بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

بریج دندان | قیمت بریج دندان

خانم دکتر ترمه

بریج دندان | قیمت بریج دندان

یکی دیگر از موارد ترمیمی دندان ها بریج دندان که یک ترمیم دائمی می باشد که از روکش برای جایگزین کردن یک دندان از بین رفته دهان استفاده میشود. برای نگهداری بریج دندان از دو دندان طرفین استفاده می کنند. بریج دندان ناحیه دندان راپر میکند.بریج ظاهر دندان ها و لبخند را اصلاح می کند. بریج دندان از لحاظ فرم و رنگ می تواند مشابه دندانهای طبیعی فرد باشد.  بریج دندان ممکن تا دائمی نمی باشد بعد از چند سال ماده چسبنده ای که استفاده کردیم شسته و از بین می رود. ولی گاهی اوقات شل یا می افتد.


یکی از روش دندانپزشکی بریج دندانی می باشد که برای پر کردن جای خالی دندان هایی که از دست رفته یا کشیده شده اند مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع بریج دندان مانند یک پل که شامل یک یا چند دندان مصنوعی ساده که به راحتی در کنار سایر دندان های سالم قرار داده می شود و مانع از به وجود آمدن مشکلاتی مثل خراب شدن طرح لبخند، مشکل در تکلم، کج شدن سایر دندان ها و .. در دهان فرد می باشد.

انواع بریج دندان :

بریج دندان معمولی یا سنتی ،بریج معلق،بریج پیوند مریلند،بریج های دندان یاحمایت ایمپلنت با مراجعه به دندان پزشک او بعد از معاینه دندان بریج را برای شما انجام می دهد.

انواع روکش بریج دندان :

1-روکش بریج دندان سرامیکی:

این نوع روکش بریج دندان سرامیکی از مواد نیمه شفاف و موادی به رنگ دندان ساخته می شود که به منظور مطابقت با دندان های اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های سرامیکی یک انتخاب عالی برای بیمارانی است که به دنبال ایجاد یک ظاهر طبیعی برای دندان های خود باشند یا نسبت به فلزات آلرژی داشته باشند. تنهاعیب اصلی روکش های سرامیکی در این است که دوام و ماندگاری آنها به میزان روکش های فلزی نیست.

2-روکش بریج دندان پرسلاین ترکیب شده با فلز:

این روکش های بریج دندان ساخته شده از ترکیب پرسلاین و فلزمی باشد ، و حتی قوی تر از روکش های تمام سرامیکی و ساخته شده از پرسلاین هستند. این روکش ها نتایج زیبایی بهتری را در مقایسه با روکش های فلزی برای بیمار ایجاد می کنند، اما رنگ ها شباهت کمتری به دندان های طبیعی بیمار دارد.

3-روکش بریج دندان استیل ضد زنگ:

برای استفاده از این نوع روکش بریج دندان که اکثرا به عنوان یک روکش موقت تا زمانی که روکش های دائمی ساخته شوند یا در زمانی که نیاز به ترمیم دندان های کودکان وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این روکش ها از قبل ساخته می شوند و به همین خاطر امکان جایگذاری آنها در یک جلسه درمانی وجود دارد. این نوع روکش ها دوام بالایی دارند.

4-روکش بریج دندان زیرکونیوم:

در ادامه روکش دندان ساخته شده از زیرکونیوم ظاهر و ساختار یک دندان طبیعی را شبیه سازی می کند، اما به سادگی روکش های ساخته شده از پرسلاین یا سرامیک بریده یا شکسته نمی شوند. بسیاری از دستگاه های دیجیتال می توانند این روکش را در طول یک روز بسازند.

5-روکش بریج دندان فلزی:

این روش بریج دندان را می توان انتخابی انجام داد زیرا که کمتر برای روکش کردن دندان های در معرض رویت مورد استفاده قرار می گیرد،استفاده از طلا و در این حالت رنگ طلا باعث می شود دندان های دارای روکش بیشتر از سایر دندان های بیمار به چشم بیایند. علیرغم عیب مربوط به جنبه های زیبایی بیمار، روکش های فلزی با دوام هستند، به حذف بخش کمتری از ساختار دندان طبیعی در مقایسه با سایر انواع روکش نیاز دارند، و دوام و ماندگاری بالایی در برابر فرسایش روزانه ایجاد شده به خاطر جویدن و ساییده شدن دندان ها به یکدیگر دارند.

6-روکش بریج دندان ثابت چینی

در این قسمت بریج های ثابت پرسیلین جایگزین دندان های از دست رفته با استفاده از دندان های اطراف آن به عنوان یک پایه هستند. این بریج ها باعث ایجاد یک بریج در میان دندان های از دست رقته و دندان های باقیمانده میشود.در واقع  بریج های چینی یک محصول بزرگ هستند زیرا میتوان انها را با دندان های اصلی هم ساز کرد و به راحتی با الگوی جویدن جور می شوند. همچنین بسیار بادوام اند و و در برابر کارکرد دندان های طبیعی مقاومت دارند و با مینای طبیعی دندان هم طرازی دارند و اجازه میدهند تا نور به ان نفوذ کند و به راحتی با دندان های طبیعی هم شکل و هم رنگ شوند.

7-روکش بریج دندان کاملاً پرسلاین:

دراین جا ازروکش های تمام پرسلاین به عنوان بهترین روکش های انتخاب شده برای اهداف زیبایی در بین بیماران است. استفاده از این ماده می تواند به ساختن روکشی که با رنگ دندان های اطراف آن بیشترین هماهنگی و مطابقت را داشته باشد، کمک می کند. به هر حال، روکش پرسلاین دارای معایب خاص خود نیز هستند. ضخامت این روکش دندانپزشک را مجبور می کند که بخش بیشتری از دندان طبیعی بیمار را حذف کند و انجام این کار ایجاد وضعیت مناسب روکش کردن دندان در طول خط لثه را دشوار می کند.

8-روکش بریج دندان تمام رزین:

در اخر روکش هایی هستند که از مواد کامپوزیت تمام رزین ساخته می شوند و به خوبی می توانند با رنگ های مختلف دندان در افراد مختلف هماهنگی داشته باشند، اما این روکش ها مستعد شکستن و فرسایش هستند.

مزایای بریج دندان :

- بریج ناحیه بی دندان را پر میکند.

- بریج ظاهر دندانها و لبخند را اصلاح میکند و جویدن و صحبت کردن را بهبود میبخشد.

- بریج از لحاظ فرم ورنگ میتواند مشابه دندانهای طبیعی فرد باشد.

- بریج دندان میتواند سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد به شرط آنکه بهداشت آن رعایت شود و حادثهای برای آن پیش نیاید.

- دندانهای طبیعی و پایه بریج دندان زیر روکش سالم مانده و در صورت رعایت بهداشت پوسیده نخواهد شد و از حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی محافظت به عمل خواهد آمد.

مراحل روکش زیبایی یا همان روکش بریج دندان

 روکش بریج دندان روشی درمانی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این درمان شامل دو مرحله است که بسیار مشابه روش درمانی روکش ونیر یا همان لامینت است. مراحل این روش درمانی به شرح زیر است:

مرحله اول:در این مرحله دندان پزشک، دندان شما را برای روکش کردن آماده می کند. برای این کار دندان را قبل از تغییر شکل آن با استفاده از یک دریل کوچک تمیز می کند. ایده اصلی انجام این کار اطمینان از این موضوع است که دندان شما در شرایط مناسب برای درمان قرار دارد و امکان قرار دادن روکش بر روی آن وجود دارد. علاوه بر این لازم است اندازه و ظاهر دندان با روکش آن در این مرحله هماهنگی داشته باشد.در ادامه دندان پزشک یک الگو از دندان های شما تهیه کرده و برای آزمایشگاه جهت ساخت قالب ارسال می کند. از این قالب برای ساخت روکش دندان استفاده می شود. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود از یک روکش موقت تا زمان آماده شدن روکش نهایی استفاده کنید.

مرحله دوم:در این مرحله روکش جدید ساخته شده بر روی دندان شما قرار داده می شود. دندان پزشک در این مرحله سطح دندان را با اسید خراش می دهد تا بتواند یک سطح زبر بر روی آن ایجاد کند. انجام این کار باعث می شود روکش دندان بطور محکم به دندان بچسبد. دندان پزشک در ادامه روکش را بر روی دندان شما قرار می دهد و از شما می خواهد مناسب بودن آن را قبل از چسباندن روکش به دندان بررسی کنید.

طول عمر بریج دندان :

در واقع طول عمر بریج دندان 5تا 15 سال می باشد.اگر چه روکش و بریج میتوانند تا آخر عمر دوام داشته باشند اما گاهی اوقات شل شده یا می افتند. مهمترین اقدامی که میتوانید برای افزایش طول عمر روکش و بریج انجام دهید، رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان است. در صورتی دندان یا استخوان تکیه گاه بریج به واسطه بیماری لثه دچار اشکال شود، بریج پشتیبان خود را از دست میدهد و خراب میشود. سلامت دندانها و لثه های خود را با نخ دندان کشیدن و دو مرتبه مسواک زدن در روز (با خمیر دندان حاوی فلوراید) حفظ کنید. همچنین مرتبا برای چکاپ باید به دندانپزشک مراجعه کنید.


عوارض بریج دندان  :

لب پر شدگی: این عارضه به خاطر روکش هایی که از جنس چینی هستند ممکن است ایجاد و دچار لب پریدگی شوند. درصورتی که لب پریدگی کوچک باشد، یک رزین کامپوزیت برای ترمیم روکش دندان مورد استفاده قرار می گیرد. 

ناراحتی یا حساسیت: در اینجا دندان هایی که جدیدا روکش شده اند، پس از، از بین رفتن تاثیرداروی بی حس کننده ممکن است دچار حساسیت شوند. در صورتی که دندان روکش کرده باشد و هنوز عصبی در آن وجود داشته باشد، نسبت به غذاهای گرم و سرد حساسیت نشان می دهد. دندان پزشک توصیه می کند که دندان های خود را با خمیر دندانی مسواک بزنید که مخصوصا دندان های حساس است. 

افتادن:در بعضی از اوقات روکش دندان می افتند. این اتفاق معمولا ناشی از درست جا نیفتادن یا کمبود سیمان مخصوص دندان پزشکی است. در صورت بروز این اتفاق، فورا با مطلب دندان پزشک تماس بگیرید و راه حل های پیشنهادی او را به کار ببندید.

شل شدن:در اکثر اوقات سیمان مخصوص دندان پزشکی از زیر روکش دندان شسته می شود. این کار هم باعث میشود که روکش شل شود، و هم باعث می شود که باکتری در این دندان نفوذ کند و قسمت باقی مانده دندان را دچار پوسیدگی کند. در صورتی که روکش دندان شما شل به نظر می رسد، با مطب دندان پزشکی تماس بگیرید.

 


برچسب ها :

علت بریج دندان

بریج دندان چیست؟

هزینه بریج دندان

بریج دندان

قیمت بریج دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه