بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کامپوزیت دندان

خانم دکتر ترمه

کامپوزیت دندان

یکی از موادی که در زیبایی دندان موثر می باشد کامپوزیت دندان است .در واقع کامپوزیت دندان موادی است که برای پر کردن دندان‌ها که به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان‌ها به صورت یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و فرم داده می‌شود. در ادامه  دندانپزشک برای تثبیت این مواد و پس از فرم‌دهی بر روی دندان، آن را به کمک نور آبی محکم می‌کند.

این نوع از کامپوزیت دندان ماده ای ترکیبی از جنس پلاستیک و شیشه که برای ترمیم دندان های پوسیده و برای بهتر کردن ظاهر لبخند افراد به وسیله تغییر رنگ و یا مرتب کردن ظاهر آن ها استفاده میشود. کامپوزیت دندان فقط در یک جلسه دندانپزشکی توسط متخصص کامپوزیت دندان صورت می گیرد.

این طور می توان گفت که نسل جدید کامپوزیت های زیبایی از استحکام بالایی برخوددار بوده  فاقد جدا شدن از هم ذرات و بسیار عالی پولیش می شوند و طول عمرشان زیاد است.

کاربردهای کامپوزیت دندان

-برای پرکردن دندان های قسمت جلو

-استفاده ازکامپوزیت دندان برای پرکردن دندان هایی که در سطح وسیع خراب شده اند

-در ترمیم دندان های شکسته

-برای از بین بردن فضای بین دندان ها

-ترمیم و اصلاح ترک خوردگی

-درست کردن بد رنگی و بد فرمی دندان

مراحل انجام کامپوزیت دندان بصورت زیر می باشد:

درابتدای کار در صورتی که دندان ها به درمان و یا ترمیم احتیاج داشته باشد باید دندان ها درست شود مثل لیفت لثه که حتما باید انجام شود تا کامپوزیت دندان روی دندان هابه طور صحیح قرار بگیرید.

1-در ابتدا دندانپزشک دندان ها به طور کامل تمیز کرده تا سطح تمیز و بدون جرم برای قرار دادن کامپوزیت داشته باشیم.

2-بعد از آن دندان ها را کاملا خشک و تمیز می کنند به طوری که اصلا رطوبت ، خون و بزاق بر روی دندان نمانده باشد.

3-در مرحله بعد دندانپزشک با کمک مواد اسیدی سطح جلوی دندان را متخلخل کرده با این کار سطح دندان برای قرار دادن کامپوزیت آماده می شود. این کار در چسبیدن ونیر کامپوزیت بسیار موثر می باشد.

4-در قسمت بعد چسب مخصوص بر روی سطح دندان قرار می گیرد و مواد خمیری کامپوزیت به آرامی روی آن چسبانده می شود.

5-سپس دندانپزشک پرتو نوری را با طول موج خاصی به کامپوزیت دندان می تاباند این نور مواد را فعال و سفت می کند.

6-در آخرکار دندانپزشک با پولیش کامپوزیت دندان فرم مناسب را برای دندان ایحاد می کند.

انواع کامپوزیت دندان:

-کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل: اما اولین نوع کامپوزیت دندان که به نام کامپوزیت ماکروفیل می‌باشد.

-کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل: نوع دیگر کامپوزیت‌ دندان که ذرات درشتی دارد و از دوام کمتری برخوددار است.

-هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید: این نوع کامپوزیت، در واقع بین کامپوزیت میکروفیل و کامپوزیت ماکروفیل قرار دارد. این مواد دارای فیلر بالایی هستند که باعث می‌شود مقاومت آنها در برابر ساییدگی افزایش یابد و در نتیجه استحکام بالایی داشته باشند. اما یکی از معایب این نوع کامپوزیت هیبرید کم بودن زیبایی وبه مرور زمان به دلیل فرسوده میشود . در واقع دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم باعث کم شدن اثر پولیش و خاصیت بازتاب‌کنندگی آن می شود.

نانو کامپوزیت‌ها: نسل جدید کامپوزیت‌ها‌، نانو کامپوزیت‌ها می‌باشند این ذرات نانوکامپوزیت به یکدیگر متصل بوده و نانوکلاستر یا نانوخوشه را تشکیل می‌دهند. تجمع ذرات کوچکتر و تبدیل آنها به ذرات بزرگتر باعث می‌شود تا قدرت و مقاومت در برابر ساییدگی و قابلیت پولیش و استحکام این نوع از کامپوزیت افزایش یابد.


چه کسانی نمی تواند از کامپوزیت دندان استفاده کنند:

-افرادی که عادت‌هایی مثل دندان قروچه دارند

-کسانی که سایش شدید دندانی داشته

-افراد دندان هایشان به ریختگی شدید دارند

-کسانی که دارای بیماری لثه فعال هستند

-افراد با بهداشت دهانی بسیار پایین

-کسانی که دندان هایشان برجستگی بیشتری دارند


-کامپوزیت باعث ایجاد حساسیت در دندان ها  و سبب ایجاد درد در دندان ها می شود.
-در صورتی که نصب که برای کامپوزیت از تراشیدن مینای دندان استفاده شود با رعایت نکردن موارد مراقبت بعد از کامپوزیت دندان سبب پوسیدگی آن میشود.
-کامپوزیت به دقت و تجربه بالای یک دندانپزشک خوب نیاز دارد.
-کامپوزیت بعضی مواقع  باعث تورم لثه ها شده که در این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کنید.
-یک نکته این است که جنس، استحکام و رنگ کامپوزیت ها با هم فرق دارد .
-در صورتی که کامپوزیت به دقت صورت نگیرد،نمی توانید از نخ دندان برای کشیدن بین دندان ها استفاده کنید و این امر سبب بوی بد در دهان می شود.
-در برخی موارد کامپوزیت دندان ، فاصله میان دندان ها باز مانده واین امر سبب ماندن مواد غذایی در بین دندان ها می شود.
-اگر کامپوزیت به درستی پولیش نشود، لبه های دندان ها رنگ می گیرد.

هزینه کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان متغییر است و به عوامل متعددی بستگی دارد. این هزینه به میزان درصد آسیب دیدگی دندان بیمار، تجربه ، سابقه و دستمزد دندانپزشک، تعداد دندان‌های تحت درمان، نوع برند مواد مصرفی، لابراتوار و جلسات معاینه بستگی دارد .باید گفت که هزینه کامپوزیت دندان درهرمنطقه جغرافیایی و زمان استفاده از این روش برای درمان نیز متفاوت استبرچسب ها :

مهم چیز در مورد کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


فروش لوازم یدکی مزدا در سایت مزدا - مشاوره خرید لوازم مزدا - آگاهی از خرید لوازم یدکی مزدا - توضیحات مکمل لوازم یدکی مزدا - قیمت مناسب لوازم یدکی مزدا - ضمانت بهترین کیفیت لوازم یدکی مزدا در بازار چراغ برق


فروش اتصالات استنلس استیل در بورس لوله و اتصالات صنعتی و صنایع غذایی (پارس استیل)


لوازم یدکی وینگل - لوازم یدکی کاپرا - لوازم یدکی ون - نمایندگی ون - لوازم وینگل|لوازم کاپرا
وارد کننده لوازم یدکی کاپرا و لوازم یدکی وینگل در بازار چراغ برق با ضمانت بهترین قیمت و کیفیت,قیمت آخر لوازم کاپرا را از ما بخواهید


فروش لوازم یدکی لیفان|لوازم یدکی لیفان فابریکی|لوازم لیفان اصلی لوازم یدکی لیفان |لوازم یدکی لیفان فابریکی|لوازم لیفان اصلی برای استعلام قیمت و ثبت سفارس تماس بگیرید 09125101633 فروش لوازم یدکی لیفان در بازار چراغ برق با ضمانت بهترین قیمت و کیفیت فروش لوازم یدکی تخصصی لیفان + لوازم لیفان را گران نخرید


ماشین ظرفشویی آاگ - قیمت بدونه واسطه ماشین ظرفشویی آاگ در نمایندگی ااگ برتر ضمانت بهترین قیمت ۰۹۱۰۹۶۶۳۹۵۸ استعلام قیمت ماشین ظرفشویی ااگ با شماره ای نمایندگی رسمی ااگ امکان پذیر میباشد. فروش ماشین ظرفشویی آاگ در نمایندگی رسمی و اصلی با ضمانت نامه اصلی شرکت ااگ