بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

اثرات موادمخدر بردندان | عوارض مواد مخدر بر دندان

خانم دکتر ترمه

اثرات موادمخدر بردندان | عوارض مواد مخدر بر دندان

متاسفانه، اثرات مواد مخدر بر دندان وبدن  و بافت‌های دهانی او دارند. معمولاً گفته می‌شود افرادی که مواد مخدر غیر قانونی مصرف می‌کنند به شدت مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های دهان و دندان هستند. استفاده از داروهای مخدر تجویزی و غیر قانونی می‌تواند باعث پوسیدگی مینای دندان‌ها شود. دندان‌های سفید مرواریدی با ادامه مصرف مواد مخدر، غالباً سیاه شده و باعث فاسد شدن تمام بافت دندان یا حتی بروز عفونت‌های استخوانی ناشی از پوسیدگی‌های شدید می‌شود. در بیشتر این موارد، دندان‌ها را نمی‌توان حفظ کرد و باید کشیده شوند.


یکی دیگر از اثرات مواد مخدر بر دندان  باعث ضعیف شدن خون‌رسانی شده و این خون‌رسانی باعث تحلیل و تضعیف لثه دندان می‌شود.

معمولا این افراد تا زمانیکه مصرف کننده مواد مخدر هستند به علت مصرف مواد و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به پزشک مراجعه نمی‌کنند و و قتی که عوارض مواد مخدر بر دندان در آنها مشخص می شود و می بینید که دندان‌هایشان سیاه و تمام بافت دندان فاسد شد به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که در بیشتر این موارد، دندان‌ها را نمی‌توان حفظ کرد و باید کشیده شوند.

برخی اثرات مواد مخدر بر دندان ، جریان بزاق را کاهش می‌دهند باعث خشکی دهان می‌شوند. خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان‌ها را به شدت افزایش می‌دهد زیرا بزاق:

-میزان باکتری‌های موجود در دهان را کاهش می‌دهد

-اسیدهایی که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند را خنثی می‌کند

-حاوی مواد ضروری برای فرایند رمینرالیزه کردن دندان‌ها است که باعث‌ترمیم مینای دندان (سطح سختی که از دندان‌ها محافظت می‌کند) می‌شود.

-با شستشوی دهان از باقی ماندن مواد غذایی داخل دهان جلوگیری می‌کند.از پزشک خود در مورد مصرف داروهایی که ممکن است باعث خشک شدن دهان شوند سوال کنید.

* درمان اثرات مواد مخدر بر دندان‌ها و لثه که با این مواد در رابط هستند

درمان‌های تخصصی به ماده مخدر مصرفی و اثر آن بر دندان‌ها و لثه بستگی دارد اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فلوراید دندان‌ها را تقویت کرده و احتمال پوسیدگی آنها را کاهش می‌دهد. دندانپزشک ممکن است از فلوراید موضعی روی سطح دندان‌ها استفاده کند. قرص‌های فلوراید یا دهان‌شویه‌ها ممکن است برای مصرف در خانه تجویز شوند.

-دندان‌های پوسیده باید پر شوند و شاید نیاز به عمل‌های بازسازی‌کننده مانند استفاده از روکش‌های دندانی داشته باشند.

-دندان‌هایی که به شدت دچار پوسیدگی شده‌اند احتمالاً باید کشیده شوند. دندان‌های مصنوعی جزئی، بریج ها، ایمپلنت‌های دندانی یا دندان مصنوعی کامل ممکن است نیاز باشد.

-ممکن است دندانپزشک روش‌های درمانی مختلفی (مانند ونیرها) را به شما توصیه کند که می‌تواند ظاهر دهان و لبخند شما را بهتر کند.

البته بدون شک بهترین درمان در مرحله اول درمان اعتیاد است.تا بتوانید اثرات مواد مخدر بر دندان را کاهش دهید.از مصرف نوشابه‌های گازدار که به شدت اسیدی بوده و باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شوند خودداری کنید.

-به جای آن از آب‌های حاوی فلوراید استفاده کنید

-مصرف شیرینی یا غذاهای چسبنده مانند بیسکوئیت‌ها را قطع کنید

-آدامس‌های بدون قند استفاده کنید تا جریان بزاق شما به طور مستمر ادامه یابد

-با دقت دندان‌های خود را مسواک کرده و نخ دندان بکشید. دندان‌های خود را حداقل دو مرتبه در روز بشورید

-به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

-مصرف الکل را کاهش دهید

-سیگار کشیدن را ترک کنید


برچسب ها :

ارتباط مواد مخدر با دندان

عوارض مواد مخدر بر دندان

درمان اثرات موادمخدر بر دندان

اثرات موادمخدر بر دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه