بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

بروساژ دندان | بروساژ دندان جیست؟

خانم دکتر ترمه

بروساژ دندان | بروساژ دندان جیست؟

روش های زیادی برای از بین بردن زردی و جرم های دندان وجود دارد .یکی از این  واقع روش ها که برای از بین بردن زردی و کاهش پوسیدگی دندان استفاده می شود به نام  بروساژ دندان و جرم گیری دندان است که با انجام این کار سلامت دندان ها بالا و زیبایی دندان ها چند برابر می شود.


پس در واقع  بروساژ دندان یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های بر روی دندان می باشد که این  بروساژ دندان به برق انداختن دندان ها کمک می‌کند. معمولا بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از جرمگیری انجام می‌شود.

 

این روش درمانی یعنی بروساژ دندان، روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان و تمیز کردن زردی دندان ها است. بعداز اینکه پلاک‌ها و جرم‌ها  دندان از روی دندان پاک شد، پولیشینگ یا بروساژ دندان ، صورت می گیرد. برای انجام بروساژ دندان از ابزاری دستی مجهز به یک غلتک لاستیکی در سر آن و ماده‌ای خمیر مانند با نام پروفیلاکسیز یا پروفی استفاده می‌شود کمک می گیرد. این خمیر که ذرات ساینده بسیاری را در خود دارد به وسیله ابزار غلتک مانند بر روی دندان کشیده شده و لکه‌های آن را از بین می‌برد.

بروساژ دندان:

در این روش که به مجموعه کارهایی که منجر به از بین بردن زردی و جرم های موجود بر روی دندان می شود بروساژ دندان گفته میشود این روش به براق و سفید کردن دندان ها کمک زیادی می کند. در بیشتر مواقع از بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از عمل جرمگیری استفاده می شود.


در بروساژدندان، دندانپزشک زیبایی با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند. با این کار دندان ها جرم گیری شده و با برداشتن رسوبات رنگی و املاح ته‌نشین شده روی سطح دندان‌ها، رنگ آن ها سفید شده و باعث زیبایی لبخند خواهد شد.

در واقع هدف در جرم گیری دندان، برداشتن رسوب روی دندان‌ها و لثه است. این رسوب ها علاوه بر تغییر رنگ در دندان ها و باعث شدن ظاهر نازیبای دندان، ممکن است باعث بوی بد دهان شوند. در طولانی مدت این رسوب ها می تواند سبب بروز پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه شده و به سلامت فرد آسیب بزند.


مزیت های جرم گیری دندان

در صورتی که دندان‌ها جرم‌گیری نشوند، پلاک‌ها و جرم‌ها روی دندان جمع می‌شوند و باعث جذب باکتری‌ها به دندان می‌شوند. با اطمینان از تمیز بودن دندان‌ها شما می‌توانید به بهبود بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید. جرم‌گیری دندان با استفاده از روش‌های جرم‌گیری و پولیش حرفه‌ای باعث می‌شود که مواد شیمیایی ضروری مانند کلسیم به سطح دندان رسیده و دندان‌های شما را تقویت کنند. با جرم‌گیری و پولیش منظم دندان‌ها شما احساس بهتری خواهید داشت. بسیاری از مردم از تمیزی و براقی دندان‌های خود لذت می‌برند. با انجام این فرایندها اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد.


روش کار جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها :

معاینه فیزیکی:

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از یک آینده کوچک، سطح و اطراف تمام دندان‌ها و لثه‌های شما را بررسی می‌کند تا هر گونه علائم ژنژیویت (التهاب خفیف لثه) یا سایر مشکلات دندان و لثه را تشخیص دهد.

حذف پلاک و جرم:

دراین قسمت دندانپزشک از طریق تصاویری که در آینه کوچک خود می‌بیند، پلاک‌ها و جرم موجود بر روی سطح دندان‌ها، اطراف خط لثه و بین دندان‌ها را به وسیله ابزاری به نام جرم‌گیر (اسکیلر) تمیز می‌کند. در زمان کار با این دستگاه، شما صدای شدید و گوش‌خراشی را می‌شنوید، اما این کاملاً عادی است و جای نگرانی ندارد. در این مرحله ما پلاک‌ها را تمیز می‌کنیم تا بعداً به جرم‌های سخت دندان تبدیل نشوند.

تمیز کردن با خمیر دندان ساینده:

بعد از آنکه جرم دندان‌ها و اطراف لثه به‌طور کامل تمیز شد، دندانپزشک دندان‌های شما را با یک مسواک برقی پرقدرت مسواک می‌زند. این دستگاه هم صدای سایش گوش‌خراشی تولید می‌کند که ممکن است برای شما ترسناک باشد. اما این ابزار وسیله بسیار خوبی برای جرم‌گیری و تمیز کردن عمقی دندان‌ها است و هر گونه جرم یا لکه‌ای که از مرحله قبل باقیمانده باشد را تمیز می‌کند.

نخ دندان تخصصی:

حتی اگر شما عادت به کشیدن نخ دندان به‌طور منظم نداشته باشید، از این نخ دندان حرفه‌ای و تخصصی نمی‌توانید صرف نظر کنید. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از نخ دندان فاصله بین دندان‌های شما را به‌طور کامل تمیز کرده و هر گونه لکه یا جرم باقیمانده در این قسمت که ممکن است باعث خونریزی از لثه‌های شما شود. در این مرحله شما دهان خود را به‌طور کامل می‌شویید تا جرم‌ها و آلودگی‌هایی که در دهان وجود دارد تمیز شود. دندانپزشک معمولا یک مایع حاوی فلوراید برای شستشوی دهان به شما می‌دهد.

آخرین مرحله از فرایند جرم‌گیری یا بروساژ دندان و تمیز کردن دندان‌ها، تیمار فلوراید می‌باشد. در اینجا از فلوراید به عنوان یک عامل محافظ برای دندان‌های شما استفاده می‌شود که تا چند ماه بعد به مقاومت بیشتر دندان‌ها در برابر پوسیدگی کمک می‌کند.


برچسب ها :

بروساژ دندان جیست؟

بروساژ دندان یعنی چه؟

هزینه بروساژ دندان

قیمت بروساژ دندان

بروساژ دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه