بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

پروتز دندان | انواع پروتز دندان

خانم دکتر ترمه

پروتز دندان | انواع پروتز دندان

معنی پروتز در کل یعنی جایگزین کردن . پس در واقع پروتز دندان به دندان مصنوعی یا تعویض دندان می گویند. گذاشتن یک شی به جای عضوی از بدن که تحلیل یا از دست رفته است را پروتز می‌نامند. در واقع پروتز دندان هم در اصطلاح عامیانه به معنای جایگذاری دندانی به جای دندان از دست رفته می‌باشد روکشهای دندانی تا  دندان مصنوعی همگی قسمتی پروتزهای دندانی محسوب می‌شوند.


این گونه پروتزدندان برای بازسازی عیب های داخل دندان  و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این قسمت نقش پروتزهای دندانی، پر کردن جای خالی دندان‌هایی است که در گذشته وجود داشته‌اند. در صورتی که  ساختار دندان‌ها بهم ریخته شده  باشد و یا هر گونه نازیبایی در دندان‌ها به وجود آمده باشد، با کمک پروتز دندان، برطرف می‌شود.


دلایل ساخت پروتزهای دندانی:

-بازگرداندن توانایی‌هایی مانند قدرت در تکلم و جویدن به فرد

-ایجاد و افزایش اعتماد به نفس برای افراد که بر اثراز بین رفتن  دندان و تاثیر منفی بر چهره آنها.

-جلوگیری کردن از بیماری‌های هاضمه

-ایجاد تعادل بین فک، دستگاه جونده و عضله‌های صورت

-بازگردان زیبایی به چهره با پروتز دندان


انواع پروتز دندان

سه نوع پروتز دندان وجود دارد :

-پروتز دندان متحرک

-پروتز دندان ثابت

-ایمپلنت

1-پروتز دندان ثابت

این پروتز ثابت دندان که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان شناخته شده است. پروتز ثابت دندان بر دو نوع است :

-روکش تک واحدی دندان

وقتی دندان نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا در برخی موارد زیبایی لزوم وجود روکش را واجب میکند. گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن فرد می آید.

-بریج دندان

نوع دیگر پروتزثابت دندان  ، بریجهای دندانی هستند . آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه شناخته شده است همین نوع پروتز دندان یعنی بریج دندان  است. این نوع پروتز ، در واقع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

-پروتز دندانی متحرک

در بعضی مواردبه دلایل متعدد نمیتوانیم از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افرادی که تعدادی از دندانهای خود را از دست داده  وبرای درمان به نزد دندانپزشکان می آیند. پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته میشود .

2-پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند:

-پروتز دندانی پارسیل

پروتز دیگری که مردم آن را می شناسند پروتز دندان تکه ای می باشد. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد :  پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) ، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند. 
پروتزهای پارسیل پروتزهای کرم کبالت است که در گذشته به عنوان درمان بی دندانیها با انتهای آزاد و کسانی که دندانهای خلفی ،دندانهای عقبی خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند یا کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است.

3-پروتز کامل دندان یا دست دندان 

شما حتما دست دندانهای پدر بزرگها و مادر بزرگها را دیده اید. این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که تمام دندانهای خود را از دست داده اند . امروزه با پیدایش ایمپلنتهای دندانی ، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتز کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است .

مهم است که بدانید پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان ( لثه پروتز ) شناخته شده است.
این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

4-اوردنچر

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

زمان دوام پروتز دندان

عادت کردن به پروتز دندان کمی طول می کشد. امکان دارد پروتز دندان به دلیل التهاب بافتی داخل دهان در جای مناسبش ثابت نشود و شما را اذیت کند که در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید ودر صورت لزوم پروتز دندان تنظیم شود .

برای طولانی شدن مدت دوام پروتز دندان ، رعایت بهداشت الزامی است ، حتی در صورت نگهداری تمیز و خوب از پروتز دندانی دوام آن در طول حیات فرد است .

عوارض پروتز دندان:

بیماران نسبت به پروتز دندان واکنش های مختلفی نشان می دهند. به گفته 40 درصد دندانپزشکان، از هر 300 نفر یک نفر دچار واکنش های داخل دهانی می شوند. علل این واکنش های عبارتند از رزین های اکرلیک، سمنت های درارای اوژنول، آلیاژهای فلزهای پایه، جیوه، طلا، مواد دارای پلی اتر یا اپیمین.

هزینه پروتز دندان

قیمت پروتز دندان از هزینه پروتز دندان ثابت یا متحرک، معمولا شامل مجموع هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک می باشد. طبعا دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است. در مجموع ارجاع به همکاران متخصص پروتز دندان در صورت لزوم در دستور کار همه دندانپزشکان قرار دارد.

 


برچسب ها :

پروتز دندان

قیمت پروتز دندان

آشنایی با پروتز دندان

هزینه پروتز دندان

انواع پروتز دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه