مراحل انجام بلیچینگ دندان | نحوه بلیچینگ (سفید کردن دندان)

مراحل انجام بلیچینگ دندان | نحوه بلیچینگ (سفید کردن دندان)

خانم دکتر ترمه

مراحل انجام بلیچینگ دندان | نحوه بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بلیچینگ چیست ؟

این روش درمانی ،بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها درمانی است که در آن بد رنگی‌ها و رنگ‌دانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است و حتی بعضی بدرنگی‌های ژنتیکی را بر طرف و دندان‌هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن و تغییر رنگ در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد . دلایل چون مواد رنگی ،غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و......باعث تغییر رنگ در دندان ها می شوند .

بلیچینگ از چه ماده ای تشکیل شده است :
ماده اصلی موجود در مواد بلیچینگ(پراکسید هیدروژن) است .
این ماده باعث اکسید‌ شدن رنگ‌دانه‌های روی دندان که رسوب‌ کرده اند وبین سطح مینایی‌ شده و آن‌ها را از بین می‌برد. این ماده به قسمت‌های زیرین مینا در عاج نفوذ می‌کند و رنگ آن را روشن‌تر کرده و باعث سفید شدن دندان می‌شود.

سه روش برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد :

1- بلیچینگ در مطب دندان پزشکی

این روش سریع تر باعث سفید شدن دندان می شود .دندانپزشک برای شروع کار با ژل مخصوص محافظ لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت می پوشاند. لب بیمار نیزبرای محافظت به وسیله دهان بازکن مخصوص باز میشود.
بعداز آن ژل بلیچینگ که ژل پراکسید هیدروژن 37 درصد می باشد روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که تولید اشعه با فرکانس بالا و آبی رنگی می کند ، به ژل روی دندان ها اشعه تابیده می شود. و این عمل با دقت لازم چند مرتبه تکرار می شود.
در واقع  اشعه تابیده شده باعث فعال شدن زیاد ژل بلیچینگ و تاثیر سریع آن می شوداین کار  در یک جلسه حدود یک ساعت طول می کشد و با این صورت  مراحل انجام  بلیچینگ دندان با موفقیت به اتمام می رسد.

2-بلیچینگ با دستگاه لیزر

 

البته باید گفت که این روش از گران ترین گزینه های سفید کردن دندان به شمارمی آید. در این روش ماده بلیچینگ بر روی دندان ها به میزان کافی ریخته می شود. برای افزایش و تسریع فرآیند درمان از دستگاه پرتو لیزر استفادهمی کند که میزان گرمای مورد نیاز را به دندان میدهد. ژل استفاده در این روش لیزر بسیار قدرتمند است.

3-بلیچینگ در خانه

 

 در این روش با استفاده از نوارهای سفید کننده  عمل انجام بلیچینگ دندان را در خانه انجام می گیرد.  این نوارهای شفاف به صورت مستقیم بر روی دندان و روزانه می بایست به مدت 30 دقیقه روی دندان قرار بگیرد و تا 2 هفته نیز ادامه دار است.

در روش دیگر بلیچینگ در خانه دندان‌پزشک در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری می‌کند و در جلسه بعدی به شما یک جفت (تری )شفاف تحویل می‌دهد که به اندازه کافی فضای بین دندان‌ها و تری تعبیه شده است. بعد از آن مواد لازم برای سفید شدن دندان به شما داده میشود.تا عمل بلیچینگ دندان در خانه به توسط خود شما انجام شود.

هزینه بلیچینگ دندان

 

در روش سفید کردن دندان در مطب و خانه هزینه ازدیگر روش ها مقرون بصرفه تر است. هزینه بلیچینگ مطبی با قیمت بلیچینگی که در خانه انجام میشود در اکثر مطب ها برابر است.هزینه بلیچینگ زیاد بالا نیست شاید به خاطر جنس مواد استفاده شده کمی قیمت متفاوت باشد.


نکات مهمی که باید هنگام بلیچینگ سفیدکردن دندان‌ها به آن باید توجه داشت:
1- در طول درمان سفید کردن دندان ها ، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندان‌ها تاثیر منفی بگذارد و حتی مجددا آن‌ها را تیره کند.
2- بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندان‌ها کاملا رعایت کنید.


برچسب ها :

عمل انجام بلیچنگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان

مراحل بلیچینگ دندان

راهنمای کامل بلیچینگ دندان

نحوه بلیچینگ (سفید کردن دندان)