بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

درزگیری یا سیلانت دندان پوسیده

خانم دکتر ترمه

درزگیری  یا سیلانت دندان پوسیده

در این قسمت می خواهیم در مورد سیلانت یا درزگیر دندان صحبت کنیم این درزگیر یا سیلانت دندان  یک پوشش محافظ است که بر سطوح جویدن (شیارهای) دندان‌های عقب (دندان آسیاب کوچک و بزرگ که در در کودکان دارای چهار حفره از پنج حفره است) انجام می‌گیرد. در حقیقت این درزگیر دندان به عنوان یک مانع در برابر غذا، پلاک و اسید عمل می‌کند، در نتیجه از مناطق مستعد پوسیدگی محافظت می‌کند.

به مرور، دندان ها تحت تاثیر پوسیدگی و شکستگی قرار می گیرند. در این قسمت با توجه به شرایط و نوع پوسیدگی ، برای ترمیم دندانهای آسیب دیده در اینجا روشی خاص توسط دندانپزشکان ارائه می شود.

در واقع این نوع درمان درزگیر دندان یکی از راه‌هایی است که به طور کامل دندان را بازسازی می‌کند که به عنوان یک ترمیم دندان غیر مستقیم می باشد. برای انتخاب این روش، باید توجه خود را به ساختارهای دندانه‌ای باقی‌مانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان مورد نظر قرار می گیرد .

دراین جا برای ترمیم دندانها ماده ترمیم کننده بین دیواره های باقی مانده دندان قرار می گیرد و منجر به مقاومت دندان در برابر شکستگی دندان ها می شود. واین کارباعث می شود ظاهر زیبایی در دندان ها به وجود می بیاید.

در واقع مراحل درزگیردندان  وقتی صورت می‌گیرد که تاج دندان به علت پوسیدگی و یا اثر شکستگی بعد از درمان ریشه‌ای آسیب‌دیده باشد.

زمانی که ترمیم و سیلانت  یا درزگیری دندان ها با دقت و مهارت زیادی انجام می شد ،این عمل درزگیری دندان بیشتر عمر می کند. دوام دندان به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بستگی دارد.

در واقع باید گفت که عمر درزگیر دندان به نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، قدرت دندان و غلظت فلورید آب بستگی دارد.

در این قسمت مهمترین نکته در استفاده از کربوهیدرات ها یعنی شیرینی و تنقلات می باشد. در حقیقت طبیعی است هرچه در طول روز بیشتر قند استفاده شود ، دندانها نیز بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

دو عامل اصلی خرابی دندان و پوسیدگی ، باکتری هایی است که در دهان وجود دارد و مصرف غذاهای قندی است.

دندانپزشکان دندانها را با مواد ساخته شده از ترکیبات کلسیم و سیلیکون پر می کنند.

در صورتی که دندان آسیب دیده در جلوی دهان قرار گرفته شده باشد و در معرض دید قرار داشته باشد ، دندانپزشک از ماده ای استفاده میکند که همان رنگ دندانهای اصلی به نام (رزین کامپوزیت) را برای ترمیم آن استفاده کند. این روش درمانی پیوند نامیده می شود.در صورتی که قسمت بزرگی از دندان دچار شکستگی شود ، خواه به دلیل تروما یا پوسیدگی گسترده ، قسمت های آسیب دیده بریده شده و تاجی به نام تاج مصنوعی یا درزگیر دندان بر روی بقیه ساختار دندان قرار می گیرد. روکش بسیار شبیه به تاج طبیعی دندان است و در واقع جایگزینی برای زیبایی و عملکرد برای محافظت از بقیه ساختار دندان است.

اگر دندانپزشک بعد از معاینه ببیند که سطح دندان شکسته شده است ، و ریشه هنوز سالم است ، در اینجا دندانپزشک معالجه آندودنتیک را انجام می دهد و از میله یا پست برای تقویت دندان استفاده می کند.


برچسب ها :

ترمیم دندان

درزگیری دندان

فیشور سیلانت دندان

ترمیم و درزگیری دندان

درمان درزگیری دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه