بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

آبسه پریودنتال | آشنایی با آبسه پریودنتال

خانم دکتر ترمه

آبسه پریودنتال | آشنایی با آبسه پریودنتال

در این جا ما شما را با یک بیماری دهان و دندان آشنا می کنیم و آن بیماری آبسه پریودنتال  است که در واقع به بیماری هایی گفته می شود که بافت های نگهدارنده دندان را درگیر می کند. اگر در رعایت بهداشت دهان و دندان کوتاهی کنید این امر باعث آبسه پریودنتال و ایجاد پلاک دندانی که ممکن است بافت های نگهدارنده دندان را دچار تحلیل کرده د و یا از بین ببرد. این بافت های نگهدارنده که درباره آنها صحبت می کنیم، در درجه اول لثه و بعد الیاف نگهدارنده و نسج استخوانی ای است که دندان ها در آن قرار دارند.

می توان گفت که بیماری آبسه پریودنتال یک آسیب التهابی لثه است که وقتی ایجاد می‌شود که پلاک‌ها زیر لثه تجمع پیدا میکنند. پلاک یک لایه‌ی نازک بدون رنگ و چسبنده از باکتری‌ها است.درحقیقت این آبسه پریودنتال کیسه ای از چرک در کنار لثه و برآمده است .

انواع آبسه پریودنتال

سه نوع آبسه وجود دارد که می‌توانند بافت‌های پریودنتال را شامل شوند:

1-آبسه لثه :

این نوع آبسه لثه یک عفونت موضعی، و فیبری که شامل تنها بافت نرم لثه در نزدیکی لثه پاپیلا بین دندان است. این گونه آبسه پریودنتال یک عفونت فیبری که شامل ابعاد بیشتری از بافت آدامس است، به‌طور گسترده و مجاور آن به جیب پریودنتال گسترش می یابد.

2-آبسه پرکورونال :

نوع دیگر آبسه که یک عفونت موضعی و پالادی در بافت صمغی اطراف تاج دندان جزئی یا کاملاً فوران شده‌است. در حقیقت این آبسه پرکورونال یک عفونت موضعی و پالادی در بافت صمغی اطراف تاج دندان جزئی یا کاملاً فوران شده‌است. معمولاً با یک قسمت حاد پریکورونیت در اطراف یک مولر سوم فک پایین و فشرده شده (دندان عقل حکمتان) همراه است.

3-ترکیب آبسه پریودنتال یا اندودونتیک

زمانی که باکتری های موجود در پلاک و جرم دندان باعث ایجاد عفونت در لثه مشوند، یعنی که فرد به بیماری پریودنتیت (التهاب لثه) مبتلا شده است. در این موقع لثه ها ملتهب و بافت اطراف دندان (بافت در بر گیرنده ریشه دندان) از پایه دندان جدا میشوند. در نتیجه یک حفره پریودنتال، که یک شکاف کوچک است در هنگام جدا شدن بافت پریودنتال از ریشه دندان ایجاد می شود. این حفره به سادگی کثیف و آلوده میشود و تمیز کردن آن بسیار مشکل است. با رشد و تجمع باکتری در حفره پریودنتال، آبسه پریودنتال تشکیل می شود.

در اکثر مواقع بیماران مختلف ممکن است در نتیجه یک درمان دندان پزشکی که بطور تصادفی باعث ایجاد حفره های پریودنتال شده است به آبسه پریودنتال مبتلا شوند. در این قسمت، استفاده از آتی بیوتیک ها در ارتباط با بیماری های پریودنتیت درمان نشده می تواند علائم تشکیل آبسه و تورم لثه را پنهان کرده و در نتیجه باعث ایجاد آبسه پریودنتال میشوند. گاهی اوقات آسیب وارد شده به لثه نیز می تواند باعث تشکیل آبسه پریودنتال شود، هر چند ممکن است هیچ مشکل پریودنتیت نیز برای فرد وجود نداشته باشد.

علت ایجاد آبسه پریودنتال

در این قسمت آبسه پریودنتال اغلب به عنوان عارضه ای از بیماری پیشرفته پریودنتال (که معمولاً بدون درد است) رخ می‌دهد. وجود جیب پریودنتال که حاوی پلاک دندان، باکتری‌ها و کمردرد است. بعد از مدتی پاتوژن‌های پریودنتال به‌طور پیوسته راه خود را به بافت‌های نرم لثه باز می کنند، ولی آن‌ها توسط سیستم ایمنی بدن تشخیص داده می‌شوند. این بیماری آبسه پریودنتال نشان دهنده تغییر در این تعادل است که مربوط به کاهش مقاومت موضعی یا سیستمیکی میزبان است. پاسخ التهابی هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها در داخل بافت نرم در جیب لثه یا پریودنتال نفوذ کرده اند و ضرب میشوند. وقتی سیستم ایمنی بدن پاسخ می‌دهد و سعی می‌کند عفونت را از پخش خارج کند، آبسه پریودنتال  پر از آب پر می‌شود.

علائم و نشانه های پریودنتال

-خونریزی، قرمزی یا تورم لثه

-بوی بد دهان

-جابه‌جایی دندان‌ها

-حساسیت دندانی ناشی از عقب رفتن لثه

-آبسه دندانی

-لق‌شدن دندان‌ها

درمان آبسه پریودنتال

1-استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها:

برای برطرف کردن عفونتی که منجر به آبسه پریودنتال شده است، ممکن است دندانپزشک، آنتی‌بیوتیک تجویز کند ولی این به عنوان درمان قطعی آبسه پریودنتال برای این بیماری نیست.

2-کشیدن دندان:

هنگامی که امیدی به درمان و نجات دندان نباشد و هم چنان آبسه پریودنتال وجود دارد باید دندان کشیده شود.

3-کانال ریشه:

بهترین راه درمان آبسه دندان کانال ریشه می‌باشد. در این روش دندانپزشک دندان را سوراخ می‌کند و خمیر را از داخل دندان و کانال‌های لثه‌ی شما پاک خواهد کرد. فضای خالی ایجاد شده را هم می‌توان با ونیر کامپوزیت یا دیگر مواد پرکننده‌ی دندان پر کرد و یا تاج دندان را روکش کرد.

4-جراحی:

برای درمان آبسه پریودنتال ممکن است نیاز به جراحی باشد.

علل دیگر این بیماری که می توانند بافت لثه ها را به تدریج دچار آسیب دیدگی و تحلیل کنند و با بیماری پریودنتال در ارتباط هستند که عبارتند از:

-استرس

-فشردن دندان ها به هم

-دیابت

-بارداری و بلوغ (به طور کلی تغییرات هورمونی)

-بعضی از داروها

-تغذیه نامناسب

-سیگار و تنباکو

-اختلالات ایمنی مانند ایدز

-نقص در پر کردن دندان ها

-ژنتیک

 

 


برچسب ها :

درمان آبسه پریودنتال

علائم آبسه پریودنتال

علل آبسه پریودنتال

آشنایی با آبسه پریودنتال

آبسه پریودنتال


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه