بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

پرکردن دندان با مواد | مراحل پر کردن دندان

خانم دکتر ترمه

پرکردن دندان با مواد | مراحل پر کردن دندان

پرکردن دندان با مواد

در زمانی که دندان از هر نظر درست و ترمیم می شود باید داخل دندان را پر کرد که این کار با پرکردن دندان با مواد مناسب صورت می گیرد.این فرآیند پوسیدگی با خارج کردن بخش پوسیده دندان و پر کردن دندان  با مواد مناسب آن متوقف می شود. در مواقعی که پوسیدگی وسیع باشد، به طور موقت دندان پر می شود تا حساسیت دندان نسبت به درمان مشاهده شود. اگر بعد از چند روز علائم نامطلوبی وجود نداشت، ترمیم موقت برداشته شده و ترمیم دائمی یعنی پر کردن دندان با مواد مناسب جایگزین می شود.

باید بگوییم که نوع ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده می شود به محل و نوع دندان بستگی دارد. این عمل پر کردن دندان با مواد در دندان های آسیای بزرگ بیشترانجام می شود و فشار زیادی را در جویدن متحمل می شوند بنابراین نسبت به دندان های جلویی به ماده با دوام تری نیاز دارند. مواد پرکننده برای دندان های جلویی باید به رنگ دندان باشد.

نوع جنس مواد پر کننده دندان

نوع جنس مواد پر کننده دندان متناسب با نیازهای شما بر اساس گستردگی پوسیدگی، اینکه به چه ماده‌ای حساسیت دارید، محل پوسیدگی در دهان و همچنین هزینه مورد نظرتان تعیین می‌شود.

انواع این مواد پر کننده دندان عبارتند از:

1-طلا

این مواد ،اینله‌های طلا به خوبی توسط بافت‌های لثه تحمل شده و تا بیش از 20 سال دوام دارند. البته، عموماً قیمت ترمیم دندان و پر کردن آن با طلا از همه گزینه‌ها گرانتر بوده و به چند جلسه درمان نیاز دارد.

2-آمالگام

نوع دیگر پر کننده مواد دندان  آمالگام مخلوطی از برخی فلزات از جمله جیوه، نقره، قلع، مس و روی است. پر کننده‌های (نقره‌ای) آمالگام نسبت به آب مقاوم بوده و نسبتاً ارزان هستند. اما این پر کننده مواد دندان به خاطر رنگ تیره‌ای که دارند از مواد پرسلینی و کامپوزیتی بیشتر به چشم آمده و به همین دلیل معمولا از آن‌ها برای پر کردن در ناحیه‌هایی مانند دندان‌های پیشین که بیشتر در معرض دید هستند استفاده نمی‌شود.

3-کاپوزیت سفید

نوع سوم پر کننده دندان کامپوزیت سفید (که ترکیبی از رزین اکریلیک و شیشه است) به خاطر رنگ سفیدش با رنگ دندان‌ها هماهنگ است. البته کامپوزیت‌ها به مرور زمان ساییده یا لب‌پریده شده و همچنین مصرف قهوه، چای یا تنباکو باعث لک زدن آن‌ها می‌شود. به علاوه، آن‌ها به اندازه سایر مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان دوام ندارند.

4-پرسلین

این مواد پر کردن دندان با پر کننده‌های پرسلین (اینله‌ها و انله‌ها) مقاوم به لک بوده و می‌توان آن‌ها را با رنگ دندان‌ها هماهنگ کرد. عموماً پر کننده پرسلین بخش اعظم دندان را می‌پوشاند. هزینه پر کردن با این مواد تقریباً با هزینه پر کردن با طلا یکسان است.

عمل پر کردن دندان با هر دو ماده آمالگام نقره و کامپوزیت سفید مستلزم ایجاد یک سوراخ کوچک در دندان با استفاده از دریل است که بعداً با ماده پر کننده، پر می‌شود.

وقتی دندانی که ترمیم می گردد مسلما مثل حالت اولی که سالم و دست نخورده و بدون پوسیدگی بوده مقاومت ندارد و همانند چینی بند زده شده است و احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. ضمنا به دلیل اینکه آمالگام به دندان نمی چسبند نیاز به حفره گیردار دارد. رعایت بهداشت دهان ودندان و دستوراتی که دندانپزشک می دهداز موارد شکست می کاهد. عدم رعایت موازین بهداشتی و توصیه های مراقبتی باعث عود پوسیدگی در نسج دندانی باقیمانده می شود. علاوه بر این فشارهای زیاد سیستم جونده، رفتن یک جسم سخت مثل سنگ روی پرکردگی به هنگام غذا خوردن و ضعیف بودن دیواره های حفره سبب ساز می باشند. مقدار نسج باقیمانده، وسعت و عمق حفره محل آن و دندان درگیر نیز از مواردی هستند که در دوام و عمر دندان ترمیم شده دخالت دارند.

پرکردن دندان کودکان

در واقع پرکردن دندان ها هم بر روی دندان های شیری و هم بر روی دندان های دائمی کودکان قابل انجام است. دندان های کودکان ممکن است به دلایل مختلفی به پر کردن نیاز داشته باشد، مانند پوسیدگی و خرابی دندان، شکستگی دندان، عدم رشد صحیح و بی نظمی دندان ها، بعد از پروسه ی عصب کشی دندان و یا برای ترمیم دندان هایی که دچار تغییر رنگ شدید شده اند.

روش های مختلف پرکردن مواد دندان

پرکردن دندان ها  با مواد را می توان به سه روش انجام داد:پرکردن دندان ها با متد کامپوزیتی (پرکردن با مواد سفیدرنگ)، پرکردن دندان با آمالگام(مواد نقره ای رنگ) و یا پرکردن با اوژنول یا اکسید روی. در حالی که آمالگام بسیار قوی تر است، مواد کامپوزیتی زیبایی بیشتری دارند.

مزیت های پر کردن دندان با مواد:

-جلوگیری از عفونت: عفونت دندان منجر به ایجاد آبسه دندانی می‌شود که حتی می‌تواند به سایر بخش‌های بدن نیز گسترش یابد. پر کردن دندان از عفونت بیشتر دندان جلوگیری می‌کند.

-محافظت از دندان­‌های سالم: باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی می‌شوند، می‌توانند به سادگی آسیب رساندن به سایر دندان‌ها را نیز آغاز کنند. پر کردن دندان با پاکسازی دندان‌های آسیب دیده، از دندان‌های سالم محافظت می‌کند.

-حفظ یک لبخند متعادل: کمتر چیزی به اندازه از دست دادن یک دندان می‌تواند باعث نازیبا جلوه کردن یک لبخند ­شود. پر کردن حتی می‌تواند رنگ یکسانی با سایر دندان‌ها داشته باشد تا همچنان یک لبخند بدون نقص را برای شما حفظ کند.

-بازیابی عملکرد دندان: پر کردن دندان به سرعت عملکرد دندان آسیب دیده را به آن باز می‌گرداند. شما دیگر در هنگام خوردن یا آشامیدن، نگران تحمل یک درد شدید نخواهید بود.

-نتیجه طولانی مدت: آخرین مزیت بزرگ پر کردن دندان، نتایج طولانی مدت و ماندگار آن می‌باشد. اگر شما دندان خود را از طریق پر کردن درمان کنید، شما قادر خواهید بود سال‌های طولانی بدون نیاز به درمان دندانپزشکی بیشتر، زندگی کنید.

-پر کردن دندان نسبتاً کم هزینه است و اثرات جانبی اندکی را نیز به دنبال دارد.

هزینه و قیمت پر کردن دندان با مواد:

در اینجا قیمت و هزینه پر کردن دندان بسته به تعداد دندان­‌هایی که نیاز به پر شدن دارند و موارد مورد استفاده، تجربه و مهارت دندانپزشک و حتی موقعیت مطب دندانپزشک می­‌تواند متفاوت باشد. پر کردن و ترمیم دندان با کامپوزیت معمولاً هزینه‌بر تر از پر کردن رایج با آمالگام است زیرا نیازمند فرایند پیچیده‌­تر، مواد گران قیمت‌تر و تجهیزات بیشتری است. همچنین مواد پرکننده سرامیک و طلا گرانترین مواد هستند.

صرفه‌جویی در وقت و هزینه : عمل پر کردن دندان یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای ترمیم پوسیدگی‌های دندان است.


برچسب ها :

بهترین مواد پرکردن دندان

هزینه پرکردن دندان با مواد

قیمت پرکردن دندان با مواد

مراحل پر کردن دندان

جنس مواد پر کننده دندان

پرکردن دندان با مواد


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه