روکش دندان شیری در کودکان | هزینه روکش دندان شیری کودکان

روکش دندان شیری در کودکان | هزینه روکش دندان شیری کودکان

خانم دکتر ترمه

روکش دندان شیری در کودکان | هزینه روکش دندان شیری کودکان

باید اطلاع داشته باشیم که دندان‌های شیری از حدود 6-7 ماهگی در دهان کودک شروع به در آمدن می کند و تا حدود سن 2 سالگی به طور طبیعی کودکان دارای 20 عدد دندان شیری می‌شوند.

در مواقعی کودکان به علت های گوناگون دچار پوسیدگی زودرس دندان‌های شیری می‌شوند و این امر ناراحتی های  بسیاری را برای خانواده و کودک ایجاد می کند.

یابد ذکر کرد که روکش دندان شیری در کودکان  اغلب زمانی استفاده می شود که دندان به دلیل پوسیدگی دچار تخریب وسیع شده باشد، بسیاری از دندان های شیری پس از درمان های عصب کشی به دلیل کاهش استحکام دندان نیازمند روکش می باشند.


این روکش دندان شیری در کودکان به جهت استحکام بالایی که دارد از شکسته شدن دندان تا زمان افتادن طبیعی دندان شیری جلوگیری می کند.

در هنگامی که دندان‌های شیری دچار خرابی وسیع به دلیل پوسیدگی می شوند، بعداز درمان‌های عصب کشی نیازمند به روکش دندان شیری در کودکان  می باشد. این روکش‌ها به جهت استحکام بالایی که دارند از شکسته شدن دندان تا زمان طبیعی افتادن دندان شیری جلوگیری می‌کنند.

در واقع استفاده از روکش های فلزی که به رنگ استیل می باشد، بهترین انتخاب برای دندان های به شدت تخریب شده می باشد .

در این جا استفاده از روکش های فلزی با پوشش سرامیک همرنگ دندان که برای دندان های جلو و هم چنین برای دندان های عقبی روی دندان قرار می گیرد. ولی استحکام و تطابق این روکش ها کمتر از روکش های تمام فلزی بوده و احتمال کنده شدن این روکش ها بیشتر می باشد.

انواع روکش دندان

چهار نوع روکش دندان شیری در کودکان وجود دارد:

1-روکش اول از جنس استیل ضد زنگ پیش ساز است.این روکش بیشتر در دندانپزشکی ها استفاده می شود .از پوسته های فلزی با اندازه های مختلف ساخته شده و می تواند برای هر سایز دندانی استفاده شود.برای دندانهای آسیاب خلفی بسیار مناسب بوده چون که با دوام، قوی و مقاوم به رطوبت می باشد.وقتی قابل استفاده است که بین دندانها پوسیدگی وجود داشته باشد.جایگذاری آن آسان بوده و دندانپزشک به راحتی با یکبار دیدن دهان آن را متصل می کند.مقرون به صرفه بوده و ارزان است.


2-استریپ کرون یا رزین اسیدکاری شده حاوی یک پوسته شفاف است که با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و درون دندان جای می گیرد.هنگامی که مواد کامپوزیت داخل دندان قرار می گیرند، پوشش پلاستیکی خارج شده و تنها موادی که به رنگ دندان هستند باقی می مانند.این روکش دندان شیری در کودکان اغلب برای دندانهای جلو استفاده می شود و قیمت مناسب و متوسط دارد.


3-استیل روکش دار حاوی روکشهای استیل نیکل ضد زنگ با موادی به رنگ دندان است که به نواحی جلویی، بالا و کناره ها متصل می شود.با دوام هستند برای ترمیم دندانهای جلویی و ترمیم دندانهای عقبی نیاز مناسب است.در مقابل رطوبت مقاوم است.و نسبت به سایر روکشهای ترمیمی نیازمند تراش دندانی بیشتر است.این روکش دندان شیری در کودکان باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک در کودکان می شود که نسبت به فلز ایجاد می شود.

4-روکش زیرکونیا از یک ماده سخت شبیه به سرامیک ساخته شده است که به رنگ دندان می باشد.روکشهای استیل ضد زنگ، زیرکونیا نیز پیش سازهایی هستند که برای سایزهای مختلف دندان قابل استفاده هستند.تماما از فلز هستند وغیر قابل پوسیدگی بوده، قوی تر و با دوام از مینای طبیعی دندان هستند. از نظر زیبایی در بین روکشهای دندانی بهترین هستند.از لحاظ زیستی بی عیب و نقص بوده و هیچ واکنش آلرژیکی از این مواد نسبت به بافتهای بدن گزارش نشده است.


نحوه مراقبت از روکش دندان شیری کودکان

بعد از قرار گرفتن روکش دندان شیری کودکان باید  دندان ها به خوبی مسواک زده شوند تا لثه اطراف روکش سالم بماند و از التهاب آن جلوگیری بشود. همچنین نخ دندان باید بین روکش ها و دندن های اطراف آن کشیده شود تا از تجمع باکتری ها جلوگیری شود. و تازه از خوردن شکلات ها و تافی های چسبنده خودداری شود و بهداشت به طور کامل رعایت شود تا چسب زیر روکش به سرعت حل نشود.

 


برچسب ها :

قیمت روکش دندان شیری کودکان

هزینه روکش دندان شیری کودکان

انواع روکش دندان شیری کودکان

همه اطلاعات درباره روکش دندان شیری کودکان