بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

مال اکلوژن | انواع مال اکلوژن

خانم دکتر ترمه

مال اکلوژن | انواع مال اکلوژن

در این قسمت ما به مال اکلوژن در ارتودنسی که جایگاه ویژه ای دارد و عمده علل مراجعات جهت درمان ارتودنسی را به خود اختصاص می دهد صحبت می کنیم.

ساختار موقعیت آناتومیکی طبیعی دهان و دندان که اکلوژن نامیده می شود در دندانپزشکی به معنای نحوه جفت شدن و قرارگیری دندانها برروی هم و ارتباط آنها و فکین گفته میشود. سطح داخلی دندان های موجود در فک بالا باید روی سطح خارجی دندان های فک پایین قرار گرفته و آنها را پوشش دهد. دندان های مولر فک بالا و پایین نیز باید به طور کامل روی یکدیگر قرار بگیرند. هر گونه اختلال و ناهنجاری فک در این وضعیت طبیعی آناتومیکی دندان ها را، مال اکلوژن می نامند.
مال اکلوژن بیشتر از طریق ارثی به افراد منتقل می شود. بزرگی و کوچکی فک بالا و پایین، اندازه صورت و اندازه ی دندان ها، طریقه قرارگیری فک و دندان غیر طبیعی از طریق یکی از والدین به نسل بعدی منتقل می شود. باید بدانید که محیط در ایجاد مال اکلوژن مهم است که میتوان به از دست دادن پیش از موعد دندان های شیری، ناهنجاری های دوران کودکی مانند شکاف لب و کام، استفاده طولانی مدت از بطری شیر، و مکیدن انگشت و شیشه شیر بیش از سن دو سالگی نام برد.

موارد شدید مال اکلوژن در صورت عدم درمان ارتودنسی ، می تواند درد های دندان و فک، مشکلات جویدن و بلع غذا، اختلالات تکلم و حتی مشکلات تنفسی را در پی داشته باشد.

نشانه های ظاهری مال اکلوژن

در واقع مال اکلوژن بسیار شایع می باشد  بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند. مال اکلوژن اگر شدید باشد علائم زیر را در فرد دارد:

-جلو یا عقب بودن دو فک نسبت به یکدیگر

-انحراف شدید و تراز نبودن دندان ها نسبت به یکدیگر

-ظاهر غیر طبیعی صورت بخصوص در قسمت دهان و فک

-نوک زبانی حرف زند و مشکل در تکلم که این مورد در مال اکلوژن بسیار شدید رخ می دهد.

-مشکل در جویدن و گاز زدن مواد خوراکی

-باز ماندن دهان به صورت غیر ارادی

-تنفس از راه دهان در هنگام خواب به دلیل باز ماندن دهان

-گاز گرفتن مداوم لپ و زبان در هنگام تکلم

مواردی که در بالا گفتیم زمانی که مال اکلوژن بسیار شدید باشد بخوبی نمایان می شوند. اگر مال اکلوژن درمان نشود می تواند زمینه ساز پوسیدگی در دندان ها شود. 

انواع مال اکلوژن

با توجه به مشکلاتی که باعث عدم هم ترازی دندان ها روی یکدیگر می شوند، مال اکلوژن به 3 دسته تقسیم می شود:

مال اکلوژن کلاس یک

این نوع مال اکلوژن از شایع ترین انواع آن می باشد. در مال اکلوژن کلاس 1 دندان های مولر به درستی و به صورت تراز روی یکدیگر قرار می گیرند. اما دندان ها جلو جایگاه درستی نسبت به یکدیگر ندارند. بی نظمی، فاصله میان دندان ها کراس بایت و ... باعث می شود دندان ها دچار مال اکلوژن کلاس 1 شوند. مال اکلوژن کلاس 1 به وسیله ارتودنسی قابل درمان است.

افرادی که مال اکلوژن شدید دارند اغلب در صورت آنها نمایان است. این مشکل می تواند بر زیبایی چهره نیز تاثیر بگذارد.

مال اکلوژن کلاس نوع 2

در افرادی که فک کوچکی دارند، یا دندان های فک پایین از حالت طبیعی عقب تر می رود و یا دندان های فک بالا بیش از معمول جلو می آیند. در این عارضه یا فک پایین بیش از حد به سمت عقب متمایل می شود.و یا فک بالا بیش از حد به سمت جلو تمایل دارد.

مال اکلوژن کلاس نوع 3

این کلاس از مال اکلوژن ، در افراد دارای فک پایین بزرگ یا فک بالای کوچک مشاهده می شود. در این حالت فک بالا عقب تر از حالت نرمال قرار می گیرد

اپن بایت و دیپ بایت دو نوع دیگر از مال اکلوژن های دندانی هستند که به ترتیب در اثر رشد عمودی زیاد و یا کمبود رشد عمودی فکین ایجاد می شود

درمان مال اکلوژن در ارتودنسی

بیشتر بی نظمی های دندان به اندازه ای جدی نیستند که نیاز به درمان در آنها احساس شود. اما، در مواردی که مشکلات دندانی منجر به عوارض بالینی شوند و یا از نظر زیبایی فرد را دچار نارضایتی کنند، درمان مال اکلوژن در ارتودنسی مطرح می شود.

در این درمان متخصص ارتودنسی، بسته به نوع مال اکلوژن و میزان آن، درمان های تخصصی ارتودنسی و یا ارتودنسی جراحی را برای بیماران در نظر می گیرد. از جمله این درمان ها می توان به براکت گذاری برای برگرداندن دندان ها به جایگاه طبیعی، حذف یک یا چند دندان در صورت بی نظمی شدید، کوتاه کردن دندان ها در صورت رشد بیش از حد و یا در موارد شدیدتر؛ جراحی فک و صورت به همراه ارتودنسی، اشاره کرد.

با درمان نتیجه بخش مال اکلوژن در ارتودنسی، فشار مضاعف وارد شده به دندان ها برطرف شده و علایم بالینی ناشی از این فشار از قبیل درد یا اختلالات حرکتی فک ها برطرف می شود.

علاوه بر آن، ظاهر دندان ها بهبود یافته و خطر پوسیدگی دندان و بیماری های دهان نیز کاهش می یابد.

زمان تشخیص عارضه و اقدام سریع به درمان مال اکلوژن در ارتودنسی، تاثیر بسزایی در کسب نتیجه مناسب پس از درمان دارد. متخصصان ارتودنسی، بهترین زمان شروع درمان را دوران کودکی می دانند. چرا که استخوان ها نرم و در حال رشد بوده و دندان ها به راحتی در فک جا به جا می شوند.

مدت زمان طول درمان مال اکلوژن در ارتودنسی بسیار متغیر و وابسته به شدت عارضه است اما معمولا بین یک سال  تا 2 سال محاسبه می شود.


برچسب ها :

قیمت مال اکلوژن

انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن

درمان مال اکلوژن


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه