بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

ارتودنسی دندان نیش |درمان ارتودنسی دندان نیش

خانم دکتر ترمه

ارتودنسی دندان نیش |درمان ارتودنسی دندان نیش

دندان‌های نیش دندان‌هایی هستند که در گوشه دهان قرار گرفته اند و تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و سلامت دندان‌ها دارند. بسیاری از بیمارانی که برای درمان ارتودنسی دندان نیش به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند دندان‌های نیش برآمده یا خارج از قوس دندانی دارند.


در اغلب موارد رویش نابجای دندان نیش به دلیل کمبود فضا در ناحیه اتفاق می‌افتد. این کمبود فضا دلایل مختلفی دارد؛ یکی از دلایل رایج آن، پوسیدگی یا از دست رفتن زودهنگام دندان‌های شیری و عدم درمان به موقع آن‌ها می باشد. با از دست رفتن دندان‌های شیری، دندان‌های عقبی به سمت جلو حرکت کرده و فضای رویش دندان نیش را می بندند. با کاهش فضای مورد نیاز برای دندان نیش دایمی، امکان رویش آن در محل صحیح وجود نخواهد داشت و دندان نیش از مسیر رویشی مناسب منحرف شده و به سمت داخل یا بیرون هدایت می‌شود. در اکثر مواقع این جابجایی به سمت بیرون بوده و دندان نیش دایمی در محلی بیرون‌ زده تر و بالا‌تر از محل طبیعی خود رویش پیدا می‌کند.

نهفتگی دندان نیش چه مشکلاتی را برای شما به وجود می‌آورد؟

*دندان نیش نهفته به شدت در زیبایی و لبخند تاثیر گذار است پس نبود این دندان و یا کوتاهتر بودن آن بسیار نمایان است.
*در بعضی موارد دندان شیری باید بیافتد تا دندان نیش جایگزین شود. در صورتی که دندان شیری نیفتد دندان نیش رشد کرده و از لثه بیرون میزند و هر دو دندان پشت سر هم دیده می‌شوند.
*دندان نیش نهفته باعث آسیب رساندن به دندانهای سالم مجاور می‌شود و از بین رفتن ریشه و در نتیجه نابودی دندان می‌شود.
*دندان نیش نهفته با رشد خود باعث کج کردن دندانهای مجاور می‌شود.
*دیگر مشکلی که دندان نیش ایجاد میکند تشکیل تومور یا کیست در اطراف دندان نهفته است که با انجام عمل جراحی درمان شود.
*به دلیل نبود دندان نیش در جایگاه خود عمل جویدن مشکلتر خواهد شد.
*وجود دندان نهفته باعث تحلیل استخوان فک می‌شود.

یکی از بهترین روش درمان دندان نیش هدایت این دندان به سمت جایگاه اصلی همراه با براکت ارتودنسی دندان نیش است که در طی این درمان با انجام جراحی بسیار ساده و استفاده از ارتودنسی دندان نیش هم راستا با سایر دندان‌ها رشد خواهد کرد. برای انجام این جراحی نیاز به به یک فضای کافی در قوس دندان می‌باشد سپس درمان توسط متخصصان شروع می‌شود ابتدا با استفاده از اکسید نیتروس و یا بی‌حسی موضعی جراحی انجام می‌شود تا دندان دندان نیش نهفته نمایان شود.

یکی دیگر از دلایل تغییر مسیر رویشی دندان نیش دایمی، عوامل ژنتیکی می باشد؛ البته در این موارد برعکس حالت قبل، دندان نیش اغلب تمایل دارد که به سمت داخل کام فک بالا تغییر مسیر دهد و از آنجا رویش یابد یا در آن محل به صورت نهفته و رویش نیافته باقی بماند. بعضی از این بیماران حتی تا سنین بزرگسالی نیز متوجه حضور یک دندان نهفته در ناحیه سقف دهان خود نمی باشند و در طی مراجعه به دندان پزشک و معاینات رادیوگرافیک از این موضوع آگاهی می یابند. در چنین مواردی اگر شانسی برای بیرون آوردن و قرار دادن دندان نیش در ناحیه صحیح  وجود داشته باشد این تلاش به وسیله درمان ارتودنسی  دندان نیش انجام می‌شود. در چنین مواردی عموما درمان شامل شروع ارتودنسی دندان  نیش  و باز کردن فضای کافی جهت رویش دندان نیش نهفته، سپس جراحی  جهت نمایان شدن تاج دندان نهفته و نصب وسیله ارتودنسی بر روی آن و هدایت آن به داخل قوس با نیروی ارتودنسی  دندان نیش می باشد.

درمان دندان نیش نهفته

درمان این مشکلات ممکن است مستلزم درمان ارتودنسی دندان نیش و براکت باشد تا فضای لازم برای بیرون زدن تنها فراهم شود. گاهی نیز ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد تا دندان شیری که به صورت طبیعی نیفتاده است، و یا دندان دائمی که مسیر بیرون زدن دندان نیش را مسدود کرده است کشیده شود. همچنین ممکن است لازم باشد برای کشیدن دندان اضافی یا زایده هایی که مسیر بیرون زدن دندان نیش دائمی را بسته اند، جراحی انجام شود.


ارتودنسی دندان نیش و چسباندن وسیله روی آن توسط دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم ترمه  انجام  می گردد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر با  مطب دکترعلیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه تماس بگیرید.


برچسب ها :

درمان ارتودنسی دندان نیش

روش درمان ارتودنسی دندان نیش

قیمت ارتودنسی دندان نیش

هزینه ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه