انواع مسواک و خمیر دندان

خانم دکتر ترمه

انواع مسواک و خمیر دندان

باید بدانید که دندان به همراه مسواک و نخ دندان یکی ازضروری ترین نکات در بهداشت دهان و دندان است.


در واقع خمیر دندان جزء جدایی‌ناپذیری از برنامه رعایت بهداشت دهان و دندان است که به صورت خمیر، ژل یا پودر وجود دارد و کاربرد آن از بین بردن پلاک یعنی فیلم باکتریایی است که روی دندان‌ها و لثه‌ها جمع می‌شود. خمیردندان قدرت تمیزکنندگی و شستشوی مکانیکی مسواک را افزایش می‌دهد.

1-مســـواک
در واقع پاک کردن و از بین بردن پلاک دندانی در سطوح مختلف دندان‌ها اولین قدم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه‌ای است و این عمل به طور موثر تنها به وسیله مسواک انجام می‌گیرد؛ بنابراین انتخاب مسواک که عمل فوق را به خوبی انجام دهد خیلی مهم می‌باشد.

 

2-مشخصات مسواک طبی
در این قسمت دسته مسواک باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد به کار رفت در آن بی‌ضرر باشد.
طول قسمت موئی آن در حدود 3 سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.
نوک موهای مسواک نباید نوک‌تیز و ساینده باشد.

تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی آن در حدود 20 تا 40 کلاف، برحسب کوچکی یا بزرگی مسواک باشد.

تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف حدود 20 تا 40 رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد در مسواک‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.

وظیفه مسواک‌زدن حداقل تا زمان مدرسه رفتن کودک به عهده والدین می‌باشد. مسواک توصیه‌شده برای کودکان مسواکی است استاندارد که سر آن نرم و کوچک باشد. معمولا دو بار مسواک‌زدن در روز برای کودک توصیه می‌شود که یک نوبت آن حتما باید هنگام شب قبل از خواب باشد. زمان کافی جهت مسواک‌زدن حدود دو تا سه دقیقه است. در کودک روش مسواک‌زدن افقی است.

 روش درست مسواک زدن:

در این روش مسواک به موازات سطح افقی روی دندان‌ها قرار گرفته و با حرکت مالشی به سمت جلو و عقب رانده می‌شود. سطح جونده دندان‌ها را نیز حتما باید با حرکت جلو و عقب مسواک تمیز کرد. غالبا مصرف خمیردندان فلورایددار از 2 تا 3 سالگی توصیه می‌شود. در ابتدا، مقدار خمیردندان به اندازه یک نخود کوچک کافی است، که با افزایش سن کودک می‌توان آن را افزایش داد.

 

خـمـیردنـدان
در واقع امروزه جهت بهتر تمیز کردن سطوح دندان‌ها در هنگام مسواک‌زدن از خمیر دندان استفاده می‌شود. مواد عمده و اصلی خمیردندان‌ها عبارتند از:

مواد ساینده برای پاک و تمیزکردن دندان یکی از اجزای مهم خمیردندان، مواد ساینده آن است. اگر مواد ساینده و پاک‌کننده نرم و ملایم باشند، دندان‌ها خوب تمیز نمی‌شوند. از طرفی اگر قوی و زبر و ساینده باشند، سبب فرسایش و سپس حساسیت دندان‌ها می‌گردند.

مواد صابونی برای تمیز کردن دندان به وسیله ایجاد کف و همچنین سهولت حرکت مسواک.
اسانس و مزه‌های مختلف برای خوش‌طعم کردن خمیردندان که معمولاً نعنا و پونه است.
رنگ، که باعث تنوع خمیردندان‌ها می‌شود.

 

مواد داروئی مختلف مانند فلوراید، کلروفیل، هگزاکلروفن و غیره.
مواد روغنی مانند گلیسیرین و بالاخره مواد غلیظ‌کننده که موجب غلظت مناسب و حالت خمیری می‌گردد.

انواع خمیر دندان

1-خمیردندان‌های فلورایددار
این خمیردندان‌ها پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهند. طبق مطالعات انجام شده مصرف این خمیردندان‌ها به مدت طولانی و از دوران کودکی، تا 44 درصد از میزان پوسیدگی می‌کاهند و در نتیجه کمک بزرگی به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌‌کنند. (در این نوع خمیردندان‌ها معمولاً فرمول آن و یا کلمه فلورایددار را به زبان کشور سازنده روی آن می‌نویسند).

 

2-خمیردندان‌های سفیدکننده
باید بدانید که خمیردندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک‌کننده صابونی و قوی هستند که باعث تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند. این خمیردندان‌ها برای دندان‌های سالم و قوی مناسبند (با نظر دندانپزشک)، ولی برای دندان‌هایی که دارای پوسیدگی‌های متعدد و مینای ضعیف هستند، نامناسب می‌باشند.

 

3-خمیردندان‌های کاهش‌دهنده حساسیت دندان
این خمیردندان‌ها در کم کردن حساسیت دندان‌ها به خصوص حساسیت طوق دندان‌ها موثرند. برای گرفتن نتیجه مطلوب، باید به مدت طولانی مصرف شوند و برای تهیه نوع مناسب حتماً با دندانپزشک مشورت گردد. ماده موثر این خمیردندان‌ها معمولاً نیترات پتاسیم و یا استرانسیوم و غیره می‌باشد.

 


برچسب ها :

بهترین انواع مسواک و خمیر دندان

انواع مسواک و خمیر دندان