بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کشیدن دندان به روش آتروماتیک | نحوه کشیدن دندان به روش آتروماتیک

خانم دکتر ترمه

کشیدن دندان به روش آتروماتیک | نحوه کشیدن دندان به روش آتروماتیک

کشیدن دندان به روش آتروماتیک چیست؟

یکی از روش های که امروزه برای کشیدن دندان در دندانپزشکی ها از آن استفاده میشود روش آتروماتیک است .تجربه کشیدن دندان واقعا دردناک و پر دردسر می باشد. علائمی چون تورم، کبودی، خونریزی بیش از حد، مدت زمان درمان، جای خالی آزاردهنده و درد استخوان فک از عوارض ایجاد شده می باشد. البته در برخی موارد کشیدن دندانی که در فک نهفته است و یا به استخوان فک جوش خورده است، خیلی ساده نیست.

بدین منظوراین علائم در کشیدن دندان به روش آتروماتیک صدق نمی کند. این روش میزان آسیب وارده به بافت اطراف دندان به حداقل رسانده و ریسک شکستن استخوان فک را کم می کند. در روش های قدیمی برای کشیدن دندان، احتمال آسیب به بافت استخوان اطراف دندان که دچار ساییدگی و یا شکستگی شود.

در کشیدن دندان به روش آتروماتیک کمترین تهاجم به فک صورت می گیرد. در واقع این برای بیماران است، زیرا درد کمتری خواهند داشت و برای دندانپزشک بهتراست، چون از عوارض جدی درمان جلوگیری می کنند. در صورتی که بافت استخوانی اطراف دندان سالم بماند، دندانپزشک درمان راحت تری داشته و نیازی به درمان های تکمیلی پیچیده ندارد. در این روش کشیدن دندان به روش آتروماتیک ، استخوان به همان شکل حفظ می شود و آسیبی نمی بیند.


کشیدن دندان درد و خونریزی در پی دارد و می تواند موجب آسیب رسیدن به استخوان فک شود. با استفاده از کشیدن دندان به روش آتروماتیک می توان احتمال آسیب به بافت استخوانی اطراف دندان را به حداقل رساند.

کشیدن دندان به روش آتروماتیک به چه صورت انجام می شود؟

در روش های سنتی از انبرک دندانپزشکی یا فورسپس برای کشیدن دندان استفاده می شود. در این روش، دندان با انبرک گرفته می شود و به چپ و راست تکان داده می شود. تکان دادن افقی دندان باعث می شود که دندان از جای خود تکان بخورد و از فک بیرون بیاید. معمولا پس از چپ و راست کردن دندان، صدایی مانند شکستن یا ترک خوردن شنیده می شود. پس از این صدا، دندان شل می شود و از جای خود بیرون می آید.

مزایا کشیدن دندان به روش آتروماتیک
به غیر از کاهش درد، خونریزی و عدم آسیب رسیدن به استخوان فک که پیش از این گفته شد، این روش برای کاشت ایمپلنت فوری بسیار مناسب است. به دلیل حفظ ساختار استخوانی فک و عوارض کمتر، دندانپزشک می تواند همان لحظه ایمپلنت را در دهان بیمار بکارد. پس از کاشت ایمپلنت، یک دندان موقت روی آن قرار می گیرد و باید مدتی صبر کرد تا ایمپلنت با استخوان فک به خوبی جوش بخورد. این فرآیند چند ماه طول می کشد.
در اغلب اوقات کشیدن دندانی که در فک نهفته شده یا به استخوان فک جوش خورده است، کار ساده ای نمی باشد.  در این موارد کشیدن دندان به روش آتروماتیک جایز نمی باشد. دندانپزشک در کشیدن دندان به روش آتروماتیک سعی می کند که کمترین تهاجم به فک را انجام بدهد. چرا که این به نفع بیمار بوده چون درد کمتری را تحمل می کند و برای دندانپزشک خوب است چرا که از عوارض جدی درمان جلوگیری می کند.


دندانپزشک می تواند با معاینه شرایط دندان و سلامت استخوان فک و دهان شما بهترین روش را برای کشیدن دندان و جایگزینی آن به شما پیشنهاد دهد. در صورتی که برای مشاوره و کشیدن دندان به کمک نیاز دارید، با مطب دندانپزشکی ما تماس بگیرید.


برچسب ها :مزایا کشیدن دندان به روش آتروماتیک

نحوه کشیدن دندان به روش آتروماتیک

کشیدن دندان به روش آتروماتیک


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه