علائم سالم و ناسالم بودن لثه | تشخیص سالم و ناسالم بودن لثه

علائم سالم و ناسالم بودن لثه | تشخیص سالم و ناسالم بودن لثه

خانم دکتر ترمه

علائم سالم و ناسالم بودن لثه | تشخیص سالم و ناسالم بودن لثه

علائم لثه سالم


در دهان لثه، بافت نگهدارنده دور دندان است. این بافت وقتی سالم است که نمای صورتی رنگ و شفافی داشته باشد.نشانه لثه های سالم هر فرد باید یک رنگ صورتی نسبتا یکدست داشته باشند. آنها ممکن است اطراف دندان ها اندکی روشن‌تر و اطراف کناره های دهان تیره‌تر به نظر برسند. لثه های یک فرد نسبت به فردی دیگر به طور طبیعی ممکن است پررنگ‌تر یا کمرنگ‌تر باشد.


در واقع یکی از علائم لثه سالم می تواند صورتی‌رنگ بودن آن باشد و به صورت سفت و محکم به استخوان زیرین می‌چسبد.

نشانه سالم بودن لثه:

-بافت دهان دارای رنگی طبیعی به صورتی ملایم است

-لثه ها در نزدیکی دندان مسطح هستند

-تیزی و مثلثی بودن نوک پاپیلای میان دندان

-خونریزی نکردن لثه در هنگام مسواک و نخ دندان

-نداشتن درد

علائم لثه ناسالم

هنگامی که در دهان  پلاک میکروبی در کنار لثه باقی بماند با ترشح مواد سمی به لثه آسیب می رساند. هرچه پلاک مدت طولانی تری بر روی دندانها بماند،‌ مواد سمی بیشتری ترشح شده و آسیب به لثه بیشتر خواهد شد. بتدریج با رسوب مواد معدنی در پلاک، جنس پلاک سخت تر شده و به صورت لایه آهکی سختی به دندان می چسبد. به این لایه آهکی که به رنگ سفید، زرد یا قهوه ای رنگ می باشد جرم گویند. جرم پس از تشکیل به دلیل سطح خشن و ناصافی که دارد باعث تجمع بیشتر پلاک بر روی دندانها شده و بیماری لثه را شدید تر می کند.  

در اوایل بیماری، لثه قرمز رنگ و پرخون شده و همچنین لبه‌های تیز لثه حالت تورم پیدا کرده و برجسته می‌شود. قوام لثه نیز شل می‌گردد و در هنگام خوردن میوه‌های سفت و یا مسواک زدن خونریزی می‌کند

علائم ایجاد التهاب و عفونت در لثه :

-تبدیل رنگ لثه ها به رنگهای صورتی تیره، قرمز، آبی یا بنفش

-ورم کردن لثه در نزدیکی دندان

-از میان رفتن یا گرد شدن پاپیلای میان دندان ها به جای مثلثی بودن و پسرفت آنها

-خونریزی لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان

-سهولت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

-قرمزی، تورم و یا حساسیت لثه

-بوی بد دهان یا احساس طعم ناخوشایند در دهان

-ایجاد شیار بین دندان و لثه

-لقی یا تکان خوردن دندان

در هرصورت باید مرتب به دندان پزشک مراجعه کرد و از سلامت دندان ها و لثه اطمینان پیدا کینم .


درمان و پیشگیری از بیماری لثه

باید یاد بگیریم که مسواک کردن مرتب به روش صحیح،‌همانطور که باعث سلامت دندانها می شود،‌ و سلامت لثه ها را نیز باعث می شود. ممکن است که با شروع بیماری لثه و خون ریزی از آن در هنگام مسواک کردن،‌استفاده از مسواک را ترک می کنید. باید گفت در این هنگام مسواک کردن را بایستی بادقت و توجه بیشتری انجام دهید. اگر نیاز بود تعداد دفعات مسواک کردن را ببیشتر کنید. معمولا در خیلی ار موارد مسواک کردن صحیح باعث بهبود بیماری لثه می شود. استفاده از نخ دندان در سلامت لثه ها بسیار مفید است چون پلاک میکروبی در نواحی بین دندانی تجمع بیشتری دارد و برداشتن آنها توسط نخ دندان،‌به سالم ماندن لثه ها کمک می کند. استفاده از دهان شویه آب نمک ( نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوشیده سرد شده ) همراه با ماساژ لثه ها نیز موثر خواهد بود، اگر بر روی دندانها جرم تشکیل شده باشد، لازم است حتماً دندانها جرم گیری شوند. برخی از مردم جرم گیری را برای مینای دندان مضر می دانند .جرم گیری نه تنها برای دندان ضرری ندارد، بلکه با برداشتن مواد خشن و پلک میکروبی از سطح دندان ، به سلامت لثه ها نیز کمک می کند.


برچسب ها :تشخیص سالم و ناسالم بودن لثه

علائم سالم و ناسالم بودن لثه

نشانه سالم بودن لثه

نشانه ناسالم بودن لثه