بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

جراحی آپیکو چیست | مراقبت بعد از جراحی آپیکو

خانم دکتر ترمه

جراحی آپیکو چیست | مراقبت بعد از  جراحی آپیکو

جراحی اپیکو

اپیکواکتومی یا اپیکو نوعی جراحی می باشد که نوک ریشه دندان خارج می شود. این جراحی اپیکو در مواقعی که دندان از بین رفته و درمان ریشه دندان و عصب کشی موثر نمی باشد، استفاده می شود . این جراحی اپیکو توسط اندودنتیست کسی که دوره درمان پالپ و ریشه دندان را دیده است و پریودنتیست و جراح فک و صورت انجام می شود .

دلایل جراحی اپیکو

دندان به دلایلی دچار اختلالاتی می شوند که تنها با این روش جراحی آپیکو درمان می شود :
-ضایعه کوچک در اطراف ریشه دندان ایجاد می شود که در تصاویر رادیوگرافیک قابل مشاهده می باشد .این
جراحی آپیکو ممکن است به دلیل درمان ناقص ریشه دندان به وجود آمده یا قبلا وجود داشته و با درمان از بین نرفته است .
-عفونت مجدد دندان عصب کشی شده که به دلیل پوسیدگی مجدد دندان ، سخت شدن مجرای ریشه دندان ( که در اثر ضربه یا تروما ایجاد می شود که در نهایت مجاری ریشه مسدود می شود) .
-در صورتی که عصب کشی گزینه درمانی مناسبی نباشد و ممکن است دندان را به خطر بیاندازد. در صورتی که عصب کشی شود ممکن است نیاز به برداشتن ترمیم باشد که این کار باعث می شود ساختار دندان تضعیف شود . در این مواقع بهترین درمان جراحی اپیکواکتومی می باشد .

نحوه جراحی اپیکو

برای انجام جراحی اپیکو درابتدا محل ریشه دندانی که دچار التهاب و عفونت شده مشخص می شود . سپس برشی کوچک در این ناحیه زده می شود. بافتهای ملتب و قسمتی از ریشه قطع و برداشته می شود . سپس محل برش بخیه زده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی اپیکو

-از دهانشویه که حاوی کلرهگزیدین می باشد برای شستشوی دهان بعد از جراحی استفاده شود.
 -برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت از داروهای مسکن ، ضد التهاب و آنتی بیوتیک استفاده شود.
-بعد از یک هفته جراحی آپیکو به دندانپزشک برای کشیدن بخیه ها مراجعه شود.

هزینه جراحی آپیکو:

هزینه ی این جراحی آپیکو حدودا بسته به قدامی یا خلفی بودن دندان و عناصر آناتومیک ناحیه میباشد.در هر صورت بعد از مراجع به دندانپزشک و مشاوره هزینه این جراحی اپیکو را دقیقا بررسی کنید.برچسب ها :

مراقبت بعد از جراحی آپیکو

هزینه جراحی آپیکو

جراحی آپیکو


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه