بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

دندان میخی | درمان دندان میخی

خانم دکتر ترمه

دندان میخی | درمان دندان میخی

این بیماری دندان میخی مانند ، در واقع دندانی است که به طور قابل ملاحظه ای کوچک تر است. در واقع این عارضه دندان بیشتر در دندان نیش اتفاق می افتد.موقعی دندان میخی وقتی که  دندان دائمی رشد نکرده باشد. در دهان بیمار رشد میکند.

می توان گفت که شرایط ارثی می تواند دلیل به وجود آمدن این  نوع دندان های میخی  در دهان باشد . از دیگر عوامل که می توان باعث  دندان میخی شود بیماری سفلیس مادرزادی است. بیماری بعدی بیماری اکتودرمال دیسپلازی است علاوه بر ایجاد دندان میخی باعث بروز بیماری پوست و مو می شود . اصلاح این دندان لازم نیست ولی در مواقعی فرد برای زیبای می خواهد دندان درست شود .

برای درمان دندان میخی  دندان پزشک تصمیم می گیرد که از کدام طریق این دندان میخی را ترمیم کند .دندان پزشک با استفاده از باندینگ دندان را درست کرده و کامپوزیتی که شبیه دندان است را برروی دندان قرار می دهد.

دلایل میخی شکل شدن دندان‌های جانبی جلو

در واقع به دو دلیل عمده وجود دارند که منجر به دندان میخی دندان‌های لترال می‌شوند، که هر دو از کنترل خود فرد خارج هستند. این دو دلیل عبارتند از:

1-عوامل ژنتیکی: یک عامل ژنتیکی در بروز این عارضه موثر باشد. برخی افرادی که دندان لترال میخی شکل دارند، یک یا هر دو والدین فرد شرایط مشابهی در دندان‌های خود داشته‌اند.

2-ناهنجاری‌های رشدی: گاهی اوقات تنها ممکن است دندان به درستی شکل نگیرد.

بعضی از افراد به صورت ژنتیکی دندان‌های دائمی لترال دندان میخی جلوی قوس دندانی را ندارند پس دندان‌های شیری لترال جلوی آنها در محل دندان‌های دائمی باقی می‌مانند. در واقع  با دندان‌های دائمی فرد بزرگسال که به اندازه‌ی کامل خود رسیده است، دندان‌های شیری لترال جلو به شکل نامتعارفی کوچک به نظر می‌رسند. در برخی موارد دندان لترال میخی شکل با برخی شرایط پزشکی و برخی سندروم‌ها همراه است از جمله: سندروم ویلیامز، سندروم کروموزوم 13، سندروم گورلین موس، سندروم ترنر اولریش، سندروم روتموند تامسون، سندروم استریف هالرمان و غیره.

روش های درمانی دندان میخی :

در صورتی که شما یا فرزندتان از این بیماری دندان میخی رنج می برید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. ممکن است وی شما را به یک متخصص پروتزهای دندان معرفی کند.  روشهایی مانند انواع روکش دندان، ونیر، بریج و حتی در برخی موارد دندان مصنوعی جزئی می توان برای درمان دندان میخی استفاده کرد. تجویز درمان قطعی به معاینه توسط دندانپزشک اطفال نیاز دارد.


برچسب ها :

درمان دندان میخی

دندان های لترال میخی شکل

دندان میخی


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه