بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

حساسیت به فلز ایمپلنت | احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت

خانم دکتر ترمه

حساسیت به فلز ایمپلنت | احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت

برای ساخت ایمپلنت دندان معمولا از تیتانیوم خالص یا آلیاژ تیتانیوم استفاده شده  است. یکی از جنبه های تیتانیوم و آلیاژ این است که بسیار با استخوان سازگار هستند. به همین دلیل، در ایمپلنت به نتایج بسیار موفقیت آمیزی رسیده اند.


حساسیت به فلز ایمپلنت در واقع این نوع از حساسیت می تواند منجر به خارش های خفیف شود و در موارد نادر باعث غیرفعال شدن چند سیستم در بدن به نام آنافیلاکسی شود. حساسیت به هر چیزی ممکن است وجود داشته باشد:از جمله حساسیت به فلزات.


در واقع حساسیت به فلز ایمپلنت در بیشتر موارد رخ می دهد، آلرژی پاسخ ایمنی بدن نسبت به اجسام خارج از بدن می باشد، چه به صورت زنده و چه به صورت غیر زنده باشد.

مهمترین حساسیت به فلز ایمپلنت مورد استفاده در ایمپلنت های دندانی تیتانیوم است. نوع صنعتی این فلز کاربرد زیادی در زمینه های پزشکی و دندانپزشکی دارد. زیرا این فلز میل ترکیبی خاصی با استخوان دارد. سلول های استخوانی بلافاصله رشد کرده و به فلز می چسبند که این کار ارتباط بین ایمپلنت و استخوان فک را تقویت می کند.

در صورتی که  به فلزات خاصی حساسیت داشته باشید، احتمال اینکه این حساسیت شامل تیتانیوم شود بسیار کم است.


در دندانپزشکی یکی از مهمترین دلایل شکست ایمپلنت دندان می‌تواند مربوط به واکنش های حساسیت به فلز تیتانیوم که در پایه ایمپلنت قرار دارد؛ باشد. گزارشاتی در خصوص واکنش های حساسیت زا مانند حساسیت پوستی، اگزما، تورم، کهیر و تحلیل استخوان به‌سبب کاشت ایمپلنت دندان مشاهده شده است.

در هر حال قرار دادن ایمپلنت های فلزی دندانی می تواند به طور بالقوه واکنش های آلرژیک را تحریک کند. در مطالعات انجام شده ، با  کمک1500 بیمار، گزارش شده است  که احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت بسیار پایین است شش درصد  آلرژی به تیتانیوم در بیماران ایمپلنت دندانی قابل تشخیص است.  در افرادی که نسبت به احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت مشکوک هستند می توانند تست حساسیت به فلز بدهند و با اطمینان از این روش استفاده کنند.

جایگزین  ایمپلنت های دندانی تیتانیومی 

در عصر جدید با پیشرفت تکنولوژی در همه عرصه ها از جمله دندانپزشکی از ایمپلنت های دندان سرامیکی به عنوان بهترین و امن ترین جایگزین برای ایمپلنت های دندانی تیتانیومی استفاده می شود. مزایای ایمپلنت های سرامیکی نسبت به تیتانیومی که از اکسید زیرکونیوم ساخته می شوند این است که واکنش آلرژیک در بدن ایجاد نخواهند کرد .

مزایای ایمپلنت های دندانی  سرامیکی عبارتند از:

زیست سازگار بودن: زیرکونیا که در ساخت ایمپلنت های دندانی سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد یک ماده خنثی است که احتمال آلرژی زا بودن آن بسیار کم می باشد.

استحکام: استحکام ایمپلنت‌های دندانی سرامیکی نسبت به ایمپلنت های دندانی تیتانیومی تفاوت چندانی ندارد.

عاری از فلز: ایمپلنت دندان سرامیکی هیچ‌گونه خوردگی، اثر گالوانیزه یا مزه فلزی یا اختلالات الکترونیکی یا آسیب رسیدن به لثه را ایجاد نخواهد کرد.

بهداشتی بودن: پلاک ها و جرم ها معمولاً روی سطح ایمپلنت های زیرکونیومی جمع نمی‌شوند. بنابراین آنها همواره تمیز باقی می مانند و محیط اطراف آن ها و بافتهای اطراف شان دچار التهاب نخواهد شد.

قرار گیری ایمپلنت دندان:
کاربرد ایمپلنت های دندانی که به منظور جایگزینی دندان از دست رفته است، ایمپلنت از تیتانیوم خالص یا آلیاژهای تیتانیوم تهیه شده اند، یکی از جنبه های مثبت تیتانیوم این است که با استخوان به راحتی ادغام می شود، ایمپلنت های فلزی همچنین می توانند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا
حساسیت به فلز ایمپلنت شوند.هر وقت جسم خارجی به بدن وارد شود، باعث واکنش های آلرژیک موضعی در تعداد بسیار کمی از افراد خواهد شد برای همین دلیل قبل از انجام درمان ، دندانپزشک باید از آلرژی بیمار به منظور جلوگیری از حساسیت به فلز ایمپلنت با خبر باشد.


برچسب ها :

احتمال حساسیت به فلز ایمپلنت

ارتباط حساسیت به فلز ایمپلنت

علائم حساسیت به فلز ایمپلنت

حساسیت به فلز ایمپلنت


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه