بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

باندینگ دندان چیست؟ | هزینه باندینگ دندان

خانم دکتر ترمه

باندینگ دندان چیست؟ | هزینه باندینگ دندان

روش های جدیدی برای ترمیم دندان ها وجود دارد. یکی از این روش ها ، باندینگ دندان می باشد که دندانپزشکان برای مخفی کردن معایب دندان از این روش زیبا استفاده می کنند.

در دندانپزشکی باندینگ دندان یک روش ترمیمی برای پنهان کردن معایب دندان بوده که از ماده رزین کامپوزیت که به قسمت های مینای دندان نفوذ کرده و با رنگ دندان بیمار یکی دست وهمرنگ می باشد استفاده می کنند و با تابان نور آن را بر روی دندان محکم می کنند.در حقیقت این روش  باندینگ دندان یک روش‌ درمانی برای زیبایی دندان است که در آن یک ماده‎ی مصنوعی به نام رزین کامپوزیت به ساختار دندان طبیعی متصل می‎شود.

در واقع از باندینگ دندان برای موارد زیر استفاده می شود :

-بازسازی پوسیدگی دندان

-تعمیر دندان شکسته و یا ترک خورده

-برای بهبود ظاهری دندان که رنگ آن تغییر کرده

-برای اینکه دندانها مانند هم باشند

-برای شبیه بودن دندان ها

-جایگیزن لوازم آرایشی چر شدخ مانندآمالگام

-دندان‌هایی که شکسته‌اند یا دچار لب‌پریدگی شده‌اند.

-اگر بین دندان‌های جلو فاصله باشد، می‌توان از باندینگ دندان  برای رفع این مشکل استفاده کرد.

-به طور کلی، باندینگ دندان  روش ارزان و مناسبی برای رفع برخی ایرادات دندان‌ها می‌باشد.

-برای محافطت از لثه در صورتی که بخشی از ریشه دندان از بین رفته باشد.


امروزه دو نوع مختلف باندینگ دندان وجود دارد که عبارت است از باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ کامپوزیت چسبنده که در زیبایی دندان ها موثر است.

1- باندینگ کامپوزیت مستقیم

اولین باندینگ کامپوزیت مستقیم در واقع نوعی درمانی است که در آن از کامپوزیت‌های به رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لبه‌های دچار خوردگی دندان‌ها استفاده می کنند. در این روش مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار میگیرد و به این طریق سطح دندان برای لبخند زیبای بیمار اصلاح می‌شود.

2. باندینگ کامپوزیت چسبنده

اما در روش نوع دوم باندینگ برخلاف کامپوزیت مستقیم، برای ترمیم دندان ، دندان به یک دندان متصل می‌شود. در این روش بیشتر برای زیبایی دندان همراه با روکش دندان، لمینت دندان، بریج، و آینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب دندانپزشک پس از انتخاب رنگ مناسب باندینگ دندان ، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر می کندو محلول رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ها قرار می دهد. و با این کار محلول بر روی دندان آن را به شکل دلخواه در می آید. و بعد از آن این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت می شود و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا کند. دندانپزشک در نهایت این مواد را پلیش می دهد تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ها هماهنگ و طبیعی به نظر برسد.

روش کار باندینگ دندان در زیبا سازی آن

این کار توسط دندانپزشک و با آمادگی کامل انجام  از جمله مشاوره ، معاینه و عکسبرداری رادیولوژی می باشد . این روش به بی حسی نیاز نیست مگر در موارد خاص که باید پوسیدگی دندان ترمیم شود. دندانپزشک اول سطح دندان را زبر کرده و مایع تهویه به آن تزریق می کند و بعد از آن باندینگ آماده چسبیده میشود و رزین دندان نیز برای آن قرارمیگیرد و بعد از قالب گیری و صاف شدن نور را به آن می تابانند و در آخر سر آن را تمیز و به آن پلیش می زند.


مزایای استفاده از باندینگ دندان:

-هزینه‌: در این روش هزینه‌ی باندینگ دندان، نسبت به ونیر سرامیکی یا دیگر روش‌های ترمیم دندان کمتر می باشد.

-زمان وتعداد جلسات درمان: در واقع برای انجام باندینگ دندان در یک جلسه حدود  1 الی 2 ساعته طول میکشد.

-ترمیم پذیری:در واقع روش‌هایی مثل لمینت سرامیکی در صورت بروز مشکلاتی مثل شکستن یا لب پریدگی و لکه‌دار شدن ونیر، امکان ندارد که آنها را ترمیم کرد و باید دوباره عمل لمینت انجام بدهید. ولی درباندینگ دندان این گونه وجود ندارد و در صورت بروز چنین مشکلاتی متخصص دندانپزشک به راحتی می‌تواند لکه‌های سطحی را صیقل داده و یا مواد باندینگ جدیدی مورد استفاده قرار دهد تا لب پریدگی‌ها برطرف شوند.

-مینای دندان:در این روش  باندینگ دندان نسبت به سایر روش‌ها مثل روکش دندان، آسیب کمتری به مینای دندان می رسد. چون در مقایسه با آن‌ها، دندان‌ها کمتر نیاز به آماده سازی و یا تراشیدن دارند.

معایب باندینگ دندان:

-تغییر رنگ: همانطور که گفتیم هر روشی معایبی دارد در روش  باندینگ دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. چند روز اول درمان از خوردن قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری کنید. از موادی که دارای رنگدانه هستند استفاده کردید، حتما مسواک بزنید تا در دراز مدت، باندینگ دندان شما دچار تغییر رنگ نشود.

-طول عمر: باید بدانید که طول عمر طبیعی هر باندینگ دندان، نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. پس برای افزایش طول عمر باندینگ دندان باید موارد بهداشتی دهان و دندان را به صورت کاملا جدی رعایت کنید.

-آسیب پذیری: لمینت سرامیکی و یا روکش‌های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی سخت تحمل بیشتری نسبت به باندینگ دارند. پس حتما مراقب باشید تا تا باندینگ دندان شما دچار لب‌پریدگی یا شکستگی نشود.

هزینه باندینگ دندان

در حقیقت می توان گفت که هزینه باندینگ دندان با توجه به شرایط دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، و درمان‌های اضافی که روی دندان انجام می شود به همراه باندینگ و دستمزد دندانپزشک و روش درمان را بر روی دندان های انجام می‌دهد فرق می‌کند.


برچسب ها :

خرید باندینگ دندان

معایب باندینگ دندان

قیمت باندینگ دندان

هزینه باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه