بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

اینله و اُنله | جراحی زیبایی اینله و اُنله

خانم دکتر ترمه

اینله و اُنله | جراحی زیبایی اینله و اُنله

یکی دیگر از روش های درمانی برای دندان اینله و اُنله ترمیم دندان هستند که برای اصلاح دندان های عقبی دهان که دچار پوسیدگی کم تا متوسط شده اند یا انها که دچار ترک خوردگی یا شکستگی هستند.ولی به قدری که آسیب ندیده اند که نیازی به روکش شدن داشته باشند.

اینله و اُنله برای افرادی مناسب است که خرابی و یا آسیب دنداهایشان به قدری زیاد است که نمی توان با استفاده از پر کردن آن را درمان کرد.


به طور کلی می توان روش اینله و انله دندان برای دندان هایی صورت می گیرد که عصب کشی شده است  و احتیاج به تقویت  دندان دارند .  و از آنجایی که مواد پر کننده اینله و انله دندان استحکام زیادی دارد می تواند دندان های عصب کشی شده را مقاوم سازد .

اینله و اُنله با دوام بوده و مواد آن از جنس سخت و مقاومی تشکیل شده است .این ترمیم تا 75 درصد استحکام دندان را افزایش می دهد و طول عمر دندان را افزایش می دهد.

در صورت انجام انیله و اُنله به درمان دیگری احتیاج نیست .

این عمل اینله و اُنله در دو مرحله انجام می شود:

- بی حسی موضعی برای دندان انجام می شود و حین درمان مواد پر کنندهقدیمی و یا بخش آسیب دیده و یا پوسیده برداشته می شود .

جنس اینله و اُنله از پورسلین ،طلا ،یا رزین کامپوزیت است .

جلسه اول برای قالب گیری از دندان ها است و به طور موقت پانسمان می شود و قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود .

جلسه دوم پانسمان برداشته می شود و دنان پزشک اینله و آنله را روی دندان قرار می ده و آن را با چسب متصل می کند و در پایان آن را پالیش می کند.

اینله و اُ نله هم رنگ دندان بوده و تغییر رنگ نمی دهد در حالی که دیگر مواد  پر کننده دندان به مرور زمان تغییر رنگ می دهند.


تفاوت اینله واُنله در چیست؟


قبل از آن باید بدانید که اینله و اُنله قبل از اینکه به دندان آسیب‌ دیده یا پوسیده متصل شوند، هر دو در لابراتوار شکل اولیه می‌گیرند. تفاوت استفاده از اینله و انله بستگی به مقدار ساختار آسیب دیده و پوسیده دندان دارد.در اینجا  دندانپزشک شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است. اینله در داخل شیارهایی که در داخل دندان‌های شما هستند، قرار می‌گیرند. انله که از اینله بزرگ‌تر است در داخل شیارها قرار می‌گیرد اما سطح بیشتری از دندان را پوشش می‌دهد. هنگامی‌ که آسیب بیشتر است و بازسازی در تمام سطح دندان باید انجام شود از انله استفاده می‌شود.


نحوه ترمیم دندان با استفاده از اینله و انله

معمولاً برای ترمیم دندان با اینله یا آنله دو جلسه لازم است. در جلسه اول دندانپزشک دندان آسیب دیده را آماده می‌کند و بخش‌های پوسیده آن را تخلیه می‌نماید. سپس قالبی از دندان گرفته شده و به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا در آنجا ترمیم ساخته شود.

این نوع روکش یعنی اینله و آنله را می‌توان از طلا، پورسلین یا رزین ساخت. دندانپزشکی با شما در مورد جنس ترمیم صحبت می‌کند.در صورتی که  زیبایی ترمیم برایتان هیچ اهمیتی نداشته باشد (مثلاً برای دندانهای عقبی که در معرض دید قرار ندارد)، طلا بهترین گزینه از نظر طول عمر و دوام می‌باشد. پورسلین از نظر زیبایی بهترین گزینه بود و در نواحی جلوی دهان که در معرض دید قرار دارند، از آن استفاده می‌شود. افرادی که دندان قروچه دارند یا دندان‌هایشان بر هم جفت نمیشود (مال اکلوژن)، بهتر است از مواد رزین استفاده کنند.

یک ترمیم موقتی مشابه ترمیم نهایی در این جلسه ساخته می‌شود تا در مدت زمانی که منتظر آماده شدن ترمیم نهایی هستید، از دندان شما محافظت نماید.

درادامه در جلسه دوم ترمیم موقتی دندان برداشته شده و اینله یا آنله نهایی به جای آن گذاشته می‌شود.

این مواد بسیار مستحکم و با دوام بود و به ندرت دچار اشکال می‌شود. دندان‌پزشک تمام لبه ‌های ترمیم را بررسی می‌کند تا از تطابق کامل آن با دندان و نحوه تماس آن با دندان‌های مجاور اطمینان حاصل نماید. در نهایت ترمیم به دندان چسبانده شده و لبه ‌های آن پولیش می‌شود.


مزایای استفاده از اینله و انله

دراین روش اینله و انله از قالب استفاده می‎شود. بنابراین تاثیر زیادی در شباهت ماده پرکننده با دندان طبیعی دارد. در واقع علاوه بر این، روکش تمام سطوح جونده و سطوح طرفی دندان را پوشانده و بدین طریق قسمت های تیره رنگ دندان مخفی می‎ماند. توجه کنید که قسمت انله بزرگتر از اینله است و قسمت یا تمام سطح جونده دندان را می پوشاند. اینله کوچکتر است و داخل دندان قرار می‎گیرد. البته به دلیل وقت گیر بودن این روش، هزینه درمان آن نسبت به سایر روش ها بیشتر است.

امروزه اینله و انله در بین دندانپزشکان با نام کامپوزیت های غیر مستقیم شناخته میشوند که به دلیل استقامت بالا در مقابل سایش دندانها، طول عمر بالایی دارند. در واقع میزان دوام آنها بیش از 30 سال تخمین زده شده است. باید توجه داشت دوام و مقاومت آنها به اندازه پرسلن یا ترمیم های فلزی نیست و ممکن است پس از مدتی دچار تغییر رنگ شوند. برای رفع این مشکل می‎توان از روش های بیلچینگ استفاده کرد.


چه موقع از اینله و انله برای دندان استفاده میشود؟

هنگامی که بخش بزرگی از دندان دچار پوسیدگی شده باشد، دندانپزشک قسمت های تخریب شده را برمیدارد. در این جا استفاده از مواد ترمیمی همچون آمالگام و کامپوزیت موجب تغییر رنگ دندان و بافت لثه ای می شود که در مجاورت مواد پر کردگی دندان قرار دارد. و از سوی دیگر ممکن است  پوسیدگی در اطراف آمالگام افزایش می‎یابد. در این صورت باید از ماده پرکننده اینله و انله استفاده کرد که شیوه ای مطمئن برای بازیابی و ترمیم یک دندان آسیب دیده یا دچار پوسیدگی شدید است.

در این نوع جراحی دندان اینله و آنله به دو صورت Full Ceram و یا Zircad مورد استفاده قرار می گیرند. این دو ماده براساس میزان بافت دندانی از دست رفته توسط دندانپزشک خوب انتخاب می شوند. باید گفت که مورد دیگری که برای استفاده اینله و انله عنوان شده است ، حساسیت و آلرژی برخی از بیماران به مواد جیوه ای در آمالگام است. در این صورت بیمار می تواند با مشورت با دندانپزشک زیبایی ترمیمی و تشخیص وی از این ماده استفاده کند.


معایب و مزایای اینله و آنله

در واقع این نوع از درمان اینله و آنله بادوام تر از پر شدگی معمولی بوده است و طول عمر بسیار بیشتری (30 سال) نسبت به آنها دارند. این ترمیمها را میتوان از رزین کامپوزیت، سرامیک و یا طلا ساخت. اینله و آنله ساختار دندان را تضعیف میکنند اما در مقایسه با پر شدگی معمولی این تضعیف خیلی کمتر است.

نوع دیگری از اینله و آنله، اینلی و آنلی مستقیم است که فرایندهای آن مشابه نوع غیر مستقیم می باشد. تفاوت اینله و آنله مستقیم با غیر مستقیم این است که در روش مستقیم ترمیم در مطب ساخته میشود بنابراین میتوان ظرف یک جلسه درمان را انجام داد. انتخاب نوع اینله یا آنله بستگی به میزان ساختار باقی مانده دندان و ملاحظات زیبایی دارد.


مزایای اینله و انله عبارتند از:

-تمیز کردن آسان: انله‌ی دندانی با حداقل آماده‌سازی هم به‌ صورت متناسب روی دندان قرار می‌گیرد. این باعث می‌شود تمیز کردن دندان ساده‌تر از تمیز کردن روکش باشد.

-رنگ: پوشش دندانی هم‌رنگ دندان طبیعی است.

-اندازه واقعی: پرکننده کامپوزیت ممکن است دچار سایش و تحلیل شود اما آنله‌های ساخته‌ شده بدون این مشکل خواهد بود.

-حفاظت از دندان طبیعی: اونله دندان اجازه می‌دهد دندانپزشک ساختار سالم دندان را در هنگام تخلیه مناطق آسیب دیده یا فاسد حفظ کند که باعث طول عمر مفید دندان می‌شود.

-پایداری: انله دندان قوی و پایدار است. مواد مناسب و انعطاف‌پذیر آن انتخابی عالی است و گاهی حتی دندان آسیب دیده را تقویت می‌کند. این تقویت قدرت به این دلیل اتفاق می‌افتد که در انله دندانی لازم نیست که دندان‌ ترمیم شده کاملاً تغییر شکل دهد.

-هنگامی‌ که از اینله دندان به‌ جای پرکننده امالگام استفاده شود، دندانپزشک می‌تواند قسمت بیشتری از دندان طبیعی شما را حفظ کند.

-اینله دندان رنگ طبیعی دندان دارد.

-دندان‌هایتان با استفاده از اینله قوی‌تر می‌شوند برخلاف پرکننده امالگام که دندان را آسیب پذیر می‌کند.

- اینله‌های دندان با غذاهای گرم یا سرد منقبض و منبسط نخواهند شد و به این معنی است که دندان‌های شما را دچار ترک نخواهند کرد.

-اینله‌های دندان دوام بیشتری نسبت به پرکننده امالگام دارند.

-اینله دندان در برابر نیروهای وارد شده به دندان هنگام جویدن مقاومت می‌کند.

-اینله دندان لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد.


فرق هزینه پرکردن دندان و اینله دندان

بیشتر بیمارانی که هزینه درمانی‌ خود را پرداخت می کنند این روش را انتخاب می کنند؛ همچنین آن هایی که می دانند هزینه و خسارت های آتی پر کردن دندان خیلی بیشتر از هزینه اضافه‌ای است که برای اینله می دهند (چراکه مواد کامپوزیت برای پوسیدگی های شدید زود از بین می روند).هزینه آزمایشگاه دندانپزشکی ،تعداد دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند؟، مواد مورد استفاده برای بازیابی دندان (رزین طلا، چینی یا کامپوزیت) ،محل دندان و مقدار ترمیم همه اینها در تعیین هزینه دندان نقش دارند.

 

 


برچسب ها :

معایب و مزایای اینله و انله

کاربرد ترمیم های زیبایی اینله و اُنله

تفاوت بین اینله و اُنله

پروتز اینله و اُنله

جراحی زیبایی اینله و اُنله

اینله و اُنله


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه