بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کشیدن دندان در دوران بارداری | عوارض کشیدن دندان در دوران بارداری

خانم دکتر ترمه

کشیدن دندان در دوران بارداری | عوارض کشیدن دندان در دوران بارداری

مشکلات دهانی شایع در بارداری

در دوران بارداری تغییراتی در هورمون ایجاد می شود که می تواند موجب مشکلات دهانی جدید یا بدتر شدن شرایط موجود شود. علاوه بر پوسیدگی دندان، بیماری های پریودنتال نیز به علت عفونت باکتری لثه ها و استخوان های اطراف دندان ایجاد می شود. کشیدن دندان در دوران بارداری باید تحت نظر دندانپزشک و با در جریان قرار دکتر زنان انجام شود .البته توصیه می شود که از کشیدن دندان در دوران بارداری خوداری کنید.

علل مختلف دندانی و پریودنتال در دوران بارداری عبارتند از:

1- ورم لثه در بارداری

این بیماری باعث التهاب، درد و تورم لثه می شود. همچنین در هنگام مسواک زدن با نخ دندان باعث خونریزی لثه ها می شود. برای جلوگیری از بیماری های شدید لثه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک ممکن است تمیز کردن مکرر دندان ها را برای پیشگیری از عفونت توصیه کند.

2- پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در دوران بارداری هستند. یکی از دلایل پوسیدگی دندان افزایش مصرف کربوهیدرات ها است. بیماری صبحگاهی می تواند سطح اسید دهان را افزایش دهد، مینای دندان را از بین می برد و بنابراین منجر به پوسیدگی دندان می شود.

3- تومورهای بارداری

در این بیماری تومورهای بارداری اغلب طی سه ماهه دوم بهبود می یابند. تومورهای شبیه به تمشک قرمز است، تورم ناشی از رشد بیش از حد بافت بین دندان ها است و خونریزی می کنند. یکی از دلایل تومورها پلاک اضافی است. آنها می توانند پس از زایمان از بین بروند. با این حال، در موارد خاصی از مشکلات دهانی ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد دندان را بکشید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

کشیدن دندان دردوران بارداری

در مورد دندان عفونی با درد شدید لازم است این دندان را بکشید. همچنین مشکلات پریودنتال به علت از دست دادن پشتیبانی استخوان ها، یکی ازدلایل لزوم کشیدن دندان می شود.  قبل از کشیدن دندان اطلاعات لازم را جهت تصمیم گیری کسب کنید.

نشانه هایی که کشیدن دندان در دوران بارداری  را ضروری می کند:

-درد حاد در لثه ها و دندان ها

-دندان پوسیده یا عفونی

-دشواری در خوردن غذا

-لثه های متورم شده

-دشواری در صحبت کردن

-خونریزی لثه

زمان کشیدن دندان در دوران بارداری


در مورد کشیدن دندان در دوران بارداری نیاز به توجه خاص پزشک، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه آسیب به جنین داخل رحم او دارد، بنابراین بیشتر دندانپزشکان از کشیدن دندان در دوران بارداری زنان خودداری می کنند. با این حال، اگر دندان زنی در دوران بارداری او به شدت پوسیده شود، طوری که غیر قابل درمان بوده و عفونت آن در حال گسترش یافتن باشد، دندانپزشک
برای او توصیه در مورد کشیدن دندان در دوران بارداری خواهد کرد.کشیدن دندان در سه ماهه سوم بارداری مضرات زیادی بر روی جنین خواهد داشت.
 
1. کشیدن دندان پوسیده در سه ماهه اول دوران بارداری:

در طول سه ماهه اول دوران بارداری اندام های جنین در حال تشکیل شدن هستند، در واقع کشیدن دندان در دوران بارداری برای مادر می تواند سبب بروز ناهنجاری در اندام های آسیب پذیر جنین شود. بنابراین، اگر مادر حامله ای در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار پوسیدگی دندان شود، باید تنش ایجاد شده را تا پایان این دوره تحمل کند. به همین دلیل است که جراحان دندانپزشک در اغلب موارد، کشیدن دندان مادران در دوران باردار را در سه ماهه اول از دوران بارداری به تعویق می اندازند.
 
2. کشیدن دندان پوسیده مادران در سه ماهه دوم از دوران بارداری:
وقتی که سه ماهه دوم از دوران بارداری، جنین تنها در حال رشد است، بنابراین دندانپزشک در این دوره کشیدن دندان های پوسیده مادر را امن دانسته و اقدام به کشیدن دندان و انجام دیگر اقدامات لازم دندانپزشکی خواهد کرد.
 
3. کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم دوران بارداری:
 زنان حامله در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود با مشکل نشستن در صندلی دندانپزشکی برای ساعات طولانی روبرو هستند و امکان خونریزی کردن لثه در حین کشیدن دندان نیز در این دوره زیاد است، بنابراین، می توان ادعا کرد که کشیدن دندان پوسیده زنان در دوران بارداری اون هم  در سه ماهه سوم از دوران بارداری مضرات زیادی بر روی جنین داخل رحم او خواهد داشت. به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که دکتر معالج شما باید انجام عملیات کشیدن دندان و سایر اقدامات دندانپزشکی را تا پایان سه ماهه آخر از دوران بارداری به تعویق اندازد.


 روش درمان دندان های پوسیده در دوران بارداری:
بیشتر دندانپزشکان مراقبت های ویژه ای را در هنگام درمان و یا کشیدن دندان پوسیده زنان در طی دوران بارداری انجام داده و داروهایی را برای بیمار خود تجویز می کنند که برای مادر و جنین داخل رحم او بی خطر باشد. در ادامه این مقاله، داروهایی که برای مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها امن هستند، معرفی شده اند. این داروها عبارتند از:


1. پاراستامول مسکن دندان درد در دوران بارداری:
در واقع  داروی پاراستامول به عنوان یک مسکن عمل کرده و باعث تسکین یافتن درد ناشی از کشیدن دندان در زنان باردار خواهد شد. مصرف این دارو در طی کل دوران بارداری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.


2. آرام کردن دندان درد در دوران بارداری با ایبوپروفن:
مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتی مادران و جنین داخل رحم او امن می باشد، بنابراین اگر شما هم به عنوان زن باردار درد شدید ناشی از کشیدن دندان را تجربه کنید، دندانپزشک ممکن است داروهای آرام بخشی مانند کدئین را برای شما تجویز کند.


3. آنتی بیوتیکی ها برای جلوگیری از عفونت دندان در دوران بارداری:
در برخی موارد دندانپزشک ممکن است داروهای آنتی بیوتیکی امن را برای جلوگیری از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن مادر باردار تجویز کند. داروهای امن برای از بین بردن عفونت در دوران بارداری عبارتند از: سفالوسپورین و پنی سیلین.


4. داروهای بی حسی:
در زمان کشیدن دندان زنان حامله، همه دندانپزشکان ترجیح می دهند که از داروی لیدوکائین به عنوان یک داروی بی حسی، در مقدار بسیار کمی استفاده کنند، چون از ایمنی مصرف این دارو در مورد سلامت جنین داخل رحم مادر اطمینان کامل دارند. انجام اقدامات درمانی درست در حال کشیدن دندان در دوران بارداری می تواند از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن زنان باردار جلوگیری کرده و راحتی و ایمنی مادر و جنین داخل رحم او را تضمین کند.


برچسب ها :

عوارض کشیدن دندان در دوران بارداری

کشیدن دندان در دوران بارداری

زمان کشیدن دندان در دوران بارداری


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه