بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

انواع مسواک و خمیر دندان

خانم دکتر ترمه

انواع مسواک و خمیر دندان

باید بدانید که دندان به همراه مسواک و نخ دندان یکی ازضروری ترین نکات در بهداشت دهان و دندان است.
بهتر است که پدر و مادرها برای اینکه کودکان خود را به مسواک زدن تشویق کنند با خرید مسواک در رنگ ها و شکل های گوناگون مطابق با استاندارد این کار را انجام بدهند.

 

در واقع خمیر دندان  و مسواک در طول زمان از برنامه رعایت بهداشت دهان و دندان بوده و خواهد بود این خمیر دندان ها که به صورت خمیر، ژل یا پودر وجود دارد و کاربرد آن از بین بردن پلاک یعنی باکتریایی است که روی دندان‌ها و لثه‌ها جمع می‌شود. در حقیقت خمیردندان قدرت تمیزکنندگی و شستشوی مکانیکی مسواک را افزایش می‌دهد.

1-مســـواک
در واقع برای از بین بردن پلاک های دندانی وسیله ای لازم است که به پاک کردن و از بین بردن پلاک دندانی در سطوح مختلف دندان‌ها کمک کند اولین قدم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه‌ای به طور موثر تنها به وسیله مسواک انجام می‌گیرد. پس انتخاب بهترین مسواک که عمل فوق را به خوبی انجام دهد خیلی مهم می‌باشد.

2-مشخصات مسواک طبی
در این قسمت اولین نکته دسته مسواک می باشد که باید به راحتی در دست جای بگیرد و مواد به کار رفته در سطح مسواک بی‌ضرر و از بهترین نوع جنس برای دندان ها باشد. باید طول قسمت بلایی و موئی آن در حدود 3 سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد. و نوک موهای مسواک نباید نوک‌ تیز و ساینده باشد زیرا ممکن است به دندان ها و لثه آسیب برسانند.

در اینجا باید در مورد این موئی های مسواک بگوییم که تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی آن در حدود 20 تا 40 کلاف، برحسب کوچکی یا بزرگی مسواک باشد.

البته باید ازلاع داشته باشید که تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف حدود 20 تا 40 رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد در مسواک‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.

این مشخصات بالا می تواند به شما در خریدن بهترین مسواک برای دندان هایتان کمک شایانی بکنند . پس در هنگام خرید این نکات را رعایت کنید.

کودکان باید از همان کودکی مسواک زدن را یاد بگیرند و این کار را بای د با کمک والدین انجام بدهند.در واقع وظیفه مسواک‌ زدن حداقل تا زمان مدرسه رفتن کودک به عهده والدین می‌باشد. اما در مورد مسواک کودکان چون دندان های اولیه آنها شیری می باشد مسواک توصیه‌شده برای کودکان ،مسواکی است استاندارد که سر آن نرم و کوچک باشد.

زمان مسواک کردن برای کودکان معمولا دو بار مسواک‌زدن در روز برای کودک توصیه می‌شود که یک نوبت آن حتما باید هنگام شب قبل از خواب انجام شود. زمان کافی جهت مسواک‌زدن حدود دو تا سه دقیقه است. طریق مسواک زدن دندان ها در کودک روش مسواک‌زدن افقی است.

 روش درست مسواک زدن:

در این روش مسواک به موازات سطح افقی روی دندان‌ها قرار میگیرد و با حرکت مالشی به سمت جلو و عقب میرود. سطح جونده دندان‌ها را نیز حتما باید با حرکت جلو و عقب مسواک تمیز شود. البته غالبا مصرف خمیردندان فلورایددار از 2 تا 3 سالگی توصیه می‌شود. در ابتدا، مقدار خمیردندان به اندازه یک نخود کوچک استفاده می شود، که با افزایش سن کودک می‌توان آن را افزایش داد.

خـمـیردنـدان

یک خمیردندان خوب و مناسب برای باید دهان را خنک و خوشبو کند و باعث می‌شود دندان‌های شما تمیز و زیبا شود. در حقیقت خـمـیردنـدان انتخاب مناسب هم اهمیت دارد.

در واقع امروزه جهت بهتر تمیز کردن سطوح دندان‌ها در هنگام مسواک‌زدن از خمیر دندان استفاده می‌شود. مواد عمده و اصلی خمیردندان‌ها عبارتند از:

اما در مورد خمیر دندان که دارای مواد ساینده برای پاک و تمیزکردن دندان می باشد و یکی از اجزای مهم خمیردندان، مواد ساینده آن است. در صورتی که مواد ساینده و پاک‌کننده ،نرم و ملایم باشند، دندان‌ها خوب تمیز نمی‌شوند. از طرفی اگر قوی و زبر و ساینده باشند، سبب فرسایش و سپس حساسیت دندان‌ها می‌گردند.

مواد صابونی برای تمیز کردن دندان به وسیله ایجاد کف و همچنین سهولت حرکت مسواک صورت می گیرد.اسانس و مزه‌های مختلف برای خوش‌طعم کردن خمیردندان که معمولاً نعنا و پونه است. و رنگ، که باعث تنوع خمیردندان‌ها می‌شود.

البته موادی دیگری نیز در خمیر دندان وجود دارد مانند مواد داروئی مختلف مانند فلوراید، کلروفیل، هگزاکلروفن و غیره. البته وجود مواد روغنی مانند گلیسیرین و بالاخره مواد غلیظ‌کننده که موجب غلظت مناسب و حالت خمیری می‌گردد.

انواع خمیر دندان

1-خمیردندان‌های فلورایددار
این خمیردندان‌ها پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهند. طبق مطالعات انجام شده مصرف این خمیردندان‌ها به مدت طولانی و از دوران کودکی، تا 44 درصد از میزان پوسیدگی می‌کاهند و در نتیجه کمک بزرگی به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌‌کنند. (در این نوع خمیردندان‌ها معمولاً فرمول آن و یا کلمه فلورایددار را به زبان کشور سازنده روی آن می‌نویسند).

 

2-خمیردندان‌های سفیدکننده
باید بدانید که خمیردندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک‌کننده صابونی و قوی هستند که باعث تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند. این خمیردندان‌ها برای دندان‌های سالم و قوی مناسبند (با نظر دندانپزشک)، ولی برای دندان‌هایی که دارای پوسیدگی‌های متعدد و مینای ضعیف هستند، نامناسب می‌باشند.

3-خمیردندان‌های کاهش‌دهنده حساسیت دندان
این خمیردندان‌ها در کم کردن حساسیت دندان‌ها به خصوص حساسیت طوق دندان‌ها موثرند. برای گرفتن نتیجه مطلوب، باید به مدت طولانی مصرف شوند و برای تهیه نوع مناسب حتماً با دندانپزشک مشورت گردد. ماده موثر این خمیردندان‌ها معمولاً نیترات پتاسیم و یا استرانسیوم و غیره می‌باشد.

 

 


برچسب ها :

بهترین انواع مسواک و خمیر دندان

انواع مسواک و خمیر دندان

آشنایی با مسواک و خمیر دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

امروزه برای خرید قطعات یدکی خودرو خود میتوانید با فروشگاه لوازم یدکی که معرفی میکنیم بیشتر آشنا شوید و روی قطعات یدکی ارسالی این فروشگاه حساب باز کنید چرا که در بازار چراغ برق فعالیت دارند و میتوانید درب منزل و یا تعمیرگاه قطعات یدکی خود را تحویل بگیرید چرا که ما این فروشگاه را به رسمیت میشناسیم برای خرید لوازم یدکی تخصصی مزدا میتوانید وارد لینک فروشگاه شوید.


فروش لوازم یدکی مزدا در سایت مزدا - مشاوره خرید لوازم مزدا - آگاهی از خرید لوازم یدکی مزدا - توضیحات مکمل لوازم یدکی مزدا - قیمت مناسب لوازم یدکی مزدا - ضمانت بهترین کیفیت لوازم یدکی مزدا در بازار چراغ برق


فروش اتصالات استنلس استیل در بورس لوله و اتصالات صنعتی و صنایع غذایی (پارس استیل)


لوازم یدکی وینگل - لوازم یدکی کاپرا - لوازم یدکی ون - نمایندگی ون - لوازم وینگل|لوازم کاپرا
وارد کننده لوازم یدکی کاپرا و لوازم یدکی وینگل در بازار چراغ برق با ضمانت بهترین قیمت و کیفیت,قیمت آخر لوازم کاپرا را از ما بخواهید


فروش لوازم یدکی لیفان|لوازم یدکی لیفان فابریکی|لوازم لیفان اصلی لوازم یدکی لیفان |لوازم یدکی لیفان فابریکی|لوازم لیفان اصلی برای استعلام قیمت و ثبت سفارس تماس بگیرید 09125101633 فروش لوازم یدکی لیفان در بازار چراغ برق با ضمانت بهترین قیمت و کیفیت فروش لوازم یدکی تخصصی لیفان + لوازم لیفان را گران نخرید


ماشین ظرفشویی آاگ - قیمت بدونه واسطه ماشین ظرفشویی آاگ در نمایندگی ااگ برتر ضمانت بهترین قیمت ۰۹۱۰۹۶۶۳۹۵۸ استعلام قیمت ماشین ظرفشویی ااگ با شماره ای نمایندگی رسمی ااگ امکان پذیر میباشد. فروش ماشین ظرفشویی آاگ در نمایندگی رسمی و اصلی با ضمانت نامه اصلی شرکت ااگ