حساسیت به فلز ایمپلنت

خانم دکتر ترمه و آقای دکتر ابراهیمی

حساسیت به فلز ایمپلنت

برای ساخت ایمپلنت دندان معمولا از تیتانیوم خالص یا آلیاژ تیتانیوم استفاده شده  است. یکی از جنبه های تیتانیوم و آلیاژ این است که بسیار با استخوان سازگار هستند. به همین دلیل، در ایمپلنت به نتایج بسیار موفقیت آمیزی رسیده اند.

مهمترین حساسیت به فلز ایمپلنت مورد استفاده در ایمپلنت های دندانی تیتانیوم است. نوع صنعتی این فلز کاربرد زیادی در زمینه های پزشکی و دندانپزشکی دارد. زیرا این فلز میل ترکیبی خاصی با استخوان دارد. سلول های استخوانی بلافاصله رشد کرده و به فلز می چسبند که این کار ارتباط بین ایمپلنت و استخوان فک را تقویت می کند.

در صورتی که  به فلزات خاصی حساسیت داشته باشید، احتمال اینکه این حساسیت شامل تیتانیوم شود بسیار کم است.

در هر حال قرار دادن ایمپلنت های فلزی دندانی می تواند به طور بالقوه واکنش های آلرژیک را تحریک کند. در مطالعات انجام شده ، با  کمک1500 بیمار، گزارش شده است  که احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت بسیار پایین است شش درصد  آلرژی به تیتانیوم در بیماران ایمپلنت دندانی قابل تشخیص است.  در افرادی که نسبت به احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت مشکوک هستند می توانند تست حساسیت به فلز بدهند و با اطمینان از این روش استفاده کنند.

قرار گیری ایمپلنت دندان:
کاربرد ایمپلنت های دندانی که به منظور جایگزینی دندان از دست رفته است، ایمپلنت از تیتانیوم خالص یا آلیاژهای تیتانیوم تهیه شده اند، یکی از جنبه های مثبت تیتانیوم این است که با استخوان به راحتی ادغام می شود، ایمپلنت های فلزی همچنین می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شوند.هر وقت جسم خارجی به بدن وارد شود، باعث واکنش های آلرژیک موضعی در تعداد بسیار کمی از افراد خواهد شد برای همین دلیل قبل از انجام درمان ، دندانپزشک باید از آلرژی بیمار به منظور جلوگیری از حساسیت به فلز ایمپلنت با خبر باشد.


برچسب ها :

حساسیت به فلز ایمپلنت

احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت

ارتباط حساسیت به فلز ایمپلنت