بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

پوسیدگی دندان | درمان پوسیدگی دندان

خانم دکتر ترمه

پوسیدگی دندان | درمان پوسیدگی دندان

درمورد پوسیدگی  دندان به معنی نرم شدن مینای دندان است و باعث آسیب ساختاری دندان می شود، ناشی از اسیدهای ایجاد شده توسط پلاک باکتری هایی که در هنگام شکستن قند در دهان شما ایجاد می شوند.

پوسیدگی دندان

اگرپوسیدگی  دندان که باعث از دست رفتن مواد معدنی مینای دندان است درمان نشود در دندان حفره ها و پوسیدگی هایی می تواند نمایان شود. بدون درمان پوسیدگی دندان سوراخ ها در طول زمان بزرگ تر می شوند و حتی ممکن است کل دندان را از بین ببرند.

در این جا می خواهیم بگوییم که پوسیدگی دندان نوعی خرابی دندان است و زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها (باکتری ها) ی دهان، اسید های خورنده تولید کنند که باعث تجزیه دندان شوند و رفته رفته باعث ایجاد سوراخی در دندان می شوند که به آن کرم خوردگی دندان یا پوسیدگی دندان  نیز می گویند.اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، می تواند باعث درد، عفونت و از دست رفتن دندان شود.

هر دندان شامل سه لایه است:

–  لایه سخت بیرونی که مینای دندان نامیده می شود

– لایه میانی که دنتین نام دارد

–  به مرکز دندان پالپ (pulp) گفته میشود. این  قسمت شامل اعصاب و عروق خونی است.

هر قدر لایه های بیشتری تحت تاثیر پوسیدگی قرار بگیرند، آسیب بیشتری رخ می دهد.

علت و دلیل  پوسیدگی دندان

باکتری ها و غذا ها می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. ماده ای چسبنده و شفاف به نام پلاک (Plaque) مدام روی دندان ها و لثه در حال ساخته شدن است. پلاک شامل باکتری هایی است که از قند موجود در مواد غذایی تغذیه می کنند.

زمانی که این باکتری ها تغذیه می کنند، اسید تولید کرده و در طول زمان این اسید ها مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ، بسته به وسعت و محل آن در دهان، علائم و نشان های متفاوتی به وجود می آورد. وقتی کرم خوردگی دندان در مراحل اولیه اش باشد ممکن است اصلا علائمی از خود نشان ندهد و همراه با بیشتر شدن پوسیدگی دندان ، نشانه ها و علائمی از خود بروز بدهد مانند:

-دندان درد، درد های خود به خودی و بدون دلیل خاصی.

-حساس شدن دندان در هنگام پوسیدگی دندان .

-درد های خفیف یا شدید هنگام خوردن چیز های شیرین، داغ یا سرد.

-ایجاد حفره یا سوراخ قابل رویت در دندان.

-ایجاد شدن لکه های قهوه ای، سیاه و سفید رنگ روی سطح دندان.

-احساس درد هنگام گاز زدن غذا.

عوامل پوسیدگی دندان:

بهداشت دهانی ضعیف:

مسواک زدن به طور مرتب به پلاک ها اجازه می دهد تا از مینای دندان بالا رود و به مینای دندان حمله کند.

تشکیل پلاک:

علت تشکیل پلاک زمانی است که باکتری، اسید، ذرات غذا و بزاق دهان باهم ترکیب می شوند. پلاک به دندان های شما می چسبد و در طول زمان ساخته می شود.

اسید موجود در پلاک، به مینای دندان آسیب می زند و در نهایت می توانند باعث ایجاد سوراخ هایی در دندان ها شوند.

دهان خشک:

بزاق، به شستن پلاک دندان ها کمک می کند. اگر دهان خشک با بزاق بسیار کمی دارد، پلاک می تواند به سرعت رشد کند.

درمان پوسیدگی دندان:

حتی سالم ترین و مراقبت کننده ترین فرد هم ممکن است در طول عمرش 1-2 دندانش کمی خراب شود. حتی دندان پزشک شما هم دندان خراب دارد، پس داشتن پوسیدگی دندان جای نگرانی ندارد.

نکته کلیدی این است که پوسیدگی دندان باید هر چه زودتر پیدا شود و پوسیدگی را برطرف کنید تا هنوز وضعشان بدتر نشده است.

اساسی ترین شکل درمان برای یک کرم خوردگی و یا پوسیدگی دندان ، پر کردنش است، قسمت پوسیده شده دندان کنده می شود و با یک پر کننده قوی از رزین کامپوزیت، چینی، نقره، طلا، یا آمالگام جایگزین می شود.

درمان حفره های گسترده تر شامل تکنیک های پیشرفته مانند تاج ها و کانال های ریشه ای است.پر کردن مانع از رشد حفره می شود. بنابراین اگر علائم پوسیدگی دندان دارید، فوری به دندان پزشکی بروید.

 


برچسب ها :

پوسیدگی دندان

هزینه پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه