فرق دندان مصنوعی و ایمپلنت چیست؟ | دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

فرق دندان مصنوعی و ایمپلنت چیست؟ | دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

خانم دکتر ترمه

فرق دندان مصنوعی و ایمپلنت چیست؟ | دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

تفاوت دندان مصنوعی و ایمپلنت

در این روش دندان مصنوعی جایگزین متحرکی برای دندان‌های از دست رفته می باشد که  جنس آنها از پلاستیک یا فلز بوده و به صورت قالبی تهیه می شود  تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد . این دندان متحرک بوده و می توان آن را از دهان خارج کرد.در بعضی از موارد این گزینه‌ی مناسبی برای بسیاری از بیماران خواهد بود.

در واقع در روش ایمپلنت دندان ، نوعی جراحی دندان ثابت می باشد که ازجنس تیتانیوم و با بدن سازگار داشته و در این روش از طریق پیچ بر روی استخوان فک متصل می شود که با جراحی در فک  و دهان ثابت قرار می گیرد . ایمپلنت‌ها همانند دندان‌های طبیعی می باشند،  و به همان اندازه به مراقبت‌های فرد  نیاز دارند و دوام آن‌ها تا آخر عمر می باشد.

 

در اصل هر دو روش ایمپلنت و دندان مصنوعی  برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته مناسب می باشند. برای داشتن لبخندی زیبا می توان از یکی از این دو روش استفاده کرد.

تفاوتی که بین روش دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان وجود دارد:

-اولین تفاوت بین دندان مصنوعی و ایمپلنت در قابلیت حرکت آنها در دهان می باشد. دندان مصنوعی را می توان از دهان خارج کرد که در بیشتر موارد خوشایند نیست . ولی در مورد ایمپلنت که به طور ثابت در دهان قرار دارد و به استخوان فک متصل شده است .

2- افرادی که دارای دندان مصنوعی هستند باید در خوردن غذا و مواد دیگر خوراکی مراقبت بیشتری را انچام بدهند زیرا فشاری که براثر خوردن غذا و مواددیگر به فک وارد می شود باعث از بین رفتن و تحلیل فک کی شود که در این صورت فرد مجبور بع تعویض دندان مصنوعی می شود.

در حالی که در ایمپلنت این مشکل وجود ندارد زیرا  دندان در فک با پیچ ثابت شده است . و در اثر فشار مشکلی برای فک به وجود نمی آورد.

3-بهتر است بگوییم این هم یکی دیگر از تفاوت بین این دو روش دندان مصنوعی و ایمپلنت  می باشد و آن  هم هزینه ایمپلنت و دندان مصنوعی می باشد . در واقع هزینه روش ایمپلنت بیشتر از روش دندان مصنوعی می باشد. که در این مورد انتخاب با خود فرد می باشد.

4-اگر بخواهیم از نظر زیبایی بین این دو یکی را انتخاب بکنیم به نظر می آید ایمپلنت شانس بیشتری را داشته باشد زیرا در هنگام قرار دادن دندان  مصنوعی  در دهان لب ها بیتشر برآمده می شوند در حالی که در ایمپلنت  که در فک ثابت شده است و مانند دندان های طبیعی می باشند ،چنین حالتی وجود ندارد.

5-تفاوت دیگر در نوع جنس آنها می باشد در ایمپلنت از تیتانیوم استفاده شده که با بدن سازگاری دارد در حالی که در دندان مصنوعی از پرسلن قوی تر، اکریلیک یا مواد دیگر ساخته شده است .

6- روش قرار گرفتن دندان مصنوعی برای روی فک احتیاج به جراحی نیست ولی در روش ایمپلنت دندان  برای قرار گرفتن بر روی فک باید جراحی انجام شود.

7- مهمتر از آن تمیز کردن دندان در روش ایمپلنت دندان خیلی راحت و آسان می باشد و مانند دندان های طبیعی می توان آنها را تمیز کرد در حالی در دندان مصنوعی باید دندان ها را از دهان خارج کرد و آنها را تمیز کرد.

در قسمت آخر استفاده از این دو روش به عهده خود بیمار می باشد ولی می توانید با مشورت گرفتن از دندانپزشک بهترین روش را انتخاب کنید.

 

 برچسب ها :

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

فرق دندان مصنوعی و ایمپلنت چیست؟

روش قرار گرفتن دندان مصنوعی

روش قرار گرفتن ایمپلنت دندان

تفاوت دندان مصنوعی و ایمپلنت