بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) | علت به وجود آمدن فلوروسیس

خانم دکتر ترمه

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) | علت به وجود آمدن فلوروسیس

مهمترین دلیل ایجاد لکه سفید روی دندان ، فلوروسیس ( لکه سفید روی  دندان) می باشد که باعث وارد شدن آسیب به مینای دندان می گردد. تغییر در ظاهر سطح مینای دندان، فلوروزیس دندانی نامیده می‌شود. این نوع عارضه، تاثیری بر روی عملکرد دندان نداشته و باعث بروز درد نمی‌شوند.

 

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )نوعی لکه دائمی است که در اثر قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی از فلوراید در زمان شکل گیری مینای دندان ایجاد می‌شود. در واقع مصرف مقدار زیاد فلوراید به اختلال در شکل‌گیری عادی مواد معدنی دندان منجر می‌شود.

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )دونوع می باشد :

در واقع وجود این عارضه  فلوروسیس(لکه سفید روی دندان ) به صورت بسیار خفیف یا خفیف می باشد  و به صورت لکه‌های سفید رنگ روی سطح دندان نمایان میشود که به سختی قابل تشخیص است و هیچ تاثیری بر عملکرد دندان ندارد. فلوروسیس (لکه سفید روی دندان )  تغییرات گسترده‌تری را در مینا ایجاد می‌کند. در موارد نادر و شدید نیز حفره‌هایی روی دندان ایجاد می‌شود. در موارد شدید مناطقی که میزان فلوراید آب آشامیدنیشان کمتر از دو میلی‌گرم در لیتر است، به ندرت این بیماری بروز  می‌کند.

اما در مورد این عارضه می توان

اما در مورد این عارضه فلوروسیس  (لکه سفید روی  دندان ) اغلب در کودکان و بر اثر استفاده بیش از حد از فلوراید قبل از در آمدن کامل همه ی دندان ها ایجاد می شود به وجود می آید. در زمان رشد دندان ها میزان کلسیم بیشتری در سطح دندان تجمع پیدا میکند و موجب تشکیل فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان ) میشود . وجود این لکه ها خصوصا در مواردی که روی دندان های جلویی تشکیل میشوند ، اثر نامطلوبی بر ظاهر دندان ها دارد.

در صورت وجود کمبود مواد معدنی ممکن است لکه های سفید دندانی تشکیل شوند .

عواملی دیگری که باعث تشکیل لکه های سفید دندانی می شوند عدم رعایت بهداشت دندان ها در طول دوره درمان با ارتودنسی می باشد . در این حالت پس از برداشتن بریس ها یا براکت ها از روی دندان ، لکه های سفید روی دندان تشکیل می شوند که با انواع روش های اصلاح طرح لبخند می توان آن را برطرف کرد.

روش درمان  فلوروسیس (لکه سفید روی دندان ):
برای این منظور دندانپزشک از روش های متعددی می تواند برای از بین بردن لکه های سفید و رسوبات کلسیم از روی دندان استفاده میکند.

*از روش های استفاده از تکنیک های سفید کردن دندان و جرم گیری دندان است که در نتیجه آن تضاد رنگی روی دندان محو می شود.

*روش دیگر استفاده از روش air abrasion است ، در این روش کریستال بسیار ریزی با سرعت زیاد بر روی سطح دندان پاشیده می شوند که این عمل موجب کنار زدن رسوب کسیم از سطح دندان می شود.

بعد از بین بردن فلوروسیس( لکه سفید روی دندان) رفع و درمان سیاهی دندان در صورت نیاز دندان پزشک با استفاده از مواد پر کننده همرنگ دندان ، سطح دندان را ترمیم می کند و محل تشکیل لکه ها را پوشش می دهند. در مواردی که لکه های سفید دندانی بسیار وسیع باشد برای ترمیم دندان از روکش های سرامیکی برای ترمیم و پوشش دادن لکه های سفید دندانی استفاده می شود .
*روش جدید تر در درمان لکه های سفید دندانی توسط رزین است. این روش که با نام Resin Infiltration System شناخته می شود نسبت به روش های قبلی برای مینای دندان ایمن تر است. در این روش برای صاف کردن و پوشش دادن منافذ ایجاد شده روی دندان در قسمت های تشکیل رسوب کلسیم ،از نوعی رزین از پیش ساخته شده ، به رنگ دندان استفاده می شود.

برایاز بین بردن رسوبات کلسیم از روی سطح دندان و آماده کردن دندان برای دریافت پوشش رزین ، ابتدا نوعی ژل مخصوص بر روی دندان گذاشته میشود، با انجام این کار نفوذ رزین در دندان و استحکام آن در دندان ممکن می شود. سپس پوشش رزین بر روی سطح دندان گذاشته می شود و با اعمال نور مخصوصی بر روی آن ، ماده رزین مستحکم می شود .

راهای پیشگیری از فلوروسیس( لکه سفید روی  دندان ):

بهترین روش برای پیشگیری از تشکیل لکه های سفید روی دندان ، مسواک زدن دندان ها به صورت کامل و صحیح و همچنین استفاده از نخ دندان می باشد. خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که برای دندان مفید هستند نیز به پیشگیری از تشکیل لکه های سفید کمک می کند. همین طور استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید در پیشگیری از تشکیل رسوبات کلسیم روی دندان موثر است. 

توصیه های مهم برای حفاظت از دندان در برابر تشکیل فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )آمده است :

- از خوردن نوشابه خودداری کنید و به جای آن آب بنوشید

- از خوردن میان وعده های زیاد خودداری کنید و سعی کنید تنها در وعده های اصلی غذا بخورید

- بعد از هر بار غذا خوردن دندان های خود را مسواک بزنید

- هر شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید

- برای انجام معاینه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 


در صورتی که در مورد لکه‌های سفید روی دندان‌های خود نگران هستید. به دندانپزشک دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه برای معاینه مراجعه کنید.

 

برای داشتن لبخند زیبا با دندان پزشکی ما تماس بگیرید.

برای از بین بردن فلوروسیس (لکه سفید دندان ) با شماره 22862839 تماس بگیرید.

  

 


برچسب ها :

فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )

علت به وجود آمدن فلوروسیس ( لکه سفید روی دندان )

روش های برطرف کردن فلوروسیس( لکه سفید روی دندان )

لکه سفید روی دندان یا فلوروسیس


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه