نحوه نگه داری دندان شیری | طریقه نگه داری دندان شیری

نحوه نگه داری دندان شیری | طریقه نگه داری دندان شیری

خانم دکتر ترمه و آقای دکتر ابراهیمی

نحوه نگه داری دندان شیری | طریقه نگه داری دندان شیری

والدین امروزه مراقبت از دندان های شیری جدی نمی گیرند. دندان‌های شیری کودکان نیز باید حفظ و مراقبت شود چراکه مراقبت از این دندان‌ها سبب زیبایی بیشتر و بهتر دهان و دندان‌ها در سن بلوغ می‌گردد.

دندان‌های شیری مانند دندان‌های سن بلوغ بسیار پراهمیت می‌باشند، ازاین‌رو حفظ و نگهداری آن‌ها نیز دارای اهمیت فراوانی است.

بسیاری ازعوامل باعث از بین رفتن زود هنگام دندان‌های شیری می‌شوند. درست است که دندان‌های شیری به‌مرورزمان می‌افتند و از بین می‌روند، اما نگهداری از دندان شیری بسیار مهم می‌باشد در این باره والدین باید اطلاعات کافی و جامع را در رابطه با نگهداری از دندان شیری داشته باشند. به این موضوع توجه فرمایید که مراقبت از دندان‌های شیری مثلاً در مقطع سه‌سالگی باید بیشتر از هر زمان دیگری انجام گیرد. دندان‌های شیری کودکان باید موردتوجه قرار گیرد.

نکاتی در نگهداری از دندان های شیری

هر اندازه که دندان های دائمی  تحت مراقبت قرارمی گیرند، دندان های شیری باید به خوبی نگهداری شوند. رعایت بهداشت دهان، اولین کاری است که باید به کودکان آموزش داد. استفاده از نخ دندان مخصوص کودکان همراه با آموزش طرز صحیح مسواک زدن می تواند نقش مهمی در عدم پوسیدگی دندان های شیری ایفا کند. متاسفانه بسیاری از کودکان در سن سه سالگی دچار پوسیدگی دندانی می شوند. اگر نکات نگهداری از دندان های شیری رعایت شود، به خوبی این دندان ها تا رویش دندان دائمی، باقی می مانند.

باید بگوییم که تغذیه نقش مهمی در نگهداری از دندان های شیری دارد. اگر کودک به طور مداوم از شیرینی جات و ترشی جات استفاده کند، علاوه بر این که حساسیت دندانی در وی ایجاد می شود، دچار پوسیدگی دندانی هم خواهد شد.پدر و مادرها باید نظارت مستقیم بر روی تغذیه کودکان خود داشته باشند تا دندان های شیری کودک، عمر طولانی تری داشته باشد. حتی اگر تصور می کنید که این دندان ها قرار است روزی بیفتند و جایگزین بهتری دارند، باز هم باید از آن ها مراقبت کنید.

مراجعه دقیق و به موقع به دندانپزشک خوب در تهران  و بررسی کلی وضعیت دندان های کودک، می تواند کمک شایانی به نگهداری دندان های شیری کند. روش های بسیاری برای کاهش پوسیدگی دندان های کودکان وجود دارد. یکی از این روش ها، فیشورسیلانت است. فیشورسیلانت دندان های کودکان راهی مطمئن برای افزایش عمر دندان های شیری محسوب می شود.


حفظ دندان های شیری بمانند دندان های بلوغ بسیار مهم است. نوشیدن آب میوه با شیشه شیر باعث افزایش پوسیدگی دندان کودکان خواهد شد.


شاید تصور کنید نگهداری از دندان های شیری کار ضروری و مهمی نباشد. دندان های شیری گنج مهمی در زندگی کودکان هستند.


برچسب ها :

نگهداری از دندان شیری

روش های مراقبت از دندان شیری

هرینه درمان دندان شیری

طریقه نگه داری دندان شیری

نحوه نگه داری دندان شیری