بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

دندان های اضافی دهان | مشکل دندان اضافی در دهان

خانم دکتر ترمه

دندان های اضافی دهان | مشکل دندان اضافی در دهان

این طور می توان گفت که زمانی که دندان ها بیش از تعداد استاندارد خود در دهان پیدا شوند به عنوان دندان های غیرعادی محسوب میشوند که به آنها دندان های اضافی دهان گفته می شود.

این نوع از دندان های اضافی بیشتر در معرض پوسیدگی و عفونت قرار دارند که در اکثر مواقع باید دندان های اضافی دهان را کشیده تا به دندان های دائمی صدمه نزنند.

مشکلات داشتن دندان های اضافی در دهان

-پس اولین مشکل رشد دندان های اضافی در دهان باعث جلوگیری از رشد عادی دندان های دائمی یا حتی ادغام شدن این دندان ها با دندان های دائمی می باشد. در این شرایط، دندان ها آماده از هم پاشیده می شوند، زیرا دندان های اضافی در دهان می توانند ظاهر و محل غیر عادی داشته باشند و به این ترتیب به دندان های دائمی در دهان فشار غیر عادی وارد کنند.

-دومین مشکل رشد دندان های اضافی در دهان این است که باعث تجمع دندان ها در دهان و ایجاد مشکلات مختلف در هنگام غذا خوردن می شود. در برخی از اوقات این شرایط حتی می تواند باعث رشد کیست در دهان شود که در صورت درمان نشدن کیست به تومور تبدیل خواهد شد.

-در بعضی از موارد وجود دندان های اضافی در دهان در دهان فرد باعث ایجاد مشکلات خاص برای بیمارنمی شود، ولی بهتر است به منظور جلوگیری از عوارض جانبی و بیمارهای خاص مربوط به کشیدن دندان های اضافی در دهان ، این دندان ها به حال خود رها نشوند.

برخی از این عوارض جانبی دندان های اضافی در دهان می تواند شامل آسیب دیدگی رگ های خونی و اعصاب، رشد دندان در محل غیر طبیعی، خشکی مفصل، شکستن برآمدگی استخوان آرواره، و یکی شدن سینوس آرواره و فضای شکاف آرواره میباشد که بهتر است کشیده شوند.

محل قرار گرفتن دندان های اضافی در دهان :

پاراموللار: دندان های اضافی درعقب دهان پشت دندان آسیا رشد می کنند.

دیستومولار: دندان اضافی پشت دندان های آسیا بزرگ و درکنارآن رشد می کند.

مزیودنس : دندان اضافه در پشت دندان پشین رشد می کند.

شرایطی که باعث این بیماری دندان های اضافی در دهان می شود :

ارثی ، شرایط محیطی ،شکاف کام و لب  ،سندروم گاردنر، کلیدوکرانیال دیسپلازی ،سندروم اهلرز دانلوس،بیماری فابری و عوامل دیگر......

اما اگر مشخص شود که دندان های اضافی در دهان سلامت دهان را به خطر انداخته است یا موجب بروز مشکلات در آینده خواهد شد، توصیه میشود که هر چه زودتر کشیده و یا درمان ارتودنسی شوند.

این اقدامات در صورتی برروی دندان های اضافی در دهان انجام می شوند که:

*موجب بروز مشکلات شود.

*مسیر رشد دیگر دندان ها را مسدود کند

*به صورت نهفته درآمده باشد.

*با دیگر دندان های شیری جوش خورده باشد.

*موجب بروز بیماری لثه یا پوسیدگی دندان ها شود یا خطر آن را افزایش دهد.

*منجر به ایجاد تومور یا کیست شود

کشیدن دندان های اضافی دهان

درمان کامل مشکل دندان های اضافی  در دهان  شامل کشیدن دندان یا دندان های اضافی توسط دندان پزشک در سریع ترین زمان ممکن است. در این شرایط ممکن است نیاز به جراحی دهان با توجه به موقعیت دندان های اضافی دهان وجود داشته باشد. کشیدن دندان های اضافی در دهان  را می توان با توجه به میزان شدت مشکل تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بر روی بیمار انجام داد.


درصورت بروز مشکل دندان های اضافی دهان  با دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه تماس بگیرید.

دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه شما را در درمان دندان اضافی دهان کمک می کنند.

با شماره 22862839 مطب دکتر برای نوبت دهی تماس بگیرید.


برچسب ها :

علل بروز دندان اضافی در دهان

جراحی دندان اضافی در دهان

مشکل دندان اضافی در دهان

دندان اضافی در دهان


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه