بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

روکش زیرکونیا | مزیت روکش زیرکونیا

خانم دکتر ترمه

روکش زیرکونیا | مزیت روکش زیرکونیا

انواع گوناگون روکش وجود دارد یکی از این روکش ها، روکش زیرکونیا است. از مواد محکم و بادوام همرنگ دندان ساخته شده است. پس این طور می باشد که روکش های زیرکونیا دسته ای از روکش های دندانی است که در با مقاومت و محکمی و دوام بالایی که دارند زیبایی دندان را برای بیماران چندین برابر می کند.

دراین نوع روکش زیرکونیا زیبایی درعین حال بهترین سطح به دلیل بکار نرفتن فلز  در آن می باشد و فرم روکش زیرکونیا قدرت و استحکام بالایی دارد. این روکش زیرکونیا  از جنس آلیاژ یک نوع فلز می باشد که به رنگ سفید است و امروزه کاربرد بسیار زیادی در دندانپزشکی دارد. اکسید زیرکونیوم ZrO2 یا زیرکونیا یکی از پرکاربردترین اکسیدها در صنعت می باشد. در روکش زیرکونیا دیگر رنگ فلزی در ساختار روکش دندان وجود ندارد و ظاهر آن بسیار شبیه دندان واقعی می باشد.

امروزه با استفاده از روکش زیرکونیا و ایجاد شیار روی دندان را آسان تر می کند. استفاده از این روکش ها رواج بیشتری نسبت به روکش های فلزی دارد. این نوع از رو کش های  زیرکونیا بیشتر برای افرادی که دندان های آنها نسبت به سرما و گرما حساس هستند، بسیار مناسب است زیرا این نوع روکش ها مانند عایق می باشند و از انتقال حرارت جلوگیری می کند.


مزایای استفاده از روکش زیرکونیا

یکی از موادی که امروز در دندانپزشکی زیاد استفاده می‌شود، زیرکونیا یا اکسید زیرکونیوم است. از روکش زیرکونیا به عنوان روکش دندان استفاده میشود. مزایای استفاده از روکش  زیرکونیا به‌ صورت زیر است:

-استحکام و مقاومت بسیار بالا

-مقاومت در مقابل ساییدگی و استهلاک

-شفافیت بسیار مشابه دندان طبیعی

-نیاز کمتر به تراشیدن دندان

-بدون اسکلت فلزی

-قابلیت تغییر از نظر رنگ، شکل و اندازه

-زیست سازگار


روکش زیرکونیا دارای مزیت های چون دوام بالا و مقاومت بالا دارد به طوری که به راحتی می تواند فشار شدید فک را تحمل کند .

روکش زیرکونیا در مقابل دمای بالا مقاوم بوده و منجر به حساسیت دندان نمی شود . از آنجایی که این از روکش کریستال زیرکونیوم ساخته شده است محکمتر از روکش سرامیکی و روکش سرامیکی فلزی است.

تشخیص روکش زیرکونیا از دندان واقعی مشکل است چون از نظر شکل و اندازه قابل اصلاح است و می توان آن را متناسب با ابعاد دندان های دیگر طراحی کرد.

روکش زیرکونیا به ندرت باعث آلرژی می شود.

برای قرار دادن این روکش دندان پزشک لایه کمتری از دندان را برمی دارد و یعد از آن روکش زیرکونیا را روی دندان قرار می دهد.

معایب این روکش این است در صورت خرابی دندان زیر روکش تنها راه تشخیص خرابی برداشتن روکش زیرکونیا است.سختی و مقاومت بالای روکش زیرکونیا برای دندان های فک باعث ساییدگی می شود و برای دندان های اطراف تاثیر منفی به جا می گذارد.


در واقع قیمت روکش دندان زیرکونیا در دندانپزشکی بسته به نوع مواد مورداستفاده قرار می‌گیرد و نوع کاربرد برای هر شخص متفاوت است. گروهی از روکش‌های دندان مانند روکش‌های زیرکونیا که علاوه بر بازسازی ساختار و عملکرد دندان‌ها، زیبایی دندان را به نحو احسن به نمایش می‌گذارند.در این نوع روکش‌ها کاملا سرامیکی هستند و بسیار شبیه دندان طبیعی فرد می‌باشند.


هزینه های درمان به تعداد دندان های روکش شده بستگی دارد. با این حال، هزینه روکش زیرکونیا کمی بیشتر از روکش پرسلین است. با این وجود، با در نظر گرفتن مزایا و معایب روکش زیرکونیا می توان این طور نتیجه گرفت که این هزینه مقرون به صرفه است.


برچسب ها :

مزیت روکش زیرکونیا

بهترین روکش زیرکونیا

قیمت روکش زیرکونیا

هرینه روکش زیر کونیا

روکش زیرکونیا


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه