بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

ارتودنسی چیست؟ | انواع ارتودنسی دندان

خانم دکتر ترمه

ارتودنسی چیست؟ | انواع ارتودنسی دندان

 در واقع ارتودنسی دندان اصلاح بی‌نظمی‌ها و نامرتبی‌های دندان می باشد . البته ردیف و مرتب کردن دندان‌ها تنها فایده ارتودنسی نیست. ارتودنسی  دندان اختلال‌های بایت را رفع و لبخند را زیباتر می‌کند و سلامت کلی دهان و دندان را به شما هدیه می‌دهد. مزایای ارتودنسی دندان کودکان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد . چون رشد طبیعی و درمان را آسان می‌کند. بزرگتر ها نیز می‌توانند از درمان ارتودنسی  دندان بهره بگیرند، امروزه دندانپزشکان به کمک روش‌های پیشرفته بیماران بیشتری را با رعایت استانداردهای بالاتر درمان می‌کنند.

مزیت های ارتودنسی دندان

می توان گفت که ارتودنسی دندان لبخند زیبا و جذاب اعتماد به نفس را تقویت می‌کند و مشکلات دندانی را درمان می کند؛ از این گذشته دندان‌های مرتب رعایت بهداشت دهان و دندان را آسان‌تر می‌کند و عملکرد فک را بهبود می‌بخشد. به علاوه احتمال آسیب دیدن دندان‌های منظم هنگام ورزش کردن یا در صورت بروز حادثه کمتر است.

اهمیت درمان ارتودنسی دندان

اهمیت درمان به دلایل مختلفی صورت میگیرد که تنها یکی از آنها زیباسازی و افزایش اعتماد به نفس بیمار می باشد و بقیه مربوط به افزایش سلامت دهان و دندان است. طبق تحقیق و گزارشAAO  نامرتبی دندان ها می تواند باعث سختی در صحبت کردن و جویدن، فرسوده شدن مینای دندان های سالم و فشار فراوان به بافت لثه و استخوان های اطراف شود. به علاوه  تمیز کردن دندان های کج و روی هم رفته دشوار بوده و از این رو بیمار را در معرض کرم خوردگی و بیماری های لثه قرار می دهد.

انواع روش های درمان در ارتودنسی دندان

هنگام مراجعه به ارتودنس شما برای درمان از بسیاری از لوازم ارتودنسی ثابت و متحرک کمک می گیرد.این دستگاه ها به منظور حرکت دادن دندان ها ، باز سازی ماهیچه ها و رشد فک ها استفاده می شوند.این وسایل با وارد آوردن فشار محاسبه شده ای بر روی دندان ها کار می کنند . در این موقع متخصص ارتودنسی شما تشخیص می دهد که از کدام روش ارتودنسی دندان برای بر طرف کردن مشکل شما استفاده کند.

انواع روش های ارتودنسی دندان

-ارتودنسی ثابت

-ارتودنسی متحرک

-ارتودنسی دیمون

-ارتودنسی نامرئی

-ارتودنسی لینگوال

-ارتودنسی فانکشنال

البته باید بگوییم که ما فقط انواع ارتودنسی را معرفی کردیم در قسمت های بعدی در مورد تک تک آنها بررسی  لازم را انجام می دهیم.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

وقتی که درمان ارتودنسی کودکان زمانی آغاز می شود که بیشتر دندان های اصلی آنها در آمده باشد و این سن اغلب 12 سالگی است. البته نمی توان به طور قطع این سن را مشخص کرد زیرا این سن در هر شخص بستگی به تعداد دندان های اصلی در آمده و میزان رشد صورت و فک دارد.

خطرات ارتودنسی دندان چیست؟

برخی از خطرات این درمان عبارت است از:

-ایجاد مشکلات بهداشت دندان: سیم ها و بریس های ارتودنسی کار نظافت دندان ها را دشوار می کنند که می تواند احتمال پوسیدگی دندان و به جا ماندن لکه های مادام العمر روی دندان ها را افزایش دهد. برای جلوگیری از این مشکلات باید در طول درمان، دوبار در روز به دقت دندان ها را مسواک کرد.

-آسیب دیدن بافت نرم: بریس ها ممکن است داخل لثه یا گونه فرو بروند و باعث آسیب دیدگی این بافت های نرم شوند.

-بازگشت به حالت قبل: پس از برداشتن بریس ها ممکن است دندان اصلاح شده دوباره به حالت قبل باز گردد. دلیل اصلی گذاشتن ریتینر ها جلوگیری از چنین اتفاقی است.

عوارض ارتودنسی دندان
بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید بهداشت بسیارخوبی داشته باشند، چون در شرایط قرارگیری پلاک های متحرک و به خصوص براکت و سیم های ثابت رعایت بهداشت دهان مشکل تر می شود و اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندان ها زیر براکت و سیم های ارتودنسی به سرعت دچار پوسیدگی می شوند.


این هزینه های درمان ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارند. با این وجود این هزینه‌ها معمولا به صورت یکجا پرداخت نمی‌شوند. حتما در جلسه اول مشاوره با متخصص ارتودنسی درباره نحوه پرداخت هزینه‌ها صحبت کنید. این عوامل عبارتند از:

*نوع درمان
*طول مدت درمان
*میزان به هم ریختگی دندان‌ها
*نیاز به درمان‌های جانبی مانند جراحی فک در کنار ارتودنسی
*دستمزد متخصص

مراحل ارتودنسی دندان

در واقع مراحل ارتودنسی دندان را می توان با در نظر گرفتن خواسته افراد به دو دسته تقسیم بندی کرد.

دردسته اول افرادی هستند که فقط از جهت زیبایی اقدام به انجام عمل ارتودنسی می کنند.

 دراین دسته دوم افرادی که به سلامت دندان ها و راحتی در رعایت بهداشت دهان و دندان فکر می کنند.

1- به منظور زیبایی
2- نصب براکت ها بر روی دندان ها
3- برای تنظیم براکت های ارتودنسی
4- نصب دستگاه ارتودنسی ثابت
5- برای نصب دستگاه ارتودنسی متحرک
6- اصلاح و درمان نا هنجاری فک، صورت و دندان ها

نکته  : ما در اینجا به طور خلاصه در مورد ارتودنسی دندان صحبت کردیم در قسمت های دیگر به طور کامل ارتودنسی را توضیح می دهیم.


برچسب ها :

انواع مراحل ارتودنسی دندان

مراحل ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان

عوارض ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟
معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه