فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) | علت به وجود آمدن فلوروسیس

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) | علت به وجود آمدن فلوروسیس

خانم دکتر ترمه

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) | علت به وجود آمدن فلوروسیس

شایع ترین عامل ایجاد لکه سفید روی دندان ، فلوروسیس ( لکه سفید روی  دندان) می باشد که موجب وارد شدن آسیب به مینای دندان می شود.


فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )نوعی لکه دائمی است که در اثر قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی از فلوراید در زمان شکل گیری مینای دندان ایجاد می‌شود. مصرف مقدار زیاد فلوراید به اختلال در شکل‌گیری عادی مواد معدنی دندان منجر می‌شود. نتیجه نهایی ایجاد ناحیه‌های با کمبود مواد معدنی و خلل و فرج بیش از حد است.

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )دونوع می باشد :
در واقع فلوروسیس(لکه سفید روی دندان ) به صورت بسیار خفیف یا خفیف است و به صورت لکه‌های سفید رنگ روی سطح دندان نمود می‌یابد که به سختی قابل تشخیص است و هیچ تاثیری بر عملکرد دندان ندارد. فلوروسیس (لکه سفید روی دندان ) متوسط تا شدید که البته شیوع بالایی ندارد، تغییرات گسترده‌تری را در مینا ایجاد می‌کند. در موارد نادر و شدید نیز حفره‌هایی روی دندان ایجاد می‌شود. موارد شدید در جوامعی که میزان فلوراید آب آشامیدنیشان کمتر از دو میلی‌گرم در لیتر است، به ندرت بروز می‌یابد.

فلوروسیس  (لکه سفید روی  دندان ) اغلب در کودکان و بر اثر استفاده بیش از حد از فلوراید قبل از در آمدن کامل همه ی دندان ها ایجاد می شود. در حین رشد دندان ها ممکن است میزان کلسیم بیشتری در سطح دندان تجمع پیدا کند و موجب تشکیل لکه های سفید روی دندان شود . وجود این لکه ها خصوصا در مواردی که روی دندان های جلویی تشکیل شوند ، اثر نامطلوبی بر طاهر دندان ها دارد.

در صورت وجود کمبود مواد معدنی ممکن است لکه های سفید دندانی تشکیل شوند .
عامل دیگری که باعث تشکیل لکه های سفید دندانی می شود عدم رعایت بهداشت دندان ها در طول دوره درمان با ارتودنسی می باشد . در این حالت پس از برداشتن بریس ها ( یا براکت ها) از روی دندان ، لکه های سفید روی دندان تشکیل می شوند که با انواع روش های اصلاح طرح لبخند می توان آن را برطرف کرد.

روش درمان  فلوروسیس (لکه سفید روی دندان ):
دندانپزشک از روش های متعددی می تواند برای از بین بردن لکه های سفید و رسوبات کلسیم از روی دندان استفاده کند.

*یکی از این روش ها استفاده از تکنیک های سفید کردن دندان و جرم گیری دندان است که در نتیجه آن تضاد رنگی روی دندان محو می شود.

*روش دیگر استفاده از روش air abrasion است ، در این روش کریستال بسیار ریزی با سرعت زیاد بر روی سطح دندان پاشیده می شوند که این عمل موجب کنار زدن رسوب کسیم از سطح دندان می شود.

پس از از بین بردن فلوروسیس( لکه سفید روی دندان) و درمان سیاهی دندان در صورت نیاز دندان پزشک با استفاده از مواد پر کننده همرنگ دندان ، سطح دندان را ترمیم می کند و محل تشکیل لکه ها را پوشش می دهد. در مواردی که لکه های سفید دندانی بسیار وسیع باشد برای ترمیم دندان از روکش های سرامیکی برای ترمیم و پوشش دادن لکه های سفید دندانی استفاده می شود .
*روش جدید تر در درمان لکه های سفید دندانی توسط رزین است. این روش که با نام Resin Infiltration System شناخته می شود نسبت به روش های قبلی برای مینای دندان ایمن تر است. در این روش برای صاف کردن و پوشش دادن منافذ ایجاد شده روی دندان در قسمت های تشکیل رسوب کلسیم ،از نوعی رزین از پیش ساخته شده ، به رنگ دندان استفاده می شود.

برای پاکسازی رسوبات کلسیم از روی سطح دندان و آماده کردن دندان برای دریافت پوشش رزین ، ابتدا نوعی ژل مخصوص بر روی دندان قرار داده می شود ، با انجام این کار نفوذ رزین در دندان و استحکام ان در دندان ممکن می شود. سپس پوشش رزین بر روی سطح دندان گذاشته می شود و با اعمال نور مخصوصی بر روی آن ، ماده رزین مستحکم می شود .

راهای پیشگیری از فلوروسیس( لکه سفید روی  دندان ):

بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل لکه های سفید روی دندان ، مسواک زدن دندان ها به صورت کامل و صحیح و همچنین استفاده از نخ دندان است. خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که برای دندان مفید هستند نیز به پیشگیری از تشکیل لکه های سفید کمک می کند. همین طور استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید در پیشگیری از تشکیل رسوبات کلسیم روی دندان موثر است. 

پنج توصیه مهم برای حفاظت از دندان در برابر تشکیل فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )آمده است :

- از مصرف نوشابه خودداری کنید و به جای آن آب بنوشید

- از خوردن میان وعده های متعدد خودداری کنید و سعی کنید تنها در وعده های اصلی غذا بخورید

- بعد از هر بار غذا خوردن دندان های خود را مسواک بزنید

- هر شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید

- برای انجام معاینه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 


در صورتی که در مورد لکه‌های سفید روی دندان‌های خود نگران هستید. به دندانپزشک دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه برای معاینه مراجعه کنید.

 

برای داشتن لبخند زیبا با دندان پزشکی ما تماس بگیرید.

برای از بین بردن فلوروسیس (لکه سفید دندان ) با شماره 22862839 تماس بگیرید.

  

 


برچسب ها :

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )

علت به وجود آمدن فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )

روش های برطرف کردن فلوروسیس( لکه سفید روی دندان )

لکه سفید روی دندان یا فلوروسیس