بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

کامپوزیت های نوری | همه چیز در مورد کامپوزیت های نوری دندان

خانم دکتر ترمه

کامپوزیت های نوری | همه چیز در مورد کامپوزیت های نوری دندان

یکی از موادی که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است ،کامپوزیت ها هستند. کامپوزیت دندان به موادی خمیر مانند می گویند که پزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند .یکی از این کتمپوزیت ها  کامپوزیت نوری می باشد.

در اصل کامپوزیت های نوری که امروزه استفاده می شود به صورت خمیر هستند که به تاباندن نور به آنها سفت می شوند که به کامپوزیت نوری نامیده می شوند. این کامپوزیت ها دارای ماده ای به نام مونومر هستند که دربرابر نور سفت شده و تبدیل به پلیمر می شود. این نوری که دندان پزشکان از آن استفاده می کنند به صورت طیف نوری آبی نامرئی است.

در این روش  کامپوزیت های نوری به طوری که نور تا 2میلیمتر در دندان فرو می رود ،برای همین دندان پزشک در هنگام قرار دادن کامپوزیت روی دندان باید نور را لایه به لایه به کامپوزیت برای سفت شدن بتاباند. در صورتی که نور به طور کافی به ماده تابیده نشود ،ماده به خوبی سفت نشده و امکان دارد در اثر فشار شکسته شود. در حقیقت دستگاهی که این نور را می تاباند به اسم لایت کیور نام دارد.این دستگاه در شکل ها و فرم های متفاوتی وجود دارد. دراصل دو نوع اصلی وجود دارد نوع هالوژنی و نوع LED که جدیدترین این دستگاها است. از این دستگاه برای سفید کردن دندان نیز استفاده می شود .

باید متذکر شد که استفاده از این کامپوزیت نوری برای دندان هیچ ضرری ندارد ولی برای چشم ضرر دارد.برای همین دندان پزشکان از عینک ها یا حفاظ های نارنجی رنگ استفاده می کنند.


 نمی توان گفت هزینه ی کامپوزیت نوری دقیقا چه مقدار است، زیرا عوامل زیادی در تعیین قیمت تاثیرگذار هستند. بهترین روش برای دریافت اطلاعات در مورد هزینه کامپوزیت نوری مراجعه به دندانپزشک  و مشاوره با او می باشد.


برچسب ها :

همه چیز در مورد کامپوزیت های نوری دندان

پر کردن دندان کامپوزیت های نوری

کامپوزیت های نوری دندان چیست؟

هزینه کامپوزیت های نوری دندان

قیمت کامپوزیت های نوری دندان
معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه