بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

هایپودونتیا (کمبود دندان مادرزادی) | کمبود دندان مادرزادی

خانم دکتر ترمه

هایپودونتیا (کمبود دندان مادرزادی) | کمبود دندان مادرزادی

هایپودونتیا عارضه ای است  که از فقدان یک یا تعداد کمی از دندان های دائم که بدون اختلالات سیستمیک دیگر بروز می کند که در واقع خفیف ترین و شایع ترین اختلال مادرزادی می باشد. در این بیماری دو دندان آسیای کوچک دوم و دندان نیش بالا، بیش از سایر دندان ها تحت تاثیر قرار میگیرد.فاکتورهای ژنتیکی و محیطی هر دو در ایجاد چنین اختلالاتی موثر هستند.


اما در مورد این بیماری کمبود دندان مادرزادی یا هایپودونتیا  که یکی از عوارضی می باشد که در آن چند دندان دائمی رشد  خود را انجام نمی دهند. هایپودونتیا یکی از عوارض رایجی است که حدود 16٫2 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. پیش از اینکه دندان رشد کند، گروه کوچکی از بافت به نام لامیا زیر لثه رشد می کنند. هایپودونتیا معمولا نتیجه اختلال در مراحل اولیه رشد دندان است که مانعی بر سر راه رشد این بافت به وجود می آید.

به ویژه کودکانی که در سن تشکیل دندان بدلیل انواع بدخیمی، تحت رادیوتراپی و شیمی درمانی قرار می گیرند، بیش از سایرین دچار چنین اختلالاتی هایپودونتیا (کمبود دندان مادرزادی) میشوند.
در صورتی که این عارضه  هایپودونتیا در اثر کمبود دندان عقل باشد، اقدام خاصی انجام نمی شود زیرا اغلب مردم دندان عقل خود را می کشند. در مورد بقیه دندان ها درمان های متنوعی هایپودونتیا (کمبود دندان مادرزادی) در دسترس است. ایمپلنت یکی از رایج ترین پیشنهادات برای جایگزینی دندان رشد نیافته است. استفاده از بریج و پروتز دندانی متحرک نیز از دیگر گزینه های موجود برای درمان هایپودونتیا هستند که هر یک با توجه به مقدار بودجه و محل دندان به شما توصیه می شوند.

در برخی موارد ترکیبی از جراحی دندان و ارتودنسی می تواند راه حل موثری باشد.

برای تشخیص و درمان عارضه هایپودنتیا در کودک خود به دندانپزشک  دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه مراجعه کنید.

برای دریافت خدمات دندان پزشکی در درمان این بیماری با ما تماس بگیرید.

برای نوبت دهی با شماره مطب دکتر ابراهیمی و خانم ترمه 22862839
تماس بگیرید.برچسب ها :

کمبود دندان مادرزادی

علت هایپودونتیا(کمبود دندان مادرزادی)

درمان هایپودونتیا( کمبود دندان مادر زادی)

هایپودونتیا(کمبود دندان مادر زادی


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه