ساییدگی دندان | علل ساییدگی دندان

ساییدگی دندان | علل ساییدگی دندان

خانم دکتر ترمه

ساییدگی دندان | علل ساییدگی دندان

فرسایش و ساییدگی دندان یک امر طبیعی است.که در افرادی که سن آنها بالا می رود زیاد است. تخریب بافت مینا در اثر قرار گرفتن در برابر اسید است. در پوسیدگی ، مینا بر اثر ترشحات اسیدی حاصل از باکتریها ، و حل شدن مواد معدنی مینا ، ضعیف و ضعیف ترشده تا جایی که چارچوب کلی آن فرو می ریزد. اسید های طبیعی یا اسید های افزوده شده به غذاها نیز می توانند باعث حل شدن مواد معدنی مینا شوند.این مواد که مزه ترش دارند بطور مستقیم و بدون نیاز به عامل دیگر باعث تضعیف مینا می شوند.

 

 علائم شایع فرسایش دندان

-دندان هایی که ظاهری نابرابر و دندانه ای دارند یا به طور غیر طبیعی صاف می باشند.

-ترک یا شکستگی در دندان ها

-دندان ها کوتاه تر از حد معمول می باشند.

-درد یا حساس شدن دندان ها (خصوصا با خوردن غذا های سرد یا گرم)

-زرد شدن دندان ها به دلیل فرسایش مینا

-مشکلات ترمیمی دندان مانند روکش یا پرکردگی

-تغییر در شکل کام

 

ساییدگی دندان به چهار روش :

-ابریژن:جویدن وگاز گرفتن ابزارهامدادولباس

-اتریشن:فشاروروی هم قرار دادن دندان(قروچه)

-فرسایش:خوردن نوشیدنیهاو غذاهای اسیدی ابفرکشن:ساییدگی در خط لثه استفاده از -موادشوینده دندان و دهان شویه هابا PHقلیایی و موادضد باکتری پس از مصرف مواد شیرین،اسیدوباکتری های موجود در سطح دندان را از بین می برد و مانع پوسیدگی دندان می شود.فلوراید باعث استحکام مینای دندان می شود.

با مراجعه به دندان پزشک او سطح دندان را پولیش کرده و شکل می دهد تا با فرم دندان مطابقت کند.از روکش نیز برای ساییدگی دندان استفاده می شود اول دندان را تراشیده و بعد روکش را به آن وصل می کند.


روش های درمان فرسایش دندان

-رعایت بهداشت دهان و دندان، محدود کردن مصرف غذاهای اسیدی

-باندینگ یا ونیر کامپوزیت: دندانپزشک با استفاده از رزین رنگ دندان، به ترمیم ساختار های از دست رفته ی دندان می پردازد. با این ترمیم، ساختار باقی مانده دندان ها در برابر آسیب های آتی محافظت می شوند.

-روکش دندان و لمینت: در صورتی که تخریب دندان ها شدید باشد، روکش ها و لمینت ها می توانند شکل و عملکرد طبیعی دندان ها را بازگردانند.

-محافظ دندان (نایت گارد): در صورتی که علت فرسایش دندان ها، دندان قروچه و اصطکاک دندان ها باشد، دندانپزشک ممکن است برای محافظت از دندان ها یک محافظ دندان برای وی بسازد تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کند.


برچسب ها :

جلوگیری ساییدگی دندان

درمان ساییدگی دندان

علل ساییدگی دندان

ساییدگی دندان

اهمیت یافتن ساییدگی دندان