بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

تغذیه بعد از عمل ایمپلنت | برنامه تغذیه بعد از عمل ایمپلنت

خانم دکتر ترمه

تغذیه بعد از عمل ایمپلنت | برنامه تغذیه بعد از عمل ایمپلنت

بعد از عمل ایمپلنت بیمار باید تا چند ماه از دندان های خود مراقبت کند .اهمیت سلامت ایمپلنت بعد از عمل با تغذیه سالم می تواند به عمر ایمپلنت کمک کند. در ساعات اولیه جراحی ایمپلنت اندکی احساس درد ، تورم و خونریزی در محل کاشت ایمپلنت در بیمار وجود دارد.


فرد بیمار باید ، تغذیه بعد ازعمل ایمپلنت نقش مهمی در بهبود و ترمیم زخم های ایمپلنت دارد. در اینجا بیمار باید مواد مغذی را به صورت مداوم دریافت کند و تمامی وعده های غذایی خود را به طور کامل میل کند.برای همین بعد از عمل ایمپلنت از خوردن مواد غذایی سفت و محکم باید خودداری کرد.


درست زمانی که دندان ایمپلنت شده جویدن غذای سفت تا مدت زمانی توصیه نمی شود. زیرا جهت برقراری اتصال قوی بین ایمپلنت و استخوان فک باید تا یک مدت زمانی طی شود تا اتصال کامل خوب و با استخوان برقرار شود. پس تغذیه بعد از عمل ایمپلنت را جدی بگیرید.

برای همین دندان پزشک به بیمار برنامه تغذیه بعد از عمل ایمپلنت می دهد تا به دندان ها آسیب نرسد.

 *روزهای اول تغذیه بعد از عمل ایمپلنت باید غذاهای نرم مصرف کند تا به بافت پیوند خورده آسیب وارد نشود و از مایعات بیشتر باید استفاده کند.

*هفته اول بعد از جراحی غذاهای نرم بخورند و از فشارو جویدن غذا که ممکن است باعث آسیب به ایمپلنت می شود خود داری کند.

*این برنامه تغذیه بعد از عمل ایمپلنت سه تا شش ماه پس از عمل جراحی باید انجام شود پیوند استخوان فک باعث می شود که به مرور زمان و به طور متوسط در یک بازده شش ماه طول می کشد.

این درمان در بعضی از بیماران که کیفیت استخوان خوب نیست تا 9 ماه طول می کشد.ایمپلنت در پشت دهان و بخشی از فک پایینی انجام شده است پس زمان درمان طول می کشد.

1- از مصرف موادقندی که منبع  تغذیه باکترهای ایجاد شده پوسیدگی است خود داری کنید.

2-مصرف غذاهای تند،چسبنده ،لزج باید خود داری کرد.

3-از مصرف غذاهای داغ خودداری کرده از غذاهای ولرم استفاده کنید.

مواد غذایی که بعد ازعمل ایمپلنت آنها را باید مصرف کنید :

*سوپ ها در روز های اول پس از ایمپلنت بسیار خوب است چون نرم و راحت خورده می شود و دارای موادغذایی مفید است.

*میوه ها خوردن شیر و پوره موز و گلابی، هلو یا میوه های میکس شده تا ویتامین های لازم بدن تامین شود . از خوردن میوه های اسیدی مانند پرتقال ،گریپ فروت خودداری کنید.

*سبزیجات،سیب زمینی نرم شده که به آسانی خورده می شود.

*لبنیات ماست ، شیر که با افزایش کلسیم به بهبود ایمپلنت کمک می کند.

*نوشیدنی ها مانند چای که زخم ناشی از ایمپلنت را بهبود می دهد و مصرف عسل که خود یک آنتی بیوتیک طبیعی به کاهش خطر عفونت دندان کمک می کند.


مواد غذایی که بعد از عمل ایمپلنت نباید خورده شود:

-خوردن شیرینی جات در هفته های اول جراحی ممنوع است.

-از خوردن غذاهای داغ بپرهیزید.

-مواد اسیدی همچون ترشی، سس گوجه فرنگی و تمامی خوراکی هایی که باعث ایجاد سوزش و درد در ناحیه جراحی شده می شود، نباید در این دوران خورده شوند.

-میوه پرتقال و گوجه فرنگی نیز اگر در روزهای اول جراحی خورده شوند، احتمالا باعث ایجاد سوزش شدید در ناحیه جراحی شده خواهند شد.

-از خوردن غذاهای فلفلی در این دوره بپرهیزید.

پس برای بهبود زودتر ایمپلنت باید به دستورات دندان پزشک توجه کرد وتغذیه بعد از عمل ایمپلنت را مرتب رعایت کرد.

برچسب ها :موادغذایی بعد از عمل ایمپلنت

برنامه تغذیه بعد از عمل ایمپلنت

تغذیه بعد از عمل ایمپلنت


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه