بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

پیوند استخوان فک | ترمیم پیوند استخوان فک

خانم دکتر ترمه

پیوند استخوان فک | ترمیم پیوند استخوان فک

استفاده از پیوند استخوان فک تنها زمانی ضروری است که واقعا برای ایمپلنت لازم باشد وهیچ راهی برای استحکام بخشی به آن نباشد.در اینجا استخوان، جسمی سخت و غیر قابل انعطاف و تغییر‌است. اما استخوان مدام در حال تغییر شکل می باشد. این موضوع برای استخوانی که‌ از دندان‌ها پشتیبانی می‌کند، امکان دارد مفید و یا مضر باشد.

استخوان فک به هر دلیلی امکان دارد تحلیل و دندان خود را از‌دست بدهد و لق شود . که در اینجا با پیوند استخوان فک می توان دندان های از دست رفته را جایگزین کرد.

پیوند استخوان فک برای بازگردندان وضعیت استخوان فک به حالت قبل انجام می شود. در برخی موارد بیماری لثه ،فقدان فشار دریافت شده از دندان روی فک ناشی از جویدن ،بیماری لثه، عفونت تروما می توانند باعث تحلیل استخوان فک می شود .

برای ترمیمی ایمپلنت به استخوان محکم نیاز است ضعیف بودن استخوان مانع ازقرارگیری پست تیتانیومی در فک می شود .پس در این قسمت با جراحی پیوند استخوان فک ، برای ایمپلنت جای محکمی را فراهم می کنیم.


در واقع با جراحی پیوند استخوان فک، فرآیند بازسازی و جایگزین‌کردن بخشی از فک که‌ دچار تحلیل استخوان شده‌ است فراهم می شود . این عمل با استفاده‌ از مواد شبه استخوان یا استخوان برای ایجاد شرایط مناسب قبل از انجام ایمپلنت‌های دندانی و‌یا سایر ترمیم‌های دندانی و جایگزین کردن دندان از‌دست رفته، صورت می‌گیرد. همچنین موجب افزایش ارتفاع و عرض استخوان فک و پُر شدن نقایص استخوانی می‌شود.


امروزه با پیوند استخوان فک می‌توانیم شانس خود را برای کاشت ایمپلنت افزایش بدهیم و راه را برای داشتن لبخندی زیبا برای بیماران آسان کنیم. در واقع ایمپلنت‌های دندانی ظاهر و عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی دارند، اما برای کاشت ایمپلنت عالی ، باید استخوان کافی در فک وجود داشته باشد تا بتواند حمایت کافی از ایمپلنت را انجام بدهند نبود استخوان فک این عمل را غیر ممکن می کند. در اینجا تحلیل استخوان با از دست دادن دندان شروع می‌شود و باگذشت زمان انقباض بافت بیش‌تر می‌شود. بازسازی و پیوند استخوان فک نقش مهمی در کاشت دندان‌های جدید ایفا می‌کند و باعث افزایش طول عمر ایمپلنت‌های دندان می‌شود.

مزایایی پیوند استخوان فک :
*ثبات فک و دندان: پیوند استخوان فک باعث پایداری و کمک به احیای اسکلت استخوان فک برای جراحی ایمپلنت یا ترمیمی می‌شود. در‌این شرایط بی نظمی‌های شکل استخوان فک، تصحیح و بازسازی می‌شود تا حمایت بیشتری برای درمان‌های بعدی فراهم ‌شود.
* محفاظت از فک و دندان: پیوند استخوان فک از تخریب استخوان فک که‌به دنبال کشیدن دندان، بیماری‌های پریودنتال یا‌سایر فرآیندهای تهاجمی ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند.

دو روش برای پیوند استخوان فک وجود دارد :

پیوند سینوس

پیوند استخوان

بعد از جراحی پیوند استخوان فک درد و کبودی 10تا 14 روز بعد از جراحی برطرف می شود . پس از عمل جراحی دهان را با محلول آب و نمک می شوییم . می توانید از مسواک نیز  استفاده کنید.


عوارض پیوند استخوان فک

- درد و خونریزی
- تورم در ناحیه جراحی شده
-حساس شدن دندان به سرما و گرما
-امکان شکل‌گیری پوسیدگی در ریشه دندان


در صورتی که خونریزی و تورم غیرقابل کنترل بود به دندان پزشک مراجعه کنید.


مراقبت‌های لازم پس از عمل پیوند استخوان فک

- استراحت مطلق داشته باشید.
- از شست و شوی دهان خودداری کنید.
- مایعات داغ مصرف نکنید.
- اگر خونریزی دارید از گاز استربل مرطوب استفاده کنید.
- احتمالا برای مدتی دچار درد هستید، پس مسکن مصرف کنید.
- برای کاهش تورم در محل جراحی، از کمپرس یخ استفاده کنید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پیوند استخوان فک

- از مسواک نرم استفاده کنید.
- مرتب نخ دندان بکشید.
- دهان خود را با محلول آب و نمک شست‌وشو دهید.
-از کشیدن سیگار خودداری کنید.
-از دهانشویه برای جلوگیری از ایجاد باکتری و عفونت استفاده کنید.


هزینه پیوند استخوان فک


-میزان و ناحیه ی پیوند مورد‌نیاز

محلی که استخوان از آنجا برداشت شده

مواد و روش مورد استفاده

هزینه برای عکسبرداری

سی‌تی اسکن 

و هزینه مشاوره تخصصی دندانپزشک را با توجه به میزان پوشش‌دهی بیمه در نظر گرفت.
برچسب ها :

بازسازی استخوان فک

ترمیم پیوند استخوان فک

پیوند استخوان فک

هزینه پیوند استخوان فک برای ایمپلنت


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه