بهترین دکتر دندانپزشکی در تهران

آملوبلاستوما فک | تومور آموبلاستوما فک

خانم دکتر ترمه

آملوبلاستوما فک | تومور آموبلاستوما فک


آملوبلاستوما  فک از مهمترین  تومورهای فک با منشاء دندانی است که از سلول های سازنده محافظ مینای دندان شروع میشود و به همین دلیل فقط در استخوان فک و بیشتر فک پایین ایجاد میشود. 

این عارضه ‌آملوبلاستوما فک یک تومور است ، توموری خوش خیم که مهاجم بوده  یعنی مثل تومورهای بدخیم به بقیه بدن مثل ریه و کبد و … انتشار پیدا نمی کند .اما در استخوان فک باعث تخریب وسیع استخوان، دندانها و لثه و … میشود.بعضی از این تومورها را به عنوان یک عارضه موضعی بدخیم میدانند و آملوبلاستوما فک با انواع مختلف خود قسمت  پیچیده‌ترین عارضه ها می باشد .

علت

یک ضایعه با منشا دندانی می باشد که اساسا در فک ایجاد میشود.

علائم آملوبلاستوما فک

در مراحل ابتدایی این بیماری آملوبلاستوما فک کاملا بدون علامت است و به صورت تصادفی حین درمانهای دندانپزشکی مشخص می شود . در صورت پیشرفت کاملا وسیع شده و تورم زیاد ایجاد میکند. اما به طور کلی اغلب درد ندارد. اما بعضی از انواع نادر آن میتوانند همراه درد باشند.

تشخیص بیماری آملوبلاستوما فک

مجموعه ای از علایم بالینی و همچنین عکس برداری ما را به این آملوبلاستوما فک مشکوک میکند.

تشخیص قطعی از طریق نمونه برداری از ضایعه آملوبلاستوما فک تحت بیهوشی یا سرپایی انجام خواهد شد.

شیوع بیماری آملوبلاستوما فک

این بیماری در سنین 20 تا 50 سال و اغلب در مردان و معمولا در فک پایین ایجاد میشود.

آمار دقیقی از شیوع آن در کشور ما وجود ندارد اما جز شایعترین عارضه ها و تومورهای خوش خیم ناحیه فک و صورت می باشد.

درمان

متاسفانه درمان آن جراحی تهاجمی می باشد. یعنی علاوه بر خود ضایعه باید مقداری از بافت های سالم اطراف را نیز برداشت. زیرا این تومور آموبلاستوما فک به بافتهای سالم اطراف خود نفوذ میکند. در جراحی ضایعات ممکن است گاهی نصف فک و دندانها به طور کامل خارج شوند.

متاسفانه عود این تومور زیاد است یعنی امکان ایجاد مجدد پس از جراحی وجود دارد. به همین دلیل است که بعد از جراحی باید به فاصله 6 ماه یکبار از فک عکس گرفته و به پزشک خود نشان دهید.

اگر در عکس برداری از ناحیه فک و صورت پزشک یا دندانپزشک به شما گوشزد کردند ضایعه مشکوک در فک دارید حتما پیگیری کنید و منتظر بزرگ شدن آن نشوید زیرا ضایعات فک و صورت هر چه زودتر تشخیص و درمان شوند عوارض بعدی آن کمتر خواهد بود.

 برای دانستن در مورد آموبلاستوما فک با ما تماس بگیرید.

دکتر علیرضا ابراهیمی و خانم دکتر ترمه برای جراحی آموبلاستوما فک در خدمت شما عزیزان هستند.

برای دریافت نوبت دهی با شماره22862839 تماس بگیرید.

 


برچسب ها :

بازسازی و نوتوانی آموبلاستوما فک

جراحی آموبلاستوما فک

علائم آموبلاستوما فک

تومور آموبلاستوما فک


معرفی توسط خانم دکتر ترمه :

دکتر مریم زندیه دکتر دندانپزشکی در ولیعصر جراح- دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و دندان دارای بورد تخصصی فارغ التحصیل دکترای عمومی از اصفهان و دکترای تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی و با 18 سال سابقه کار ،3 سال عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و مدرس سابق جهاد دانشگاهی تهران دارای سابقه خدمت در کلینیک‌ و درمانگاه های متعدد خیریه