بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

عاج دندان | ترمیم عاج دندان

خانم دکتر ترمه

عاج دندان | ترمیم عاج دندان

عاج دندان که تنه اصلی دندان را تشکیل می‌دهد. عاج در ناحیه تاج به وسیله مینا، و در ناحیه ریشه، به وسیله سیمان پوشیده می باشد. محل اتصال عاج دندان و مینا به صورت حاشیه دندانه داری است و اتصال عاجی، مینایی نام دارد.

اما در مورد رنگ عاج  دندان در مقایسه با رنگ مینا، زرد است. نور به آسانی می‌تواند از مینای مینیرالیزه و نازک عبور کند و به وسیلهٔ عاج دندان، منعکس شود. به همین علت، تاج دندان، تقریبا نمای زردرنگی دارد. از آنجا که ماده معدنی عاج دندان بسیار بالا و تنها مقداری کمتر از میناست، بنابراین می‌توان گفت که عاج دندان از استخوان و سیمان سخت تر، و از مینا سست‌تر است.


یکی از دلایل حساسیت دندان که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می شود. زمانی رخ می دهد که قسمت حساس دندان موسوم به عاج دندان، در اثر از بین رفتن مینای دندان یا تحلیل لثه ایجاد شود.


در حساسیت های دندانی یا به طور اختصاصی حساسیت عاج دندان یک درد کاملا مشخص و تیز داریم که بیمار کاملا تشخیص می دهد این درد بر روی کدام دندان است.


دندان‌های ما عمدتا از عاج دندان  تشکیل می‌شود که به نوبه خود حاوی توبول‌های کوچکی پر از پایانه‌های عصبی حساس است.

در حالت عادی مینا روی توبول‌های عاجی را می‌پوشاند و این لایه در برابر آسیب‌های خارجی از دندان محافظت می‌کند.


علائم حساسیت عاج دندان

از جمله علائم شایع در حساسیت های عاج دندان را برخورد هوای سرد با دندان یا تغییرات دمای ناشی از غذاهای سرد و گرم نام برد و برای مثال وقتی مسواک می زنیم و احساس درد می کنیم و یا زمانی که ناخن روی دندان می کشیم و احساس درد دارد، ناشی از حساسیت های عاج دندان  است.

تحریکات شیمیایی ناشی از ترکیبات شیرین و ترش در بروز درد دندان و این قبیل تحریکات نیز منجر به ایجاد درد مشخص در دندان می شود.


درمان حساسیت عاج دندان
مهم‌ترین اقدام برای درمان حساسیت عاج دندانی  مراجعه به دندانپزشک برای تشخیص علت مشکل و بررسی علائم حساسیت دندان است.و دندان پزشک با توصیه کردن به بیمار برای درست مسواک زدن و استفاده نکردن ازخمیرهای که باعث ساییدن شدن دندان می شود این مشکل را حل می کند.

 برچسب ها :

درمان عاج دندان

ترمیم عاج دندان

حساسیت عاج دندان

عاج دندان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه