بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

تحلیل استخوان لثه | جراحی استخوان لثه

خانم دکتر ترمه

تحلیل استخوان لثه | جراحی استخوان لثه

تحلیل استخوان لثه

می دانید که هنگامی که دندانی کشیده می شود فضای خالی به نام آلوئول در استخوان فک به وجود می آید. بعد از کشیدن دندان فضای خالی آلوئول با لخته خون پر می شود. در واقع این لخته خون به تدریج به استخوان تبدیل می شود. اما حد فاصل پیشین استخوان حفظ نمی شود. از آنجایی که دیگر این بخش از استخوان دندانی را در خود نگه نمی دارد به تدریج تحلیل می رود و جذب می شود به خصوص بخشی از دیواره استخوانی که در سمت گونه قرار دارد به سرعت تحلیل می رود این مساله می تواند باعث بروز مشکلات جدی مانند تحلیل استخوان لثه میشود.


در واقع تحلیل استخوان لثه به این معناست که در دهان بافت لثه دچار عقب نشینی می شود که در مراحل ابتدایی به وجود آمدن، زیاد دیده نمیشود اما بعد از مدتی پیشرفت ، تحلیل استخوان لثه توجه بیمار را جلب می‌کند و باعث نگرانی او می‌شود.


 تحلیل استخوان لثه چه نتایجی در بردارد؟

باید دانست که تحلیل استخوان لثه در ناحیه قدام فک بالا بیشتر مشکلات زیبایی، به‌خصوص هنگام خندیدن و تکلم به وجود می آورد. در بسیاری از بیماران، همراه با تحلیل بافت لثه امکان بروز حساسیت‌های دندانی خفیف یا شدید وجود دارد که در نهایت با پیشرفت بیشتر امکان لق شدن دندان افزایش می‌یابد و بیمار باید نگران از دست دادن دندان باشد.

عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

بیماری های مختلفی در از بین رفتن و تحلیل استخوان لثه می تواند تاثیرگذار باشد از جمله این بیماری ها می توان به موراد زیر اشاره کرد:

  • بیماری های پریودنتال
  • دندان مصنوعی و بریچ
  • انواع تومورها
  • ضربه
  • انواع عفونت های لثه
  • بیماری های سینوس

پیوند استخوان لثه چه زمانی صورت می گیرد؟

وقتی  که جای خالی دندان با بریچ دندان پر  می شود فاصله ای بین بریچ و لثه زیر آن ایجاد می شود علت این است که لثه به استخوان فک متصل است و با تحلیل استخوان لثه نیز پسروی می کند. در این حالت لثه بد شکل شده و تمیز کردن آن نیز دشوار می شود. در این حالت ممکن است غذا بین لثه و دندان حبس شود و التهاب لثه را ایجاد کند. همچنین کاشت ایمپلنت دندان در شرایط تحلیل رفتن استخوان لثه دشوارتر می شود. برای اطمینان از اینکه ایمپلنت همانند ریشه طبیعی دندان کاملا توسط استخوان احاطه و پشتیبانی می شود باید ابتدا عمل افزایش استخوان با عمل پیوند استخوان صورت گیرد.

درمان استخوان لثه تحلیل رفته

هنگامی که بازسازی استخوان لثه صورت نگیرد در نهایت ایمپلنت دندان کاشته شده ظاهر بدی پیدا می کند . بهتر است هنگام کشیدن دندان اطمینا داشته باشید که استخوان فک به خوبی حفظ می شود. برای این کار می توان از مواد جایگزین استخوان استفاده کرد. به این صورت که فضای آلوئول با این ماده پر می شود. ممکن است استفاده از یک غشای محافظ مورد تائید نیاز باشد زیرا در صورتی که دندان با احتیاط کشیده شود، دیواره استخوانی آلوئول اغلب صدمه می بیند. این غشای محافظ از ناحیه آسیب دیده محافظت کرده و به بازسازی استخوان و التیام زخم کمک می کند. ساختار طبیعی ماده پر کننده لثه به عنوان داربستی برای تشکیل استخوان جدید عمل می کند. این ماده پس از چهارتا 6 ماه با استخوان جدید آمیخته می شود سپس در فرآیند طبیعی ریمدلینگ استخوان قرار می گیرد. به این صورت کانتور طبیعی استخوان فک حفظ شده و لثه دیگر پسروی نمی کند.

 


برچسب ها :

بازسازی تحلیل استخوان لثه

درمان استخوان لثه تحلیل رفته

عوامل موثر در تحلیل استخوان لثه

جراحی استخوان لثه

پیوند و بازسازی استخوان لثه


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه