روکش زیرکونیا | مزیت روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا | مزیت روکش زیرکونیا

خانم دکتر ترمه

روکش زیرکونیا | مزیت روکش زیرکونیا

انواع گوناگون روکش وجود دارد یکی از این روکش ها، روکش زیرکونیا است. از مواد محکم و بادوام همرنگ دندان ساخته شده است.

دراین نوع روکش زیرکونیا زیبایی در عالی ترین سطح به دلیل عدم بکار رفتن فلز می باشد و ساختار روکش زیرکونیا قدرت و استحکام بالایی دارد. در واقع روکش زیرکونیا  از جنس آلیاژ یک نوع فلز می باشد که به رنگ سفید است و امروزه کاربرد بسیار زیادی در دندانپزشکی دارد. اکسید زیرکونیوم ZrO2 یا زیرکونیا یکی از پرکاربردترین اکسیدها در صنعت می باشد. در روکش زیرکونیا دیگر رنگ فلزی در ساختار روکش دندان وجود ندارد و ظاهر آن بسیار شبیه دندان واقعی می باشد.


مزایای روکش زیرکونیا

یکی از موادی که امروز در دندانپزشکی زیاد استفاده می‌شود، زیرکونیا یا اکسید زیرکونیوم است. از روکش زیرکونیا به عنوان روکش دندان استفاده میشود. مزایای زیرکونیا به‌ صورت زیر است:

-استحکام و مقاومت بسیار بالا

-مقاومت در مقابل ساییدگی و استهلاک

-شفافیت بسیار مشابه دندان طبیعی

-نیاز کمتر به تراشیدن دندان

-بدون اسکلت فلزی

-قابلیت تغییر از نظر رنگ، شکل و اندازه

-زیست سازگار


روکش زیرکونیا دارای مزیت های چون دوام بالا و مقاومت بالا دارد به طوری که به راحتی می تواند فشار شدید فک را تحمل کند .

روکش زیرکونیا در مقابل دمای بالا مقاوم بوده و منجر به حساسیت دندان نمی شود . از آنجایی که این از روکش کریستال زیرکونیوم ساخته شده است محکمتر از روکش سرامیکی و روکش سرامیکی فلزی است.

تشخیص روکش زیرکونیا از دندان واقعی مشکل است چون از نظر شکل و اندازه قابل اصلاح است و می توان آن را متناسب با ابعاد دندان های دیگر طراحی کرد.

روکش زیرکونیا به ندرت باعث آلرژی می شود.

برای قرار دادن این روکش دندان پزشک لایه کمتری از دندان را برمی دارد و یعد از آن روکش زیرکونیا را روی دندان قرار می دهد.

معایب این روکش این است در صورت خرابی دندان زیر روکش تنها راه تشخیص خرابی برداشتن روکش زیرکونیا است.سختی و مقاومت بالای روکش زیرکونیا برای دندان های فک باعث ساییدگی می شود و برای دندان های اطراف تاثیر منفی به جا می گذارد.


در واقع قیمت روکش دندان زیرکونیا در دندانپزشکی بسته به نوع مواد مورداستفاده قرار می‌گیرد و نوع کاربرد برای هر شخص متفاوت است. گروهی از روکش‌های دندان مانند روکش‌های زیرکونیا که علاوه بر بازسازی ساختار و عملکرد دندان‌ها، زیبایی دندان را به نحو احسن به نمایش می‌گذارند.در این نوع روکش‌ها کاملا سرامیکی هستند و بسیار شبیه دندان طبیعی فرد می‌باشند.


هزینه های درمان به تعداد دندان های روکش شده بستگی دارد. با این حال، هزینه روکش زیرکونیا کمی بیشتر از روکش پرسلین است. با این وجود، با در نظر گرفتن مزایا و معایب روکش زیرکونیا می توان این طور نتیجه گرفت که این هزینه مقرون به صرفه است.


برچسب ها :

بهترین روکش زیرکونیا

مزیت روکش زیرکونیا

هرینه روکش زیر کونیا

قیمت روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا