهد بود و در نتیجه طول عمر ایمپلنت دندان زیاد می‌باشد. در صورتی که ضخامت استخوان در ناحیه ایمپلنت کم باشد نیز احتمال تحلیل اسخوان در اطراف ایمپلنت وجود دارد که به تبع آن طول عمر آن کم می‌شود.

عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت دندان

بسیاری از دندانپزشکان طول عمر ایمپلنت را تا 25 سال برآورد می‌کنند و میزان موفقیت آن را 95 درصد می‌دانند. اما باید توجه داشته باشید که طول عمر ایمپلنت بستگی به مراقبت از آن و رعایت بهداشت دهان و دندان دارد و باید از آن همانند دندان طبیعی نگهداری و مراقبت کنید. در غیر این صورت باعث از بین رفتن ایمپلنت در مدت کوتاهی می‌شود. در ادامه مطلب، به عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

-محل قرار گرفتن ایمپلنت در دهان: ایمپلنت‌هایی که در انتهای دهان قرار می‌گیرند به علت تحمل فشار بیشتر در زمان جوییدن غذا نسبت به ایمپلنت‌های جلوی دهان عمر کمتری دارند.

-مسواک زدن و نخ دندان کشیدن: استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان به طول عمر و دوام ایمپلنت کمک شایانی می‌کند.

-جویدن: باید از جویدن خوراکی‌ها و مواد غذایی که سفت هستند، خودداری کرد. همچنین برای تمیز کردن ایمپلنت از اشیا نوک تیز مانند چاقو و خلال دندان استفاده نکنید.

-مراجعه به دندانپزشک: برای مراقبت بهتر و اصولی‌تر از ایمپلنت، هر شش ماه یکبار به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنید.

-سلامت عمومی فرد: میزان موفقیت و طول عمر ایمپلنت بستگی زیادی به سلامت و همچنین شیوه زندگی فرد دارد. از آنجایی که ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، افرادی که دچار بیماری‌ دیابت، پوکی استخوان و سرطان هستند و افرادی که سیگار می‌کشند، گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت نیستند.

-رعایت بهداشت دهان و دندان: به طور کلی، طول عمر ایمپلنت دندان بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. در غیر این صورت، محیطی برای ایجاد عفونت‌های باکتریایی به وجود می‌آید که منجر به کاهش طول عمر ایمپلنت می‌گردد.

 

 


برچسب ها :

دوام و عمر ایمپلنت دندان

طول عمرایمپلنت دندان

عمر ایمپلنت دندان