وجود دندان شیری در بزرگسالان | درمان دندان شیری در بزرگسالان

وجود دندان شیری در بزرگسالان | درمان دندان شیری در بزرگسالان

خانم دکتر ترمه

وجود دندان شیری در بزرگسالان | درمان دندان شیری در بزرگسالان

وجود دندان شیری در بزرگسال زمانی  رخ می دهد ،  دندان های دائمی رشد کامل نداشته باشند. در حالت طبیعی، تمام 32 دندان دائمی باید در حدود سن 21 سالگی رشد کنند و جایگزین 20 دندان شیری شوند. معمولا دندان دائمی به ریشه دندان شیری فشار وارد می آورد و آن را از لثه بیرون می اندازد. اما در موارد نادر، کمبود دندان ، مادرزادی باعث عدم رشد برخی دندان های دائمی می شود. در موارد دیگر دندان شیری به استخوان فک متصل است یا بیمار دچار در هم ریختگی دندان است. آسیب های وارد شده به صورت و عفونت نیز می توانند مانع رشد دندان دائمی شوند.

وجود دندان شیری در بزرگسالان نیز می تواند مانند دندان دائمی عمل کند، اما گاهی مشکلاتی را به وجود می آورد. دندان شیری به خوبی با دندان های دائمی دیگر تراز نمی شود و این امر تمیز کردن دندان را دشوار می کند و موجب بروز پوسیدگی دندان می شود. در صورتی که دندان کج شده در جلوی دهان باشد، این امر ظاهر بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. آنچه اهمیت بیشتری دارد، وجود دندان شیری در بزرگسالان باعث در هم ریختگی محل سایر دندان ها می شود. از سوی دیگر، عفونت های مزمن و مشکلات گفتاری نیز در برخی بیماران دیده شده است.

یک جراح دندان پزشکی یا اردتونسیت می تواند تعیین کند که وجود دندان شیری در بزرگسال به درمان نیاز دارد یا نه. برای دندانی که تراز مناسبی با سایر دندان ها دارد و ساختار استخوان و بافت دهان را به خوبی حفظ می کند، دلیلی برای درمان وجود ندارد. با این حال، اگر با وجود دندان شیری دربزرگسالان ، بیمار در دهان دچار مشکل شود، ارتودنتیست و یا جراح می تواند دندان را اصلاح کند یا آن را بکشد و با ابزارهای پروتزی جایگزین کند. ایمپلنت معمولا بهترین گزینه برای ترمیم دندان شیری در بزرگسالان و بسیار کوچک یا بدشکل است.

 

زمانی که در بزرگسالان در دهان خود وجود دندان شیری را احساس می کند، لازم است که برای سلامت خود به دندانپزشک مراجعه و معاینه و رادیوگرافی دندان انجام دهد. رنگ، شکل، موقعیت و شرایط دندان شیری در این ارزیابی اهمیت زیادی دارد. احتمال دارد که دندان شیری به استخوان جوش خورده باشد. از این عارضه به آنکلیوز یاد می شود. این امر مانع رشد دندان دائمی می شود و دندان در فک باقی می ماند.

دلایل زیادی برای باقی ماندن دندان شیری در دهان بزرگسال وجود دارد. مهم ترین دلیل کمبود مادرزادی دندان دائمی است. دندان دائمی ریشه دندان شیری را رو به بیرون هل می دهد.


بعداز تشخیص پزشک دندان‌های شیری که در بزرگسالان باقی مانده است، کشیده می‌شوند و با دندان‌های دائمی فضای باقی مانده پر خواهد شد.

 

برای ترمیم دندان شیری در بزرگسالان به دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه مراجعه کنید.

شما عزیزان می توانید برای نوبت دهی به  شماره های  مدرج در سایت رجوع کنید.


برچسب ها :

ایمپلنت دندان شیری در بزرگسالان

درمان دندان شیری در بزرگسالان

ترمیم دندان شیری در بزرگسالان

علت دندان شیری در بزرگسالان