بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

دندان ناتال | دندان داشتن نوزاد(دندان ناتال)

خانم دکتر ترمه

دندان ناتال | دندان داشتن نوزاد(دندان ناتال)

برخی از نوزادان در هنگام تولد دندان دارند که به آن دندان های ناتال گفته می شود.در صورتی که پس از تولد ظرف یک ماه دندان او شروع به بیرون زدن کند به آن  دندان نوزادی یا نئوناتال گفته می شود.

باید بدانید که دندان‌های ناتال اضافی هستند که به ‌آنها دندانهای اضافه گفته می‌شود و تعداد آنها به تعداد طبیعی دندان‌های کودک افزوده می‌شود. به خاطر داشته باشید که دندان‌های ناتال که از بدو تولد وجود دارد با دندان‌های نئوناتال که ظرف حدود 30 روز پس از تولد بیرون میزند، متفاوت هستند.

در بیشتر مواقع دندان‌های بدو تولد، در فک پایین‌ در جلوی دهان دیده می‌شوند و معمولا به صورت جفت هستند.البته دندان‌های ناتال بالایی جلوی دهان کمتر شایع هستند و پس از آنها دندان‌های نیش و دندانهای آسیاب بزرگ پایینی و سپس دندان‌های نیش بالایی و آسیاب بزرگ بالایی رتبه ‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند.

دندان‌های ناتال ممکن است شبیه دندان‌های نرمال باشند و یا کوچک‌تر باشند و رنگ آنها مایل به زرد باشد. در بیشتر اوقات دندان‌های ناتال اغلب ساختار ضعیفی دارند و بدون ریشه هستند و یا ریشه کوچکی دارند به همین علت لق هستند. با این وجود امکان دارد دندان‌های ناتال که کودک با آن متولد می‌شود کاملا سالم یا تقریبا سالم باشد.

 

رویش دندان از 6 ماهگی رخ می دهد. شکاف کام و شکاف لب از جمله عواملی است که در شیوع این گونه دندان های ناتالی رخ می دهد.

وراثت نیز یکی دیگر از عوامل پیدایش این گونه دندان های ناتالی است.

دندان های ناتالی در فک پایین و به تعداد 1تا2 عدد هست سایز و شکل این دندان ها نرمال است. دندان ها کوچک و میخی شکل است.

رنگ این دندان ها ی ناتال زرد مایل به قهوه ای و معمولا لق است و مستعد سایش و تفییر رنگ است.

در صورت لق یا احتمال بلعیدن یا استنشاق آن زیاد است باید توسط دندان پزشک کشیده شود.

اگر در مواردی دندان ناتالی تیز یا باعث زخم سینه مادر شود می تواند از مواد کامپوزیت روی سطح برنده و تیز دندان قرار داده و دندان را ترمیم کند.برچسب ها :

بهترین دندان پزشکی

دندان داشتن نوزاد(دندان ناتال)

دندان پزشکی خوب در تهران

دندان پزشکی تهران

میزان دندان ناتال

دندان ناتال


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه